Modern Kadınların Dijital Platformu...
Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme

Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme

Hamilelik dönemi, normal beslenme düzeninizden çok daha önemli ve dikkatli olmanız gereken bir zamandır. Gerek kendiniz için gerekse bebeğiniz için doğru beslenme, gebeliğin sağlıklı olması ve bebeğin gelişiminin düzgün ilerlemesi açısından çok önemlidir.

Hamilelik döneminde anne, vücuduna aldığın mineral ve kalsiyumları bebeği ile paylaştığı için, normal zamanda tükettiği besin değeri yüksek yiyecekleri bir tık daha fazla ve dikkatli tüketmesi gerekir. Parizyen ailesi olarak annelerimizin hamilelik döneminde ve sonrasında nasıl beslenmesi gerektiği ve nelere dikkat etmesi gerektiği ile ilgili bir araştırma yaptık.

Hamilelik Dönemi

Hamilelik döneminin ilk haftasında, folik asit, mineral ve vitamin açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. İlerleyen süreçlerde tüketilen besinlerdeki mineral ve vitaminler yeterli düzeyde ise, kalsiyum, demir ve protein alımına dikkat edilmelidir. Bu dönem de hemen hemen 2-3 haftalık hamilelik dönemine tekabül etmektedir. Dokuların yeniden oluşumu sırasında önemli bir role sahip olan protein, hamilelik süresince daha fazla tüketilmesi gereken besinlerdendir. Kemik ve diş gelişimi için de oldukça yararlıdır.

Sonraki 6 haftalık süreçte hem kendiniz hem de bebeğiniz için tüketeceğiniz besinlerdeki kalsiyum, vitamin, demir ve protein miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Hormonlar

Hormonların etkisiyle, mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler ortaya çıkacaktır. Doyana kadar yemek yememeye dikkat etmelisiniz. Azar azar ve belirli aralıklarda beslenmelisiniz. 

Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme

Vitamin, demir, folik asit, C vitamini ve kalsiyum ağırlıklı meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.  Gün içerisinde tüketmeniz gereken su miktarı ise 6 ile 8 bardak arasındadır. Kafein tüketmekten kaçınmalı, çay ve kahve yerine bitki çaylarını tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Çiğ et, dondurulmuş gıdalar sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olduğu için uzak durmalısınız. Hazır gıdalar ve hormonlu meyve-sebzelerden  uzak durun; her meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketin. Çıkabildiğiniz kadar güneşe çıkıp bedeninizi dinlendirin. 

Gebelikte 15. haftayı geride bırakırken, bebeğinizin artık tiroid bezleri çalışmaya başlayacak ve kendisine ait hormonları tek başına üreteceği için iyota ihtiyaç duyacaktır. Bu dönemde içeriğindeki yoğun iyot kaynağından dolayı, haftada en az 2 öğün balık tüketmekte fayda vardır. 18. haftaya girdikten sonra anne adayları yoğun iştah artışı yaşayabilir. Bu durum canınızı sıkmasın. Yağlı ve fazla kalorili yiyeceklerden sakınmanız gereken bir dönemdesiniz. Bu haftadan itibaren her ay yarım kilo kadar alırsanız, sizin ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından faydalı olacaktır. 

Hamilelik Döneminde Uyku

Gebelik ilerledikçe uyku problemleri de artmaya başlayacaktır. Beslenmeniz de uykunuzu etkileyeceğinden, tükettiğiniz besinlere dikkat etmeye devam etmelisiniz. Uyumadan 3 saat önce yemek yemiş olun ki, uyuduğunuz sırada mide yanması, gaz sıkışması gibi sorunlar yaşamayın. 
Son olarak yukarıda verdiğimiz bilgilerden önce yapmanız gereken şey ilk olarak bir doktora gidip düzenli kontrollerinizi sağlamak ve doktorunuzun sözünden çıkmamaktır. Ek bilgi olarak da söylediklerimiz aklınızdan çıkmasın diyoruz. Sağlıklı anneler, sağlıklı bebekler 🙂

Comments Off

Instagram

Kategorıler

×