Modern Kadınların Dijital Platformu...
Bulimia Nervoza Nedir, Belirtileri Nelerdir, Bulimia Nervoza Hastası Ünlüler Kimler

Bulimia Nervoza Nedir, Belirtileri Nelerdir, Bulimia Nervoza Hastası Ünlüler Kimler

  • Temmuz 08, 2020
  • Yazar

Çok kısa süre önce magazine selülitli ve kilolu fotoğrafları düşen Duygu Özaslan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada bulimia nervoza olduğunu söyledi. Duygu Özaslan’ın filtresiz ve shop’suz fotoğraflarını görenler, bulimia nervoza hastalığı nedir, bulimia nervoza hastalığının belirtileri nelerdir, bulimia nervoza hastalığı nasıl tedavi edilir gibi bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Peki şimdi bulimia nervoza hastalığı nedir sorusunun cevabına birlikte bakalım. 

Bulimia Nervoza Nedir

Yeme – yediklerini çıkarma alışkanlığı ile birlikte gelen sık sık ve çok fazla yeme isteğidir. Tıpta bu hastalığa bulimia nervoza veya bulimia denir. Bu hastalık anoreksia ile karıştırılabilir ancak farklı özellikleri vardır. Bulimia nervoza hastalığı normal kiloda ya da daha fazla olabilir. Bu hastalık kişinin kilo almasını da sağlayabilir. Aneroksia hastalığında ise sonuç daima kilo kaybıdır. 

Bulimia Nervoza Hastalığının Belirtiler

Duygu Özaslan’ın bulimia nervoza olduğunu açıklamasıyla birlikte fazla kilo problemi olan herkesin kafasında tek soru oluştu “ acaba ben de mi?” Bulimia nervoza hastalığına yakalandığınızı nasıl anlarsınız belirtileri nelerdir? Öncelikle belirli zaman aralıkları içerisinde normal bir insanın yiyebileceğinden çok daha fazla yeme ihtiyacı duyarsınız ve yemek yerken çok hızlı şekilde, çiğnemeden yiyecekleri tüketirsiniz. Hiç doymayacakmış gibi hissedersiniz ve gördüğünüz her şeyi yeme ihtiyacı hissederseniz. Sanki bir boşluktaymış gibi ve yedikçe boşluk kayboluyormuş gibi. Yeme atakları sırasında tıkanırcasına beslenmek için yiyeceğiniz şeyleri genelde önceden planlarsınız ve yüksek karbonhidrat içeren besinler tüketmek istersiniz. 

Bulimia nervoza hastalığını tetikleyen etmen psikolojiktir. Duygu bozuklukları, neşesizlik, keder gibi hisler sizi bu hastalığa itebilir.  Bunun yanında ev, özel ya da iş hayatında yaşadığınız stres de bu bulimia nervoza’yı tetikleyebilir. 

Bulimia Nervoza Kimlerde Görülür

Bulimia nervoza kadınlarda erkeklerden çok daha yüksek oranda görülebilir. Ergenlik döneminde ya da genç yaşlarda görülür. Ergenlik öncesi ya da 40 yaşını aşmış bireylerde bulimia nervoza hastalığını görmek pek mümkün değildir. 

  • Özgüveni düşük kişilerde görülebilir
  • Konsantrasyon sorunu yaşayanlar
  • Uyku ve iştah problemi olanlar
  • Mutsuz kişiler
  • Çocukken kaygı belirtileri olanlar
  • Çocukken istismara uğrayanlar
  • Çok zayıf olmayı kafaya takıp bunu depresif şekilde hissedenler
  • Toplum, sosyal çevre ya da ailelerinden aşırı baskı görenler

Bulimia Nervoza Hastalığı Tehlikeli midir

Bulimia nervoza yıl içerisinde yüzde1 ya da 1,5 oranında görülebilir. Genellikle bu hastalığa yakalanan kişiler birkaç yıl bu hastalıkla savaşmak zorunda kalabilirler. Evet, tehlikeli bir hastalıktır. Anoreksia kadar yüksek oranda olmasa da hastalığın ölümle sonuçlanma oranı yüksektir. Bu nedenle bu hastalığa yakalandığınızı düşündüren belirtileriniz varsa hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız. 

Bulimia Nervoza Başka Hastalıkları Tetikler mi

Evet, bu hastalığa yakalanan kadınlar adet düzensizliği yaşayabilir. Sürekli kustukları için vücudun mineral dengesi bozulur. Midede delinme, yemek borusunda yırtılma, kalp problemleri gibi ölümle sonuçlanan sorunlara yol açabilir. Kişilik bozukluğu, kötü psikoloji, alkol ya da madde bağımlılığını dahi tetikleyebilir. 

Bulimia Nervoza Nasıl Tedavi Edilir

Bu  konuda iyi bir haberimiz var, hem Duygu Özaslan’ın sevenleri hem de kendi belirtilerinden şüphelenenler için. Bulimia nervoza aneroksia’nın aksine çok daha kolay tedavi ediliyor. İyileşme oranları da oldukça yüksek. Bu hastalığın tedavisi hem ruhsal tedavi iken hem de ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Böylece hasta çok daha hızlı sağlığına kavuşabilir. 

Bu konuda bilgi edinmek isteyen ya da bulimia nervoza olduğundan şüphelendiğiniz arkadaşlarınızla yazımızı paylaşmayı unutmayın! 

Instagram

Kategorıler

×