Modern Kadınların Dijital Platformu...
Yetiştirilmesi Kolay Ev Çiçekleri

Yetiştirilmesi Kolay Ev Çiçekleri

Günlük hayatımızda bizlere eşlik eden, sabah uyandığımız zaman hem kokuları hem de görüntüleri ile hayatımıza renk katan şeylerin başında çiçekler geliyor. Ev çiçeklerinin yetiştirilmesi ile ilgili insanlar genellikle yanılgılar içerisine düşüyor. Sadece sulamak ve güneşe çıkarmak yeterli olarak görünse de, ev çiçekleri zahmet ve emek isteyen bitkilerdir.

Bu yazımızda yetiştirilmesi kolay ev çiçeklerini bakımı ve püf noktalarını sizler için bir araya getirdik.

Ev Çiçeklerinin Bakımı

Çiçek bahardır, tazeliktir, can bulmaktır. Çiçek bakmak bir eser inşa etmektir ve baktıkça eserinize, mutlu olmaktır. Onlara bekledikleri ilgiyi vermemiz gerekir, ancak o zaman coşarlar. Peki çiçeklere sevgimizi verdik yeter mi? Hayır tabii ki. Bir de bakımı var bu işin. Sadece sulamak, yeri geldiğinde gübre vermek, saksı değiştirmek ve budamak da yetmez. 

Ufak tefek, evde bile hazırlayabileceğiniz pratik bilgilerle en bakımlı ve sağlıklı çiçeklere sahip olabilirsiniz. Gelin bu pratik yöntemleri birlikte inceleyelim.

Çiçekleriniz için; haşladığınız yumurtanın suyunu saksıya dökün. Bakın bakalım nasıl bir sonuç alıyorsunuz.

Gülleriniz boyunlarını bükerse ilk önce sıcak suya sonra soğuk suya batırın.

Saksı çiçekleriniz için sigara küllerini saksınıza koyarsanız yapraklardaki kurt böcek vs. yok edersiniz. Yazlık evinizin bahçesi için de şöminenin ya da barbekünün külleri çok işe yarayabilir. Kül gübre olarak kullanıldığında çok faydalı. Ayrıca bir diğer özelliği karıncaları çiçeklere yaklaştırmaması.

24 gr sabun, 1 lt su ve 10 cc alkolü sıvı kıvamında karıştırın. Bu karışım evde kolayca hazırlanan etkili bir ilaçtır. Bitkilerin öz sularını emerek yaprak kıvrılması ve şekil bozukluğuna yol açan yaprak bitlerine karşı kullanılabilir. Evdeki çiçeklerinize de bahçenizdekilere de uygulayabilirsiniz.

Soğuk su bitkilerde yaprak lekeleri, doku, kök çürükleri gibi zararlar yapabilir. Sulama genellikle oda sıcaklığında kireçsiz su ile yapın.

Ev çiçeklerinde bitkilerin sıkça yer değiştirmesi son derece sakıncalı. Bitkileri yerleştirirken uzun süre kalabileceği yer düşünülmelidir.

Saksı değişimi yapacak iseniz yeni saksınızı öncesinde mutlaka temizleyip havalandırın. 

Evinizde hangi çiçeği yetiştirmeye karar vermiş olursanız olun bu yöntemler sayesinde daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz:

  1. Saksı Seçimi: Çiçeğin daha sağlıklı büyümesi ve canlı kalması için oldukça önemlidir. Seçim yaparken yetiştirilecek çiçeğin türü ön plana alınmalıdır.

  2. Sulama: Çiçeklerin narin yapıları göz önüne alındığı zaman sulamanın önemi daha fazla ortaya çıkıyor. Bol su vermenin bitkiye iyi geleceğini ve onun çabuk gelişeceğine yönelik olan inancın sonu genel olarak çiçeğin çürümesi ile son buluyor. Çiçeğin ne zaman sulanması gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız bunu anlamak için elinizle toprağı kontrol etmeniz yeterli olacak. Eğer toprak kuru ise rahatlıkla su verebilirsiniz ancak hafif nemli bir yapıda ise bu durum su vermenize gerek yok anlamını taşır.

  3. Toprak Seçimi: Her bitkiye göre tercih etmeniz gereken toprak, en az iki madde kadar önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Toprağın yıl içerisinde havalandırılıp saksıyı temizlemeniz gerekir. Bunun için en ideal dönem ise Mayıs – Haziran ayları arası oluyor. Hava durumunun bitki için en ideal olduğu dönem olan bu aylarda hem saksı değişimi hem de toprak değişimi yapabilirsiniz.

  4. Yer Seçimi: Çiçeğin bulunduğu konum, sıcaklık ve gün ışığı gibi çiçek bakımındaki en önemli unsurlarla direkt bağlantılıdır. Bu yüzden de çiçeğin türüne bağlı olarak bulunduğu yeri iyi seçmeniz gerekir. 

Siz de ev çiçekleri bakımı konusunda bu detaylara uyarak daha sağlıklı ve canlı çiçekler yetiştirebilir ve herkesin imrenmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram

Kategorıler

×