Modern Kadınların Dijital Platformu...
Vücudunuzun Aşırı Mukus Ürettiğine Dair 6 İşaret

Vücudunuzun Aşırı Mukus Ürettiğine Dair 6 İşaret

    Herkesin sümüğü vardır ve çalışmalara göre, vücudumuz için çok önemlidir, çünkü havada sizi hasta eden şeylerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ancak bazen öksürürken, sümüğü sarı veya yeşil olarak bulabiliriz veya vücudumuz çok fazla miktarda üretir.

Parizyen olarak, çok fazla mukus belirtisini ve bu konuyu tedavi etmenin yollarını incelemeye karar verdik.

Neden vücudumuz çok fazla sümük üretiyor?

Vücudumuz her zaman sümük(mukus) üretir ama eğer rahatsızlık hissetmeye başlarsanız, muhtemelen sümük kıvamını değiştirdiği için olur. Daha kalın ve daha yapışkan olabilir ve sizin için kütle etkisi yaratmaya başlayabilir. Bunun nedenleri alerjiler, burun, boğaz veya akciğerlerin tahriş edilmiş olması olabilir; tütün veya sigara içmek de bu tahrişin sebeplerindendir. 

Normalde alerjisi olan insanlar bu problemi yaşarlar. Alerjiler kaşıntıya ve hapşırmaya neden olur. Burun, mukoza zarlarından sızan sıvı ürettikten sonra akmaya başlar.

Ancak başka ciddi bir sebep olabilir. Mukus, akciğerin doğal bağışıklık fonksiyonunun bir parçasıdır, ancak bir aşırı duyarlılık ve kronik öksürük, kronik bronşitin belirtileri olduğu için buna dikkat etmelisiniz.

      Aşırı mukus belirtileri

İlk bakışta, bu sorun zararsız görünebilir ancak sinüsleriniz tıkandığında, çok fazla rahatsızlığa neden olur. Aşırı mukus olup olmadığını nasıl bilebilirsin? Bu hastalığa özgü bazı belirti ve semptomlar vardır.

1.Burun akması
2.Boğaz ağrısı
3.Öksürük
4.Sinüs baş ağrısı
5.Burun tıkanıklığı
6.Hapşırma

Bunları Nasıl Durdururuz ?

      Aşırı mukustan kurtulma yolları

Yediğiniz yiyecekler, genel alışkanlıklarınız ve yaşam biçiminizde değişiklikler yaparak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Bu çözümler ve yollar yalnızca sorunu azaltmak için değil, aynı zamanda genel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olması için de iyidir:

      1. Çok fazla sıvı için.

Ne kadar çok içersen, sümüğün o kadar ince olur. Alerjisi olan insanlar için çok önemlidir. İlk kural susuz kalmamaktır. Daha fazla su için, ancak meyve suları veya limonata içmeyin. Mukustan kurtulmanıza ve genel olarak vücudunuzu temizlemenize yardımcı olur.

      2. Havayı nemli tutun.

Bu kural ilk kuralı takip eder. Kuru hava burnu tahriş eder ve burun akıntısı yapar. Hava yeterince nemli değilse, alerjisi olan kişilerin hapşırmaya daha fazla başladığını fark ettiniz mi? Bir nemlendirici alın ve her gece sürün. İyi bir aroma veya daha iyi sonuçlar için nemlendiriciye bazı esans yağları da ekleyebilirsiniz.

      3. Tuzlu su ile gargara yapın.
Boğazına yardım edecek ve daha az tahriş olmasına yardım edecek. Sadece bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz koyun ve günde birkaç kez gargara yapın.

      4. Sümkürün
Burnunuzu sümkürün, sümüklerinizi içinze çekmeyin. Bu işlemi yaparak, daha iyi ağız hijyeni konusunda kendinize yardımcı olabilir ve bunun sonucunda diş problemlerini önleyebilirsiniz.

      5. Okaliptüs kullanın.
Okaliptüs’ü göğsünüze uygulayabilir ya da birkaç damla esans yağı ile su içebilir veya okaliptüs ile ılık bir banyo yapabilirsiniz. Bu ilaç antibakteriyel özelliklere sahiptir, soğuk algınlığı ve solunum problemlerine yardımcı olur, diş bakımı görevi görür ve ayrıca böcek kovucu olarak da kullanılabilir.

      6. Diyet uygulayın.

    Bu, şu anda aşırı bir diyet yapmanız gerektiği ve yiyecek hiçbir şeyin kalmayacağı anlamına gelmez. Mukusu azaltmak için aşağıdaki ürünleri öğününüze ya da yemeklerinize ekleyebilirsiniz: 

Somon, ton balığı, pisi balığı ve sardalye
Kabak, ananas, elma, limon, salatalık, zencefil, soğan ve sarımsak
Papatya ve kafeinsiz çay
Zeytin yağı

      7. Karbonat ve bal ile içecek hazırlayın

    Bu, grip olan veya aşırı mukuslardan kurtulmak isteyenler için iyi bir ev yapımı çözümdür.

1 çay kaşığı bal, 1/2 çay kaşığı karbonat, 2-3 damla limon suyu ve bir bardak ılık suya ihtiyacınız vardır. Tüm malzemeleri bir kabın içinde karıştırın. Şimdi hazırladığınız içeceği yudumlayabilirsiniz.

Instagram

Kategorıler

×