Modern Kadınların Dijital Platformu...
Kanserde Erken Tanının Önemi

Kanserde Erken Tanının Önemi

Kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri sıralamasında ikinci sırada yer alan kanser hastalığı günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü, gelişen teknoloji ve tedavi imkanlarına rağmen 2030 yılında kansere bağlı ölümlerin 13,1 milyon kişiye kadar çıkacağını öngörüyor. Hal böyleyken önleyici sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve kanserde erken tanı her şeyden önemli hale geliyor.

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir. Önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Kanserde erken tanı sayesinde birçok hastanın kurtulma oranının arttığı görülmektedir. Peki bu konu ile ilgili alınması gereken önlemler ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Parizyen olarak gündemimizin en sıkıntılı konularından birini ele aldık.

Erken tanı ile kanser büyük oranda iyileştirilebiliyor

Tümörün vücuttaki yaygınlığı ile kanser hastalarında tedaviye alınan cevap doğru orantılıdır. Kanserli hücrelerin erken teşhis edilmesi, tümörün vücutta yayılmadan önce hastalığın önüne geçilmesi ve tedavinin başarı ile sonuçlanmasında büyük rol oynamaktadır. Güncel verilere göre, erken tanı sayesinde tedavisine başlanan kanser vakalarının yaklaşık yüzde 90’ından olumlu yanıt alındığı görülüyor.

Erkeklerde ve kadınlarda kanser tarama testleri

Erkekler ve kadınlarda görülen kanser türleri farklılık gösterebilmektedir. Erkeklerde sigara kullanımına bağlı olarak akciğer, kolon, rektum ve prostat gibi kanser türler görülürken; kadınlarda meme, rahim ağzı ve tiroit kanserleri daha sık görülmektedir. Kanserde erken tanı için hem erkeklerde hem de kadınlarda kanser tarama testlerinin yapılması, kanseri yenmede en büyük etkiye sahiptir. 

Kanserin erken teşhisi için kişinin herhangi bir sağlık sorunu veya şikayeti olmasa bile özellikle rahim ağzı, meme, kalın bağırsak, tiroit ve prostat kanserleri için düzenli tarama testlerini yaptırması çok önemlidir. Olası kanser öykülerinde erken tanı sayesinde tedavi oranı ciddi ölçüde artıyor.

Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 208 adet KETEM mevcuttur. Yeni KETEM’ler olabildiğince hastane dışında, ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmakta olup tarama oranlarımız yeni açılan KETEM’lerle birlikte giderek artmaktadır.

Kanserden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Doğru ve sağlıklı beslenmek kanser başta olmak üzere birçok hastalığın engellenmesinde büyük rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivitelerle kanser riskini azaltmak mümkün. Antioksidan içeren yeşil ve siyah açık çay kansere karşı koruyucu oluyor. Posalı gıdalar kansere karşı vücuttaki zararlı maddelerin dışarı çıkarılmasına yardımcı oluyor.

Hayatınızın her döneminde ideal kilonuzu koruyun.
Dengeli beslenme ve düzenli egzersizi yaşam şekli haline getirin.
Sağlıklı diyet yapın.

Erken Tanı Hayat Kurtarır!

Kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırılmalıdır.

Son olarak ülkemizde ve dünyada kansere karşı büyük savaş vermiş, azim ve hayata olan bağlılıkları ile gönlümüzü fetheden tüm savaş meleklerimizin kalbimizde olduğunu buradan vurgulamak isteriz. Kanser, hayatın bitişi değildir; bu dünyaya ne kadar güçlü olduğunuzu kanıtlamak için verilmiş bir sınavdır! Erken tanı ile kanseri yenebiliriz.

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×