Modern Kadınların Dijital Platformu...
Doğal Yoldan Güzel Tırnaklara Sahip Olmak İçin 6 İpucu

Doğal Yoldan Güzel Tırnaklara Sahip Olmak İçin 6 İpucu

    Güzel tırnaklara sahip olmak için kuaförü düzenli olarak ziyaret etmeniz gerekmez. Tırnak bakımı yapmak artık çok kolay.

    Tırnaklarınız için daha fazla kuaföre gitmeyin diye size 8 maddeli bir liste hazırladık:

      1. Nemlendirici Kullanın

    Elinize losyon veya yağ sürerken, tırnak etlerine ve tırnaklara da sürdüğünüzden emin olun. Düzenli el yıkamak veya el dezenfektanının kullanılması cildi ve tırnak yatağını hızlı bir şekilde kurutabilir, bu nedenle mümkünse her yıkamadan sonra nemlendirmeye çalışın. Hindistan cevizi yağı tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize sürmek için mükemmel bir yağdır.

      2. Tırnak Etine Bakım Yapın

    Manikür sırasında tırnak etlerinizi kesmekten kaçının. Kütiküllerin bakteri için bir bariyer olması amaçlanmaktadır ve bunların kesilmesi ağrılı enfeksiyonlara neden olabilir. Onları bir manikür iticisi ile nemlendirip geri itebilir ve sadece ölü deri parçalarını kesebilirsiniz.

    Klasik tarz manikür yapmayı planlıyorsanız, en azından ciladan emilen kimyasal miktarını azaltmak için önceden zeytinyağı veya badem yağıyla cilalayarak tırnak etlerinizi koruyun. 

      3. Kalitesiz Oje Kullanmaktan Kaçının

    Oje tipik olarak toluen, dibütil ftalat, dimetil ve dietil ftalatlar, kafur ve formaldehit gibi çok toksik kimyasallar içerir. Neyse ki, OPI, Orly, Sally Hansen ve Revlon gibi şirketler bu kimyasalları içermeyen bazı ojeler üretiyor, ancak satın almadan önce etiketi okuduğunuzdan emin olun. Su bazlı ojeleri de satın alabilirsiniz; kalıcı değillerdir ancak en güvenli seçenek budur.

     4. İyi Bir Oje Çıkarıcı Seçin

    Hemen hemen her yerde asetonsuz temizleyici alabilirsiniz, bu da tırnaklarınıza daha az zararlıdır. Yıllardır aseton kullanıyorduk fakat artık araştırmalar sayesinde asetonun tırnaklara ne kadar zarar verdiğini öğrendik. Asetonu evinize sokmamak tırnaklarınızın sağlığı için iyi bir karar olacaktır. 

    5. Tırnağınızı Güçlendirmek İçin Doğal Bakım Yapın

    Karışım: 2 tatlı kaşığı hint yağı, 2 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı buğday tohumu yağı. Karıştırın ve ağzı kapalı olacak şekilde bir şişede saklayın. Tırnaklarınıza az miktarda sürün. 3 ila 5 dakika beklettikten sonra silin. 1 karışımı 20-30 kullanabilirsiniz.

      6. Sağlıklı Gıdalar Tüketin

    Sağlıklı tırnakların bakımı için diyet çok önemlidir. Protein, omega-3 yağ asitleri gibi çok önemlidir. B vitamini ile besinler yemek tırnakların kırılmasını önler; çinko beyaz lekelerden kurtulur; kalsiyum onları güçlü olmasını sağlar; A ve C vitaminleri  matlaşmayı ve kurumayı önler. Ayrıca bol miktarda su içmek de tırnaklarımızın sağlığına büyük katkı sağlar.

Comments Off

Instagram

Kategorıler

×