Modern Kadınların Dijital Platformu...
Evde Yapabileceğiniz Egzersiz Hareketleri Ve Eşyalar İle Spor

Evde Yapabileceğiniz Egzersiz Hareketleri Ve Eşyalar İle Spor

Son zamanlarda dünyada hızla yayılan corona virüs salgını ülkemizde de artış göstermekte. Biz de uzmanların uyarılarına dikkat edip kendimizi evde karantinaya aldık. Salgın sebebiyle birçok işletme de kurallara uyarak kapatıldı, bu işletmelerin arasında spor salonları da bulunmakta. Bu yüzden evde kaldığımız bu günlerde daha az hareket edip, spor yapamaz olduk. Ancak bu süreçte sağlığımız için hem daha dikkatli beslenmeli hem de daha çok hareket etmeliyiz. Bunu nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyiz. 🙂 Hiç merak etmeyin, yazımızda evde yapılabilecek egzersiz hareketlerinden ve evdeki eşyalar ile nasıl spor yapabileceğinizden bahsedeceğiz. 🙂 

Kolaylıkla ev ortamında uygulayabileceğiniz bu hareketler ve öneriler ile eski görüntünüze kavuşmak çok kolay olacak. Bu sayede karantina süreci bittikten sonra bile kıyafetlerinizin içine rahatlıkla girebilecek ve dilediğiniz gibi giymeye devam edebileceksiniz. 

Ayrıca bir çoğumuz evde çok sıkıldık ve bunaldık, yapacağınız bu egzersizler sayesinde evde sıkılmaktan kurtulacak, kendinizi daha enerjik ve zinde hissedeceksiniz. Yani kısacası hem spor yapacak hem de evde sıkılmaktan kurtulacaksınız. 

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Şimdi bahsedeceğimiz bu basit ve kolay egzersizler ile vücudunuzun kuvvet ve dayanıklılığını arttırabilir ve daha esnek bir bedene sahip olabilirsiniz. Günlük olarak yapılan 30 dakikalık orta ya da hafif şiddetteki egzersiz programları ya da haftanın en az 3 günü 45-60 dakikalık egzersizler, tüm vücut sistemlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. 

Düzenli spor yapma alışkanlığı kemik ve kasların güçlenmesini sağlayarak kemik erimesi ve kemik mineralindeki azalma gibi problemlerin önüne geçiyor. Düzenli spor yapan insanların kan dolaşım sistemleri daha güçlü bir hale geliyor ve kanın oksijen taşıma kapasitesi artıyor. Özellikle cilt hücreleri daha iyi beslenerek daha parlak ve daha canlı bir görünüme sahip oluyor. Düzenli olarak yapılan egzersizler mutluluk hormonlarının salgılanmasını artırıyor. Bu hormonlar baş ağrısı, depresyon, anksiyete ve can sıkıntısı gibi ruhsal bozuklukların etkilerini en aza indiriyor.

Isınma Hareketi

Spor yapmaya başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalıyız. Isınma hareketleri olası sakatlanmaları önler. Bedeninizi, yapacağınız hareketlere daha kolay adapte olabilmesi için bazı ısınma hareketleriyle ısıtın. Kendi ısınma rutininizi oluşturabilir, her egzersiz çalışmasından önce aynı rutini uygulayabilirsiniz. 

Plank

Bu egzersizde yüzünüz yere bakacak şekilde şınav pozisyonu alın ve ellerinizi omuzlarınızla aynı hizaya getirin. Boynunuzu omuzlarınızdan olabildiğince ayırın. Tüm egzersiz boyunca bedeniniz yere paralel olsun ve bu sırada ayak parmak uçlarınızdan ve yere sabitlediğiniz ellerinizden destek alın. Nefesinizi normal hale getirdikten sonra bu pozisyonda bekleyin. Göbeğinizi olabildiğince kasın ve içinizden 15’e kadar sayın ve bu sırada 10 kez nefes alın. Plank’ı 30 saniyeden başlayıp 1-2 dakikalık sürelere yayabilirsiniz.

Son günlerde sıklıkla sosyal medyada konuşulan plank üst bedeninizi ve bel bölgeniz güçlendirme de oldukça önemli ve etkili bir egzersizdir.

Squat

Squat denge ile ilgilidir ve dengenizi kontrol etmenizi sağlayarak vücut kaslarınızı çalıştırır. Squat için kollarınızı, omuz genişliğinde açın ve topuklarınızın üzerinde durmaya çalışın. Sonra, sanki hayali bir sandalyeye oturuyormuş gibi yavaşça oturun ve kalkın, eğer ilk başlarda başarısız oluyorsanız sandalye kullanarak alıştırma yapabilirsiniz. Aynı hizada durmayı başlayınca sandalyeyi kullanmayı bırakmalısınız. Bacaklarınızın ve ayaklarınızın düz bir çizgide olmasına dikkat edin. Tamamen aşağı doğru indiğinizde, kendinizi olabildiğince yavaş şekilde yukarı doğru çekmeye başlayın.

Bird-Dog

Plank egzersizi gibi Bird-Dog egzersizide bel ve üst bedeni güçlendirme de etkilidir.

Vücudunuz yere paralel olacak şekilde Plank pozisyonuna tekrar gelin. Aldığınız nefesle bir dizinizi karnınıza doğru çekin ve verdiğiniz nefesle tekrar geriye doğru uzatın. Diğer bacağınızla da aynı hareketi yapın.. Her iki bacağınızla 15’er kez uygulayacağınız bu egzersizde kalçanızı olabildiğince sabit tutun.

Yanlar (Simit)

Bu harekette eğer evinizde varsa elinize bir dumble alabilir yoksa da küçük pet şişelerini suyla doldurarak ağırlık olarak kullanabilirsiniz. 15 kereden 3’er setler halinde tekrarlamanız gereken bu harekette en önemli nokta bacaklarınızı omuz genişliğinde açmanız. Bacaklarınızı açarak dengenizi sağladıktan sonra yapmanız gereken ağırlık olan elinizi yukarı kaldırarak diğer elinizi ters tarafa yatıracak şekilde yan tarafınızdaki gerginliği hissedene kadar eğilin.

Eğer bu egzersizleri doğru ve devamlı yaparsanız, bir ay içerisinde inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz ve bununla beraber günde en az on dakika egzersiz yapma alışkanlığı edinmiş olacaksınız. Vücudunuzda daha büyük değişimler istiyorsanız, tek ihtiyacınız bu rutini ikiye katlamak. İşte egzersiz yapmak ve fit olmak bu kadar basit!

Instagram

Kategorıler

×