Modern Kadınların Dijital Platformu...
Desenli Duvar Boyası

Desenli Duvar Boyası

Evi ev yapan birtakım eşyanın yanı sıra en önemli etken de evin duvar boyasıdır. Eski zamanlarda insanlar, hem pratik olması açısından hem de daha şık durması sebebi ile duvar kağıtları kullanıyordu. Fakat duvar kağıdı badana yapmaktan daha pahalıya mal oluyordu. Zamanlar duvar kağıdının yerini kısa bordürler almıştı.

Şimdilerde ise bunu karşılayabilmek adına desenli duvar boyası kullanılıyor. Biz de Parizyen ailesi olarak sizler için araştırdık ve desenli duvar boyası nasıl yapılır yazdık. 

Desenli Duvar Boyası Uygulaması İçin;

Öncelikle söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama yine söyleyelim. Eşyalarınızı badana yapacağınız zaman saklayabileceğiniz bir deponuz, odanız veya kileriniz yoksa, üzerine boya gelmemesi için muşamba ile örtün. Mobilyalarınızın ya da koltuklarınızın rengine, desenine ya da halınızın rengine göre bir duvar rengi seçin. Duvarınızda hareketli mi yoksa tekdüze bir desen mi istiyorsunuz buna karar verin. Desenli duvar boyası uygulaması için sizlere hazırladığımız birkaç tekniği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Desenli Duvar Boyası Teknikleri

Tarak Tekniği: Uygulamak istediğiniz renkten önce duvarınızda hangi rengin olduğu çok önemli. Zıt bir renk kullanacaksanız bu tekniği uygulamanız daha kolay olacak. Eski renginiz açık tonda ise, yeni kullanacağınız renkteki boyayı duvara iyice sürdükten sonra tam kurumasını beklemeden; kalın uçlu bir tarak yardımı ile şekil verebilirsiniz. 

Süpürge Tekniği: Özellikle koyu renklerde uygulayacağınızda güzel sonuç alabileceğiniz bir tekniktir. Duvara uygulayacağınız badana işleminden sonra el süpürgesi olarak kullandığınız fırçanın ucunu sabitleyerek yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarıya ya da yatay şekilde desenler verebilirsiniz.

Kablo Tekniği: Badana yaparken kullanacağınız rulo şeklindeki boya fırçasının üzerinde kullanmadığınız eski, çok kalın olmayan bir kabloyu belirli aralıklarla sarıp lastikle sabitleyin. Kablo bir nevi kabartma tekniği uygulayacağı için, badana yapacağınız duvarda farklı desenlerin de oluşmasını sağlayacaktır.

Halı Fırçası Tekniği: Halı yıkamak için kullanılan eski usül halı fırçaları desenli duvar boyası içinde çok kullanışlı bir aparat görevi görüyor. Fırçanın kıllarının sert yapıda olması, ortaya çıkacak desenin de daha belirgin olmasını sağlıyor. Halı fırçası ile de oluşturmak istediğiniz deseni duvarınıza verebilirsiniz. 

Poşet Tekniği: Bu desenli duvar boyası tekniğimizde diğerlerinden farklı olarak birkaç naylon poşeti iç içe getirerek sert, elde tutulur bir şekle sokup işlemimizi yapıyoruz. Buruşuk ve birbirine geçen poşeti badana yapacağınız duvara hafif dokunuşlar yaparak uygulayabilirsiniz. Yalnız çok fazla bastırmamaya dikkat edin ki, poşette biriken boya duvardan aşağı doğru akmasın. 

Sünger Tekniği: Son tekniğimiz ise birçoğunuzun da duyduğu sünger tekniği. Nalburlardan tutun da kırtasiyelerde bile rahatlıkla bulabileceğiniz, fiyatı çok uygun bu malzeme ile desenli duvar boyası çalışması yapmak çok kolay. 

Örneklerle vermiş olduğumuz desenli duvar boyası teknikleri sayesinde bütçenizi sarsmadan güzel çalışmalar yapabilir, evinizi isteğinize göre dekore edebilirsiniz.

Instagram

Kategorıler

×