Modern Kadınların Dijital Platformu...
Aşırı Kilo Almamızı Sağlayan Hormonları Nasıl Alt Ediyorsunuz?

Aşırı Kilo Almamızı Sağlayan Hormonları Nasıl Alt Ediyorsunuz?

    Yerleşik bir yaşam tarzına ve sağlıksız bir diyete ek olarak, hormonlar aşırı kilo almada belirli bir rol oynayabilir. Bir aydan fazla bir süredir popüler protein diyetlerinden birindeyseniz (yani sadece et yersiniz ve karbonhidratların nasıl göründüğünü unutmuşsunuzdur) ancak kilonuz değişmediyse, östrojen muhtemelen bu durumun sebebidir. Vücudunuzdaki aşırı östrojeni dengelemek için, protein yönünden zengin ürünlerin tüketimini en aza indirmeniz önerilir.

   Parizyen, hayallerinizdeki vücuda giden yoldaki engellerden biri olabilecek hormonlar hakkında eksiksiz bir dosyaya sahip.

Aşırı Kilo Alımını Engelleyen Hormonları Nasıl Alt Ederiz?

      1. Östrojen dengesizliği

    Yüksek östrojen seviyeleri, yediğiniz yiyeceğe rağmen aşırı kilo almanızı sağlar. Bu aşırı kilo genellikle kalçalarda depolanır ve adet döngüsü düzensizleşir, baş ağrıları olabilir veya çok duygusal olmanızı sağlayabilir. Aşırı miktarda östrojen ise saç dökülmesi, hafıza kaybı ve düzensiz uykuya neden olabilir.

    Birinin vücudunda östrojen oluşumu, büyüme hormonlarının kullanılmasıyla endüstriyel koşullar altında üretilen etlerin yemesinden kaynaklanır. Plastik ve ev kimyasalları üretiminde östrojen benzeri maddeler kullanılır.

    Vücudunuzu östrojen fazlalığından arındırmak için daha az et tüketin ve sebzeleri değiştirin. Yüksek lifli yiyecekler östrojen ile bağlanır ve vücudunuzdan atılır. Keten tohumu, yulaf, elma ve armut, vücut üzerindeki olumsuz etkisini azaltır. Biberiye esansiyel yağı hormonal dengeyi yeniden sağlamaya ve hafızanızı iyileştirmeye yardımcı olur ve aşırı kilo alımına engel olur.

      2. Serotonin eksikliği

    Ciddi bir serotonin eksikliği neredeyse her zaman depresyon ve kötü bir ruh hali içinde kendini gösterir. Ayrıca, serotonin eksikliği olan insanlar sıklıkla yeme alışkanlıklarını değiştirir ve aşırı kilo alımına sebep olur. Tek başına çikolatalı bir kek yemek istersen ya da geceleri patates kızartması hayal ediyorsan, vücudunun sana mutluluk hormonu eksikliği olduğunu göstermesi.

    Doğal serotonin kaynakları yumurta, fındık ve ananastır. Ananas bromelain içerir; şişliği önleyen bir fermenttir. Hafif fiziksel egzersiz ve dışarıda daha fazla zaman geçirmek serotonin seviyesini arttırır.

     3. Ghrelin(Açlık hormonu) fazlası

    Ghrelin, aç olup olmadığınızı belirleyen bir hormondur. Çok inatçıdır: Düşük kalorili bir diyetle bir yıl sonra bile, grelin seviyesi hala yüksek olabilir (vücut yağ dokusunu muhafaza etmeye çalışacaktır). Ghrelin kolayca kilo vermemize yardımcı olabilir ve aynı zamanda kilo vermemizi de zorlaştırır.

    Ancak, zekâsı kolaydır. Sebzeler, meyveler, tahıllar ve tohumlar gibi ürünleri tüketmeniz gerekir. Bu yiyecekleri tükettikten sonra hormonal reaksiyon başlar. Şekeri ve işlenmiş yiyecekleri azaltın: kalorileri yüksektir, ancak ghrelin seviyesini değiştirmez. Tarçınlı çörek yedikten kısa bir süre sonra tekrar aç olacaksınız.

    Uykulu ve stresli olmamak, grelin seviyesini uzak tutmanın en iyi yolu. 6-8 saat uykudan sonra hormonun kandaki konsantrasyonu düşer. Dikkat: Ghrelin seviyesini düşürmekle abartmayın, bu önemli bir hormon. Çalışmada ve zihinsel yeteneklerin gelişiminde çok önemli bir rol oynar.

      4. Nöropeptid Y fazlası

    Eğer nöropeptid Y konsantrasyonu kanda yüksekse, şiddetli iştahınız olur. Bu hormon sadece aşırı kilo alımı değil, gerçek klinik obeziteye de yol açabilir.

    Nöropeptid Y’nin aşırı olması, yağ dokusunun alt sırt ve kalçalarda depolanmasına neden olur; Bu hormonun yol açtığı hızlı kilo alımı nedeniyle çatlak izleri görünebilir. Tüm vücudunuz gerçek bir duygusal fırtınaya maruz kalır: kaygı, sinirlilik ve baş ağrıları ortaya çıkar. Ayrıca aşırı terleme yaşayabilirsiniz, pigment lekeleri görülebilir ve kan basıncı yükselir.

