Modern Kadınların Dijital Platformu...
Sumak Koronavirüs’e Karşı Etkili Mi?

Sumak Koronavirüs’e Karşı Etkili Mi?

Ortaya çıktığı günden beri hakkında birçok bilgi ve iddia bulunan Koronavirüs tedavisinde, sumak baharatının Koronavirüse karşı iyi geldiği ve koruma sağladığı söylentiler arasında. Bilgiler doğru mudur bilinmez ama insanlar önlem almak için duyduğu, gördüğü bütün yöntemleri deneyerek bu virüsten korunmaya çalışıyor. Biz de sizler için sumak hakkında ufak bir araştırma yaptık ve nelere iyi geliyor, fayda sağlıyor mu hepsini derledik. Yazımızda sumak hakkında merak ettiğiniz bütün bilgileri öğrenebilir ve sumağın faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Sumak baharatı bitki şeklinde yetişmektedir. Yabani otlar arasında bulunan sumak bitkisinin toplamda 150 çeşidi bulunuyor ancak bunlardan yalnızca ikisi zehirsiz. Sumak baharatı hemen hemen her toprakta yetişmeye müsait bir bitkidir. Ekşi bir tada sahip olan sumak baharatını alternatif olarak limon yerine yemeklere ve salatalara ekşilik vermesi için kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda sumağın da limon gibi antioksidan özelliğe sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç yerine sumak suyu tüketerek tedavi olunabileceğini söylüyor. Türkiye’de genellikle Doğu Anadolu mutfağında kuru dolma vb. yemeklerde sık sık kullanılan bu baharat aynı zamanda ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Tohum olarak toplanan sumak, tuz ile havanda dövülerek toz haline getiriliyor. Soğan gibi ağır kokuya sebep olan besinlerle beraber kullanıldığında kokunun etkisini azaltmaktadır. 

Sumağın Faydaları;

İştahsızlığa iyi gelir.

Kan şekerini ve kolesterolü düzenler

Anne sütünü artırmada etkilidir.

Doğal antioksidan kaynağıdır.

Ateş düşürücü özelliği vardır.

Vücut direncini artırarak hastalıklara karşı korur.

Solunum bozukluğu ve bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Sinir sistemindeki deforme olmuş hücrelerin yerine sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur.

Sindirimi düzenler ve sindirim sistemini temizleyici özelliği bulunmaktadır.

İdrar söktürücüdür.

Yan Etkileri;

Fazla tüketildiğinde mide asidi dengesini bozmaktadır.

Ekşi yapısı sebebi ile tansiyon hastalarının tüketmesi önerilmemektedir.

Zehirli türleri olan bu baharatı güvenilir yerlerden satın almalısınız.

Hayfene’den online sipariş vererek güvenilir sumağı temin edebilirsiniz. 

Sumak ile hazırlayacağımız pratik tariflerimize göz atın;

Sumak İle Doğal Gargara

Diş eti problemi veya ağız kokusu şikayetiniz var ise bu karışım sizin için oldukça faydalı.

Ağız içinde enfeksiyon önleyici etkisi sayesinde yara oluşumunu engeller. Bu karışım tükürük bezlerinin çalışmasını da desteklemektedir. Son zamanlarda koronavirüs etkisini de düşünürsek uzmanların tavsiye ettiği gargara yöntemine bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Malzemeler;

1 bardak su (200 ml)

4 yemek kaşığı sumak 

Hazırlanışı;

1 bardak suyun içerisine 4 yemek kaşığı sumağı ekleyin ve kaynatın. Kaynayan karışımı soğuduktan sonra sabah ve akşam günde iki kere gargara yapabilirsiniz. Bu karışım ile diş eti problemlerinizi azaltabilir ve ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Aynı zamanda sumağın antioksidan özelliği sayesinde bu gargara boğazınızda oluşabilecek bakterilere de iyi gelecektir. Dilerseniz bu tarifi çay bardağı ölçüsü ve 2 yemek kaşığı sumak ile de hazırlayabilirsiniz.

Pratik Sumak Çayı

Güçlü bir antiseptik özelliği olan sumak ile hazırlayacağınız bu çay vücutta oluşan enfeksiyon ve bakterileri hızlıca vücuttan atmanızı sağlayacak. Etkisini ve faydasını görmek için 2 hafta boyunca tüketmelisiniz.

Malzemeler;

1 buçuk bardak su 

1 tatlı kaşığı sumak

Hazırlanışı;

Suyu ve sumağı cezvenin içerisine alın ve kaynatın. 5-6 dakika boyunca kaynayan suyu ocaktan alın ve ılıtın. Ilıdıktan sonra çayınızı tüketebilirsiniz. Böylelikle koronavirüs’e karşı önleminizi kolayca alabilirsiniz.

*Bu çayı günde bir bardak tüketmek yeterlidir.

Instagram

Kategorıler

×