Modern Kadınların Dijital Platformu...
Aloe Vera’nın Faydaları Ve Etkileri

Aloe Vera’nın Faydaları Ve Etkileri

Doğanın bizlere sunduğu aloe vera’nın faydaları ile tanışmaya ne dersiniz. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen aloe vera bitkisi, kaktüsgillere benzemektedir. Aloe vera, ilaç yapımında kullanılmak üzere iki madde halinde jel ve lateksi üretmektedir. Aloe vera jeli, aloe bitki yaprağının iç kısmında bulunan açık, jöle benzeri bir maddeden elde edilir. Aloe lateksi ise, bitkinin zarının hemen altında yer alan ve sarı renkte olan maddeden çıkartılmaktadır. 

Bazı aloe vera ürünleri yaprağın bütün olarak ezilmesi ile hem jel hem de lateksi bir arada bulundururlar. Aloe bitkisinin 300’den fazla türü olduğu bilinmekte. Ancak bu türler arasında en çok bilineni Aloe vera bitkisidir. Bu bitki aynı zamanda sağlık ve güzellik alanında da kullanılmaktadır. Dikenli ve dolgun yapıya sahip aloe vera bitkisi Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Yüzyıllar önce keşfedilen bitkinin içerisinde bulunan jel ve öz suyu; cilt sorunları, sindirim problemlerine kadar birçok bitkisel çözüm üretmektedir. 

Aloe Vera’nın Faydaları;

Cilt yanıklarını hafifletir.

Cildin yenilenmesini sağlar.

Traş sonrası cildi yumuşatır.

Ciltte oluşan tahrişleri rahatlatır.

Cilt döküntülerini tedavi etmeye yardımcı olur.

Ciltte oluşan kaşıntı ve iltihaplanmayı yatıştırır.

Kuruluk, çatlak ve egzama gibi sorunların önüne geçer.

Cildi rahatlatır ve ciltte oluşan ağrıların azaltılmasında yardımcı olur. 

Cildi temizler ve enzim içerikli yapısı sayesinde cildi ölü hücrelerden arındırır. 

Ciltte oluşan yara vb. hasarların onarılmasında iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi vardır.

Nemlendirici etkisi sayesinde günlük kullanım ile kırışıklıkları önleyerek cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Antiseptik, anti-mikrobik ve mantar karşıtı özelliklere sahiptir. Bu sayede ciltte meydana gelen enfeksiyonları ve sivilceleri önler.

Bol miktarda antioksidan içerdiği için serbest radikallerin verdiği hasara karşı mücadele eder.

Tüm cilt tipleri için uygun bir nemlendiricidir. Cildiniz kuru ise aloe vera jelini doğal bir bitkisel yağ ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra cildiniz yağlı yada karma yağlı ise aloe vera cildinizde yağ bırakmadan nemlendirme sağlayacaktır.

Aloe vera yara ve yanık izlerinin onarılmasında büyük oranda fayda sağlar. Düzenli kullanımda yara ve yanık izinin yok olmasına bile etki etmektedir. Ancak aloe vera’yı etkilenen bölgeye mümkün olan en kısa sürede uygulamaya başlayarak yara tamamen iyileşene kadar kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede aloe vera deri hücrelerinin büyümesini uyararak, istediğiniz sonucu verecektir.

Bunların yanı sıra aloe vera sadece cilt için değil vücudumuz için de faydalıdır;

Aloe lateks, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur ve sindirim sistemini rahatlatır.

Mide ekşimesi ve kusma, reflü gibi hastalıkların semptomlarında azaltma sağlamaktadır.

Aloe vera jelini makyaj temizleme ürünü olarak kullanabilirsiniz böylelikle cildiniz doğal yollardan temizlerken aynı zamanda nemlendirebilirsiniz.

Aynı zamanda cildinizi temizlemek için de aloe vera jelini kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam aloe vera jelini cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayıp, kurulayın. Bu uygulamayı yaparken gözlerin etrafındaki hassas cildi ovalamaktan kaçının, bu uygulama cildinizde tahrişe sebebiyet verebilir.

Aloe Vera Peelingi

Cildiniz yağlı ve akneye eğilimli ise aloe vera jelini kahverengi şeker ile birleştirerek doğal peeling elde edebilirsiniz. 

Bir kabın içerisine bir miktar kahverengi şeker ve aloe vera jelini ekleyin. Şekerin iyice nemlenmesini bekleyin. Göz ve çevresinden uzak tutarak yüzünüzün her tarafına eşit şekilde yayın. 1-2 dakika hafifçe masaj yapın. Sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın ve havlu yardımıyla kurulayın. 

Bu peeling cildinizi ölü derilerden arınacak, nemlendirecek ve nefes almasını sağlayacak. Bu uygulamayı haftada iki kez uygulayabilirsiniz. 

*Cildiniz aşırı yağlanırsa kullanmayı bırakın. 

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×