Modern Kadınların Dijital Platformu...
Hindistan Cevizi Yağı İle Ev Yapımı Kozmetik Ürünleri

Hindistan Cevizi Yağı İle Ev Yapımı Kozmetik Ürünleri

Ulaşabilirliği açısından hindistan cevizi yağı ile ev yapımı kozmetik ürünleri yapmak artık çok kolay. Sizde evinizde hindistan cevizi yağı kullanarak, çok farklı alanlarda kullanabileceğiniz kozmetik ürünleri yapabilirsiniz.

Eski çağlardan günümüze gelen Hindistan cevizi yağı, hem yemek hemde kozmetik sektöründe son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Hindistan cevizi yağı, çiğ ve olgun Hindistan cevizinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Yapısal olarak Hindistan cevizi çekirdeklerinden elde edilir. 

Hindistan cevizi yağı içerisinde yoğun bir yağ asidi bulunmaktadır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı yüksek nemlendirici özelliğe sahiptir. Ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde saç ve cilde uygulandığında temizleyici etkiside bulunmaktadır. Kullandığı ürünlerde doğallıktan yana olan kadınlarımızın tercihi Hindistan Cevizi Yağı.. 

Parizyen ailesi olarak bu yazımızda evde kolaylıkla yapabileceğiniz Hindistan Cevizi Yağı ile organik bakım önerilerinden bahsedeceğiz. 

Nemlendirici Bakım Kremi

Evinizde hindista cevizi yağı kullanarak kolayca nemlendirici bakım kremi tarifini uygulayabilirsiniz. Bu tarif cildinize yardımcı olduğu kadar bütçenize de yardımcı olacaktır.

 • Yarım su bardağı organik Hindistan cevizi yağı
 • 2-3 damla buğday özü yağı
 • 2-3 damla lavanta yağı

Hindistan cevizi yağını hafifçe ısıtarak sıvı hale getirin, diğer yağlarıda içine ekledikten sonra krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Diş Macunu Yapımı

Organik olarak en iyi diş beyazlatma yöntemi olarak bilinen hindistan cevizi yağından elde edilen el yapımı diş macunu tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Sizlerde bu tarifi evinizde kolayca uygulayabilirsiniz.

 • 2 tatlı kaşığı organik Hindistan cevizi yağı
 • 2 tatlı kaşığı karbonat
 • 8-10 damla nane veya okaliptüs yağı

Hindistan cevizi yağını hafifçe ısıtarak sıvı hale getirin ve diğer tüm malzemeleri içerisine ilave ederek kıvama gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz diş macununu serin bir ortamda, cam kavanozda saklayın ve 1 ay içinde tüketin.

Yıpranmış Saçlar İçin Saç Maskesi Yapımı

Uygun fiyata mal edebileceğiniz, hindistan cevizi yağı kullanarak kolayca evde yapabileceğiniz saç maskesi tarifi şu şekilde.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı organik Hindistan cevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı doğal ve katkısız bal

Yapılışı

Bu iki malzemeyi kıvama gelene kadar karıştırdıktan sonra maskeniz hazır. Saçlarınıza uygularken, diplerden uygulamaya başlayın. Maskeyi 15 dakika saçınızda bekletin ve bol su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayarak yıpranmış saçlarınızın ihtiyacı olan nemi geri kazandırabilirsiniz.

Çatlamış Dudaklar İçin Dudak Balmı

Dudaklarınız sürekli çatlıyor ve kuruyorsa eğer evde doğal yöntemlerle kolayca yapabileceğiniz, çatlamış dudaklarınız için dudak balmı tarifi şu şekilde.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı organik Hindistan cevizi yağı
 • 2 çay kaşığı buğday özü yağı
 • Yarım çorba kaşığı bal
 • Yarım çorba kaşığı balmumu

Yapılışı

Hindistan cevizi yağını ve balmumunu hafifçe ısıtarak sıvı hale getirin. Daha sonra buğday özü ve balı içerisine ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı bir cam kavanoza veya daha önce kullandığınız bir krem kutusuna koyabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı 3 gün oda sıcaklığında bekletirseniz krem kıvamına geldikten sonra dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile yapılan kolay ve pratik tarifleri sizler için hazırladık. Siz de kendi özgün tariflerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte unutmamak gerekir ki, her insanın bedeni, cildi, saç yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle tariflerinizi uygulamadan önce, küçük bir bölgede test ederek etkisini görebilir, herhangi bir alerji oluşturup oluşturmadığını görerek, sonrasında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×