Modern Kadınların Dijital Platformu...
Koronavirüs’e Karşı Evde Antibakteriyel Dezenfektan Yapımı

Koronavirüs’e Karşı Evde Antibakteriyel Dezenfektan Yapımı

Son günlerde dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs maalesef ülkemizde de görüldü. Peki Koronavirüs nedir ve nasıl korunuruz? Yayılmasını önlemek ve azaltmak için neler yapmalıyız? Hepsini sizlere detaylı bir şekilde yazımızda aktaracağız.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, soğuk algınlığından Ortadoğu Solunum Sendromu ve Ağır Akut Solunum Sendromu gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok virüs mevcuttur. İnsanlarda çoğunlukla ağır soğuk algınlığına benzer belirtiler gösterse de 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde ölümlere yol açmaktadır. 

Koronavirüs’ten Nasıl Korunuruz?

Koronavirüs’ten korunmak için yapacağımız ilk şey kesinlikle ama kesinlikle uzmanların tavsiyelerine kulak vermek.

Mecbur kalmadığımız sürece zaruri ihtiyaçları karşılamak dışında evden dışarı çıkmamalıyız.

Seyahetlerinizi erteleyin veya bu virüsten kurtulana kadar tamamen iptal edin.

İnsanlarla yakın temastan kaçının ve sosyal mesafenizi ayarlayın, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Bunlar dışında yediklerinize, içtiklerinize dikkat edin. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdalar tüketmeli ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalı ve dezenfekte etmelisiniz.

En önemli önlem ise kişisel temizliğinize dikkat etmek ve sık sık el yıkamak. Elinizi yıkayamadığınız durumlarda yüzünüze, gözünüze ve ağzınıza kesinlikle dokunmamalısınız.

Antibakteriyel Dezenfektan 

Ev ve bulunduğunuz ortamları temizlemede kullanabileceğiniz dezenfekte etkili temizlik suyu;

Malzemeler;

2 litre su

2 kaşık karbonat

10 damla limon yağı

10 damla kekik yağı

Hazırlanışı;

2 litre suyu önceden kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğuyan suyun içerisine diğer malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız bu suyu evinizi ve ofisinizi temizlerken kullabilir ve dezenfekte edebilirsiniz.

Antibakteriyel Jel

El temizliğiniz için evinizde bu tarifi kolayca hazırlayabilir ve su, sabun bulamadığınız durumlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler;

3/4 fincan etil alkol ya da izopropil alkol

1/4 fincan doğal aloe vera jel

3 damla okaliptüs yağı

3 damla limon yağı

3 damla kekik yağı

Hazırlanışı;

Alkol, aloe vera, okaliptüs yağı, limon yağı ve kekik yağını bir şişenin içine huni yardımıyla ekleyin. Tüm malzemeler birbiriyle iyice karışana kadar çalkalamaya devam edin. Ve karışımınız artık kullanıma hazır. Antibakteriyel el dezenfektanınızı kullanabilirsiniz.

Elimizi yıkamadığımız durumlar için evde hazırlayacağınız bu antibakteriyel dezenfektanı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. 

Ürünleri Hayfene’den sipariş edebilir ve hemen hazırlayabilirsiniz.

Sağlığınız bizim için önemli. Siz de evinizde kendi önlemlerinizi alarak bu virüsten korunabilir, sevdiklerinizi ve çevrenizdekileri koruyabilirsiniz. 🙂

Instagram

Kategorıler

×