Modern Kadınların Dijital Platformu...
En Sık Yapılan Cilt Bakım Hataları

En Sık Yapılan Cilt Bakım Hataları

Son yıllarda kadınlar kadar erkekler de cilt bakımına önem veriyor. Yapılan cilt bakım hatalarını da beraberinde getiriyor.

Bu cilt bakımlarında, maskeler, siyah nokta temizliği, yüz maskeleri ve yüz masajları, sivilcelerin kuruması için yapılan işlemler, yanlış yapıldığında, kişilerde cilt bakım hatalarına sebep oluyor. Aslında bu durum doğru değildir. Pek çoğumuz, yanlış bir şekilde cildimize bakım uyguluyor ve bunun sonuçlarını da istemediğimiz şekilde görüyoruz. Amacının dışına çıkarak cilde zarar verecek olan yanlış uygulamalar da fazlasıyla mevcut. 

Peki nedir bu en sık yapılan cilt bakım hataları?

Cildi sıcak su ile yıkamak:

Sıcak su kullanılarak cildin temizliğini sağlamak kişide yanlış bir düşünceye sebep olur. Daha temiz bir cilde sahip olunacağı düşünülse de tamamen yanlıştır. Sıcak su ile yapılan temizleme işlemi, daha kuru ve pul pul dökülen bir cildin oluşmasına sebep olacaktır. Duş alırken de cildinizi fazla sıcak su ile temasından kaçınmanız, en sık yapılan cilt bakım hatalarını önlemenin başında olacaktır.

Nemlendirici Kullanmamak:

Genel ve yanlış bir düşünce olan yağlı ve karma cilde sahip kişilerin nemlendirici kullanmaması gerektiği fikri, en sık yapılan cilt bakım hatalarından biridir. Nemlendirici kullanmaları taktirde ciltlerinin daha çok yağlanarak parlayacağını düşünürler. Ancak doğru ve cilde uygun bir nemlendirici kullanılmaması durumunda cilt yağ dengesi daha çabuk bozulur ve zamanla ciltte renk eşitsizlikleri meydana gelir.

Sivilce ve siyah noktaları sıkmak:

Cildiniz için yapacağınız en kötü şeylerden biri olacaktır. Çünkü bir sivilceyi veya siyah noktayı sıktığınızda o bölgeden çıkan bakteri yüzün diğer kısımlarına yayılır ve açık gözeneklerde yeni akneler oluşmasına neden olabilir.

Gece makyajla uyumak:

Duru ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız, asla makyajınızı temizlemeden uyumayın. En sık yapılan cilt bakım hatalarının başında gelir. Cilt tipinize uygun bir makyaj temizleyicisi yardımıyla makyajı sildikten sonra, cildinizi makyaj kalıntılarından arındırmak için ya tonik kullanın ya da yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Unutmayın, cildiniz fazla yağlıysa, makyaj temizleyici kremler yerine temizleme jellerinden kullanmanız daha iyi olacaktır.

Cilt yapısına göre ürün seçmemek:

Çevrenizde duyduğunuz cilt bakım ürünleri anlatıldığı gibi güzel ürünler olabilir. Ancak bu ürünlerin cilt tipinize uygun olup olmadığını göstermez. En iyi ürün en iyi marka tercih edilmelidir diye bir şey söz konusu olamaz. Sizin cildinize uygun ürün en iyi üründür. En sık yapılan cilt bakım hatalarından biri de yanlış ürün kullanmaktır.

Son olarak kullandığınız makyaj malzemelerinin de hijyen açısından temiz olmaları ve steril bir ortamda bulundurulmaları çok önemlidir. Cildinizi korumaya yönelik yaptığınız bakımların boşa gitmemesi adına, kullandığınız makyaj malzemelerini de temiz tutmakta fayda var. Bunların yanı sıra en sık yapılan cilt bakım hatalarından biri de, çok üzerinde durulmasa da yanlış beslenmedir. Aşırıya kaçılan, kalorisi ve yağ oranı yüksek gıdaların tüketilmesi de cildin yapısını bozarak lekelerin ve siyah noktaların artmasına sebep olur ve cildin yağlanma problemlerini ortaya çıkarır. 

Instagram

Kategorıler

×