    Diyetinizden, içinde yüksek oranda şeker bulunan tüm yiyecekleri çıkarın. Baharatlar ve aromalar da sizi aç bıraktıklarından dolayı yasaklanmalıdır.

      5. Prolaktin yüksekliği

    Prolaktin seviyesinin yüksek olması aşırı kilo alımına neden olur. Kadınlar tüylerinin vücutlarının her tarafında olduğunu, küçük bir bıyık büyümeye başladığını ve adet döngüsünün değiştiğini fark edebilir. Prolaktin fazlası erkeklerde meme bezlerinin büyümesine yol açar. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuzla konuşmanız gerekir, çünkü yüksek prolaktin seviyesi hipofiz tümörünü (prolaktinoma) gösterebilir.

    Açıkçası, herhangi bir hormonal dengesizlik gibi, yüksek düzeyde prolaktin de doktorlar tarafından tedavi edilmelidir. Ancak seviyesini düşürmenize yardımcı olabilecek yiyecekler de var. Ginseng ve ginkgo biloba’ya dikkat edin, prolaktin dengesizliğini tedavi etmenize yardımcı olabilirler.

      6. Glukagon açığı

    Glukagon iştahınızı azaltır ve yağ sindirimini arttırır. Bu hormonun seviyesi stresli bir durumdan sonra düşer – bazı insanlar stresi yenmeye böyle başlar. Bununla birlikte, glukagon eksikliği ayrıca böbreklerde, karaciğerde veya pankreasta sorun olduğunu gösterebilir.

    Glukagon seviyesini arttırmak için yeme alışkanlıklarınızı normalleştirmek esastır. Öğün aralarında uzun süre ara vererek (açlıktan ölmeksizin), hormon yağı kendiliğinden sindirilir. Fiziksel egzersiz de faydalı olabilir: 30 dakikalık bir egzersiz, kandaki glukagon seviyesini önemli ölçüde artırır.

      7. Adrenalin eksikliği

    Adrenalin (epinefrin) metabolik süreçleri arttırır ve yağ dokusunu yakar. Epinefrin, bazı (bazen aşırı) şartlar altında hissettiğiniz en parlak duygulardır. Hayatınızda uzun süredir bu acele hissetmediyseniz, belki de değişim zamanı gelmiştir. Ve aynı zamanda kilo vermenin de zamanı gelmiştir.

    Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece adrenalinin vücudunuzdaki hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini unutmamalısınız. Bununla birlikte, karbonhidratları (beyaz ekmek, mısır ve pirinç gibi) kısarsanız, o zaman adrenalin, somatotropin ile birlikte yağ dokunuzla savaşmaya başlar. Bir adrenalin hızını artırabilecek şeyler bilgisayar oyunları, korku filmleri, heyecan verici yolculuklar ve hatta kamusal konuşmadır. Buna sağlıklı bir diyet ekleyin;  hayalinizdeki vücuda kavuşacaksınız

      8. Testosteron fazlalığı

    Testosteron erkeklik hormonu olarak kabul edilir, ancak kadın vücudunda da önemli bir rol oynar. Testosteron fazlalığı vücut ağırlığında bir artışa neden olur ve vücudun üst kısımlarında (kollar, göğüs ve boyun) yağ dokusu depolanır.

    Hormon seviyesini doğal olarak düşürebilirsiniz. Soya, kahve ve tam tahıllı ürünlerde fitoöstrojen yardımına ihtiyacınız olacak. Rafine şekerlerin yerine tatlı elmalar ve kayısılar yenmeli; böylelikle aşırı kilo alımı önlenmelidir.

      9. Adiponektin eksikliği

      Aşırı kilo, özellikle yağ genel olarak midseksiyonda depolanıyorsa, adiponektin eksikliğini gösterir. II. Tür Diyabet tanısı konduysa, vücudunuzdaki adiponektin seviyesinin çok düşük olması muhtemeldir.

    Uzmanlar, bir noktada aşırı kilo ve adiponektin enjeksiyonları ile diğer metabolik problemlerle mücadele etmenin gerekli olabileceğine inanıyor. Kilo vermenize yardımcı olurlar ve iştahınıza engel olmazlar.

    Fiziksel egzersizi ihmal etmeyin. Adiponektinin artmasına yardımcı olan en iyi egzersiz yürüyüş yapmaktır. Her gün en az 8000 adım yürümek önerilir. Ayrıca, diyetinizdeki karbonhidratları tekli doymamış yağlarla (avokado, zeytin, zeytinyağı gibi) değiştirirseniz, yağ daha hızlı kaybolacaktır.

    Bu makalede sunulan tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tüm tavsiyeler tamamiyle kabul edilmelidir. Hormonlarla ilgili herhangi bir sorunun olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Yalnızca doktor size doğru tanı koyabilir.

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×