Modern Kadınların Dijital Platformu...
Sabah Yogasının Faydaları

Sabah Yogasının Faydaları

Sabah yatağınızdan kalmak zor mu geliyor? Vücudunuzda bir ağırlık ve halsizlik mi hissediyorsunuz? Parizyen sizler için sabah yogası ile ilgili yazdı. Gelin hep beraber üzerimizden bu yorgunluğu ve halsizliği atalım. Güne pozitif ve enerjik başlayalım.

Kaçta yatarsanız yatın, erken de kalksanız geç de uyansanız, günün veya bütün bir haftanın yorgunluğu vücudunuza yansıyacaktır. Aşırı stres, düzensiz yaşam tarzı, düzensiz beslenme; aşırı alkol ve sigara tüketimine bağlı ve daha birçok sebepten vücudumuzun direnci azalmakta. 

Yeni başlayanlara yönelik bu yoga hareketlerine birkaç dakikanızı ayırarak, bedeninizi dengeleyebilir ve zihninizi güne hazırlayabilirsiniz. Kendi ihtiyacınıza yönelik hareketlerinizi değiştirebilirsiniz. Sabah yogası alışılmışın aksine daha siz gözlerinizi açar açmaz yapabileceğiniz çok pratik bir yogadır.

Sabah Yogası Nasıl Yapılır?

Sabah yogası, siz kaçta uyanırsanız uyanın, bir yere geç bile kalmış olsanız; 5 dakikanızı ayırarak güne daha zinde başlamanıza yardımcı olacaktır. Uyandıktan sonra esneme hareketleri ile başlayabilirsiniz. Sırt üstü yatış pozisyonundayken ilk olarak kol ve bacak açma germe hareketleri ile başlayabilirsiniz. Sertleşen kasların yumuşamasına yardımcı olacaktır. Unutmadan bu hareketleri yaparken düzenli nefes alıp vermeyi unutmayın. Kol ve bacakları esnettikten sonra yine sırt üstü yatış pozisyonunu bozmadan gücü ayaklarınızdan alıp belinizi aşağı yukarı hareketlerle esnetin. Bacak bacak üzerine atıp belinizin yönünü değiştirmeden sağ ve sol tarafa doğru bacaklarınızı gerin. 

Bu hareketleri yaptıktan sonra oturma pozisyonuna geçebilirsiniz. Ve hala sıcacık yatağınızdasınız; zaten sabah yogasının en güzel yanı da bu. Ayaklarınızı düz uzatıp ellerinizle uzanabildiğiniz kadar ayak parmaklarınıza doğru esneyin. Boyun ve sırt bölgenizi rahatlatıp, sertleşen kaslarınızı yumuşatmak adına kafanızı sağ, sol, ön ve arka kısımlara doğru eğin. Son olarak kollarınızı yukarı, aşağı, ön ve arkaya doğru uzatarak esnetebilirsiniz.

Sabah Yogasının Faydaları

Sertleşen ve ağrılara sebep olan kasların yumuşamasının yanı sıra, düzenli yapıldığı taktirde ruhun dinlenmesine; güne daha zinde ve enerjik başlamaya yardımcı olur. Vücudun alıştığı kafein ihtiyacının azalmasında büyük rol oynar. Güne başlarken sabah yogası yapmak, vücudun uyuyan hücrelerinin harekete geçmesini ve bu sayede bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar. Üşenme sıkıntısını ortadan kaldırır. Sabahları kendinize ayırdığınız en değerli vakittir.

Geleneksel yoga metinlerinde gece 04:00 ile 06:00 arası zamanın, meditasyon ve yoga pratiği için en uygun zaman olduğu söylenir. Bunun sebebi zihnin hala durgun ve dünyanın geri kalanının da dikkatinizi dağıtacak şekilde harekete geçmemiş olmasıdır. 

Güne enerjik başlayan ve yüzünde gülümseme eksik olmayan insanları görüp şaşırıyor ve asla anlam veremiyorsan hemen Sabah Yogasına başlamanı tavsiye ediyoruz. 

Instagram

Kategorıler

×