Modern Kadınların Dijital Platformu...
Neden Erasmus?

Neden Erasmus?

Erasmus Nedir?

Erasmus, Avrupa’da yüksek öğretim kurumlarının aralarındaki iş ortaklığını arttırmaya yönelik, hem öğrenci hem de öğretim üyelerine yönelik büyük imkanlar sunan eğitim anlaşması diyebiliriz. Hem yurtdışında eğitim görüp, hem yabancı dilinizi geliştirirken size oldukça eğlenceli bir öğrenim hayatı sağlayan Erasmus, bir çok ülkenin katılımıyla binlerce öğrenci farklı ülkelere seyahat ederek öğrenim hayatlarını sürdürüyorlar. Peki bu kadar eğlenceli görünmesinin yanında Erasmus’un faydaları neler? Parizyen ailesi olarak Erasmus gitmek isteyenler için bir araştırma yaptık.

Üniversite hayatının bir bölümünü yurtdışında geçirmek, farklı kültürleri öğrenmek, yabancı dili geliştirmek ve kişinin ilerideki hayatına katkı sağlayacak kültürel bilgileri edinmek Erasmus’un en faydalı özelliklerinden bir tanesidir. 

Erasmus’un Avantajları

Mezun olduktan sonra yüksek lisansı yurt dışında yapabilme imkanı sunacaktır. Farklı bir dilde araştırma yapmak ve kendini geliştirmek, iş hayatında farklı insanlarla iletişim kurmaya olanak sağlayacaktır. Yurtdışında kazanacağınız deneyimler sayesinde iş hayatında karşınıza çıkabilecek rekabet ortamında, sizi daha avantajlı bir konuma getirecektir.

Farklı kültüre sahip insanlarla bir araya gelmek, onların bilgi birikimlerinden yararlanmak ve size katabilecekleri farklı düşünce yapısı ile bakış açınızın değişmesini sağlayarak, düşünce ve bilgi birikimlerinizin genişlemesine yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra Erasmus yapacak kişinin kendi ayakları üzerinde durmasına yardımcı olarak, kişinin özgüveninin yükselmesine de katkı sağlayacaktır.

Her insanın birçok hayali vardır. İnsanların çoğunluğunda ise yurtdışına çıkabilme hayali. Erasmus, iyi bir eğitimin yanında size yurtdışında yaşama imkanı sunar. Dünyanın her yerinden gelecek öğrencilerle aynı ortamda eğitim göreceğiniz için, arkadaş çevreniz sadece oturduğunuz şehirdekilerle sınırlı kalmaz. 

Erasmus’un Dezavantajları

Türkiye’de gördüğünüz eğitim biçiminden farklı bir anlayışla karşılaşabilirsiniz. Bu da yurtdışında eğitim görürken, aslında çok iyi olduğunuz alanlarda bile zorluk çekmenize sebep olabilir. Erasmus programı sırasında veremediğiniz dersleri , Türkiye’ye döndüğünüzde tekrar almanız gerekebilir.

Bu yaşınıza kadar belirli bir yaşam tarzına alışmış olmanız, farklı bir ülkeye gittiğinizde zorlanmanıza sebep olabilir. Maddi açıdan kazandığınız ya da harcadığınız para size yeterli olsa da, Erasmus yapacağınız ülkenin ekonomik yapısına göre harcamalarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Farklı bir ülke demek, alıştığınız birçok yaşam tarzından farklı şeylerle karşılaşacağınız anlamına gelir. Size burada normal garip gelen bir davranış biçimi, orada normal karşılanabilir. Farklı kültürden insanların bir araya geldiği bu eğitim ortamında olası bir kültür şoku yaşamanız çok normal olacaktır. Erasmus, her ne kadar dezavantajları da olsa yapılması gereken; faydalarının da asla kaçırılmaması gereken bir eğitim programıdır. 

Instagram

Kategorıler

×