Modern Kadınların Dijital Platformu...
Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?

Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?

Son zamanlarda yaygınlaşan koronavirüs ile beraber hastalıklardan nasıl korunacağımızı düşünmeye ve araştırmaya başladık. Peki virüslerden ve hastalıklardan korunmak için ilaç mı tüketmeliyiz? ya da Başka bir önlem alınmalı mı? Neler yapmalıyız? Hepsinin cevabını yazımızda detaylı şekilde aktaracağız.

Hastalık ve virüslerden korunmak veya bu süreci hafif atlatmak için en önemli şey güçlü bir bağışıklıktır. Güçlü bir bağışıklığa sahip olabilmek için de ilk önce sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir vücut için yapılması ve alınması gereken önlemler vardır. Bu yazımızda hep birlikte bunlara değineceğiz, daha sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için sizlere önerilerde bulunacağız.

Bağışıklık Sistemi Neden Önemlidir?

Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa vücudumuz da bir o kadar dinç, enerjik ve sağlıklı olur. Bu sebeple hasta olduğumuzda veya olacağımız zaman güçlü bağışıklık sistemi ile bu süreci çok daha rahat ve hafif atlatabiliriz. Hatta çoğu zaman hasta bile olmadan virüslerden korunmamızı sağlayabilir. Bu nedenle sağlığımıza dikkat etmeli ve bağışıklığımızı güçlendirmeye önem vermeliyiz.

Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığını Nasıl Anlarız?

Kendinizi yorgun, bitkin ve bir şey yapmaya yetecek kadar enerjiniz olmadığını anladığınızda bağışıklık sisteminiz düşmüş demektir. Tekrarlayan kronik enfeksiyonlar bağışıklık sisteminiz zayıfladığında ortaya çıkmaktadır. Zayıf bir bağışıklık sistemi de enfeksiyona zemin hazırlar, enfeksiyon bağışıklık sisteminde hasara neden olur ve vücut direncini daha da zayıflatır. Mevsim değişimlerinde grip ve soğuk algınlığına bu sebeple sık sık yakalanmaktayız.

Zayıf bağışıklık sistemine yol açan sebepler nelerdir?

Susuz kalmak zayıf bir bağışıklık sisteminin başlıca nedenlerinden biri olabilir. Vücudumuz düzenli aralıklarla toksinleri dışarı atmalıdır. Bunu yapabilmek için suya gereksinim duyar, bunu yapmaması durumunda da hastalıklara yol açmaktadır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde en az 2 litre su içmeliyiz. Çay ve kahve vücudun su ihtiyacını karşılamak için gerekli olan sıvılardan değildir. Hatta yapılan araştırmalar kahvenin vücudun susuz kalmasına neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle kahve içtiğimiz günlerde daha fazla su içmemiz gerekir. Eğer sade su içmek istemiyor ve sevmiyorsanız, taze meyve sularını tercih edebilir ve suyunuzun içine limon sıkabilirsiniz. 

Vitamin takviyeleri bağışıklığı güçlendirir mi?

Vitamin takviyeleri bağışıklığı güçlendirmez, çünkü doğru ve dengeli beslenme olmadığı sürece vitamin ve ilaçlar bağışıklığı güçlendirmede etki sağlayamaz. Öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenme daha sonra vitamin takviyeleri almalıyız. Ancak, Partogen İlaç’ın İsviçre patentli bir besin takviyesi olan IMPRYL’nin hücre ölümünü engelleme, hücreleri yenileme özelliği olduğu için bağışıklık sistemimizi de güçlendirmede etkisi kanıtlanmıştır. Sağlıklı hücre, sağlıklı yaşam demek olduğu için sıradan vitamin takviyeleri yerine IMPRYL tercih edebilirsiniz. 

Hangi Gıdaları Tüketmeliyiz?

Yeşil yapraklı sebzeler.

Kırmızı, turuncu, koyu sarı renkli sebzeler. 

Turunçgiller, yeşil biber, maydanoz, kiraz ve kavun, C vitamini bakımından oldukça etkili besin kaynaklarındandır.

Soya, susam, ceviz, badem, fıstık vb yağlı tohumlar ile E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kırmızı et ,balık, yumurta, tavuk, süt ve süt ürünleri ise folik asit ve B12 bakımından zengin gıdalar arasındadır. Aynı zamanda yumurta, et ve sütte yoğun çinko bulunur. Omega 3 yağ asitlerinin en önemli kaynağı da balıktır.

Brokoli, karnabahar ve lahana, içerdikleri glukozinolatlar nedeniyle kanser riskini azalttığı söylenmektedir.

Soğan ve sarımsak, tümör hücre çoğalmasını engeller, kolesterol düzeyini azaltır.

Yoğurt, kefir, sirke ve turşu probiyotik bakımından oldukça zengindir.

Propolis veya arı sütü, bal. 

Tam tahıllı gıdalar ve kuru baklagiller.

Kısacası çeşitli beslenmek bağışıklık sistemimiz için önem arz etmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için belli bir ‘mucizevi besin’ yoktur. Bu sebeple her gıdadan belirli miktarda tüketmek güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça fayda sağlamaktadır.

Hangi baharatları tüketmeliyiz?

Zerdeçal; kanseri önlemede rol oynamaktadır.

Zencefil; enfeksiyon azaltıcı etkisi bulunmaktadır, hatta kolon kanserine karşı önleyici etkisi olduğuna dair çalışmalar yapılmıştır. 

Keçiboynuzu; antioksidan özelliği sayesinde doğal bir antibiyotiktir. Bu özelliği ile vücut direncini arttırır ve vücudu hastalıklardan korur. Tadına oranla içerisinde barındırdığı şeker oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle hastalıklardan korunmak için sık sık keçiboynuzu tüketebilirsiniz.

Bunların yanı sıra kırmızı pul biber, karabiber, kekik baharatları hastalıklara karşı iyi gelmekte ve koruma sağlamaktadır. 

Hangi bitki çaylarını içmeliyiz?

Kuşburnu çayı; Hastalıklara karşı direnci artırır ve C vitamini deposudur, böylelikle bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

Ekinezya çayı; Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen ekinezya çayı, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için sık sık tüketilmektedir.

Hibiskus çayı; İçerisinde bulunan antioksidanlar ve C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu çayın sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. 

Yeşil çay; Siyah çaya göre 3 kat daha kuvvetli antioksidan etkisi bulunur, bu sayede hastalıklardan yeşil çay tüketerek korunabilirsiniz.

Bu çayları tüketmek bağışıklığınızı güçlendirmede fayda sağlar ve hasta olduğunuzda rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır.

Siyah çay ve kafein yerine bu tarz bitki çayları tüketmeniz bağışıklığınızı güçlendirmede yarar sağlar.

Güçlü Bir Bağışıklık İçin Kısaca Neler Yapmalıyız?

  • Dengeli ve düzenli beslenin.
  • Uyku düzeninize dikkat edin.
  • Günlük 40 dakika egzersiz yapın.
  • Şeker tüketimini azaltın.
  • Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
  • Vitamin ihtiyacınızı meyve ve sebzelerden karşılayın.
  • Alkol ve sigara içmeyin
  • Hazır gıdalar ve yağlı yiyecekler tüketmeyin.
  • D vitamini, çinko, demir ve B12 seviyelerini kontrol ettirin.

Instagram

Kategorıler

×