Modern Kadınların Dijital Platformu...
Diyet ve Zayıflama Formülleri

Diyet ve Zayıflama Formülleri

Mucizevi diyet ve zayıflama formülleri, diyet nasıl yapılır, en etkili ve faydalı yöntemler nasıl yapılır ? Sağlıklı diyet yapma yöntemleri nelerdir? kilo alma verme sebepleri ile zayıflama ve stres arasındaki ilişkiler gibi birçok konuya sizler için bu yazımızda parizyen ailesi olarak değindik.

  1. Çoğu diyetisyenin genelde kilosu fazla olan insanlara söylemiş olduğu yöntemlere bakıldığında şablon olarak birbirlerine benzer.
  2. Bir kesimi yemeği azaltıp fiziksel faaliyetlere yoğunlaşırken bazı kesimler fiziksel faaliyetlere fazla yüklenmeden metobolizmayı hızlandıracak bitkileri tavsiye ediyorlar.

Enerji, insanlarda fiziksel ve metabolik faaliyetlerle tüketilir. Yani kısaca hesap şudur. Tükettiğimiz gıdalarla kazandığımız enerji miktarı eğer tükettiğimiz enerji miktarından çok ise obezite meydana gelir. Kısaca obezitenin en kısa tanımı böyledir. Peki sadece olay harcadığımızdan fazla almamaktan mı ibarettir?

Kilo Almanın Sebepleri Neler?

Kilo almanın birkaç sebebi vardır. İnsanların beslenme alışkanlıkları, beslenirken tüketilen gıdalardaki seçim, hormonal ve genetik yapı, psikolojik sorunlar, meşgul olduğumuz iş , ilaç kullanımı, hayatın olağan akışında karşılaştığımız stres, obeziteyi ortaya çıkaran en önemli etkenlerden bir kaçıdır.

Yani “az ye, çok hareket yap ve zayıfla” şablonunu sadece uygulamak doğru değildir. İnsandan insana bile değişik şekil gösteren bir durumdur kilo alıp vermek. Kilo aldırıcı sebepleri çok iyi bilip, hayatımızı buna göre programlamamız gerekir. Diyet ve zayıflama formüllerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Stres ile Başa Çıkma ;

Stres ile başa çıkamamak, stresli ortamda çalışmak, kişinin kendi kendisi ile barışık olmaması, güvensizlik, psikolojik sıkıntı ve buhranlar, duygusal yönden doyumsuzluk insana kilo aldırır. Diyet ve zayıflama formüllerinin başında İnsanın kendisini sevmesi ve barışık olması yer almaktadır. Çünkü bunların aksi olan bir birey, dünyanın en iyi diyetini bile yapmış olsa hiçbir zaman sağlıklı kilo veremez, hatta daha fazla kilo alır. Tükettiği her besin kalorisini hesaplayanlar veya elinde çizelge taşıyıp kalori hesabı yapanlar, kilo vermede en çok zorlanan bireylerdir.

Yemeği Hızlı yemenin Sorunları ve Kilo ;

  1. Beynimiz, vücuttaki her organla kurduğu ilişkiyi midemiz ile de kurar. Dolayısıyla, mide ile beyin arasında bir ilişki vardır. Hızlı yemek yemek midenin beyine doygunluk hissini her 20 dakikada bir göndermesi nedeni ile mideden beyine çok sık sinyal gönderemez. Bu nedenle de daha çok yemek yiyebilirsiniz. İnsan doyduğunu anlamadığı için yeme işlemi sürdüğünden kilo almak hızlanır. Yemekleri ilk 20 dakikada biraz çok çiğneyerek ve yavaş tüketerek yediğimizden çok az miktar yemek ile doyabiliriz. Acele ile fazla çiğnemeden yuttuğunuz yiyecekler kilo almamıza neden olur. Besinleri ağızımızda ne kadar iyi çiğnenirsek gıdaların midedeki sindirimleri de o kadar kolaylaşır. Aynı zamanda yemeği iyi çiğnemek çabuk doymamızı sağlar ve protein oranını korur.

Yemekte Sindirim Durumu ;

  1. Yemek yerken tüketilen sıvılar sindirim enzimlerini ve mide asitlerini azaltır. Bu sebepten besinlerin sindirimi zayıflar. Midedeki besinler yeterince sindirilmeden bağırsaklara geçer ve ince bağırsakta baskı yaratır buda hazımsızlık hissi verir. Tüketilen çok miktarda ki su, kan şekerinin de hızla yükselmesine neden olur.

Vücuttaki insülin üretimi artar ve obezitenin en büyük sebeplerinden birini meydana getirir. Tabi bu insülin de yediğimiz gıdaların yağ olarak vücutta stoklanmasına sebep olur. Diyet ve zayıflama formüllerinin başında yapılan en doğru hareket, yemek sırasında az su içmektir. Yemek yemediğiniz müddetçe gün içinde bolca su içmek faydalıdır. Hatta midemize doygunluk hissi vermesinden dolayı daha az acıkmamızı sağlar.

Yemek Yerken Televizyon Seyretmek ;

Yemek yerken yemekten başka bir işe yoğunlaşmak, mesela televizyon izlemek, gazete okumak kötü bir alışkanlıktır. Yemeğe yoğunlaşmadan yemen yediğimizde tam olarak sindirimin sağlanmadığının bilimsel olarak kanıtları vardır. Alın size bir kilo alma sebebi daha. Bu kadar çok kötü alışkanlık ve kilo aldıran sebepler varken, yapılan diyetler ile ne kadar az yiyerek kaç kilo verilebilir veya kaç kalorilik diyet yaparak, ne kadar çok hareket yaparak ideal kiloya ulaşabilir ya da kilomuzu koruyabiliriz?

Instagram

Kategorıler

×