Modern Kadınların Dijital Platformu...
Fazla Uyumanın 9 Olumsuz Etkileri

Fazla Uyumanın 9 Olumsuz Etkileri

    Hepimiz biliyoruz ki, yeterince uyumamak ve uyuyakalmak sağlığımıza zarar verebilir. Çok Fazla Uyumanın Bu 10 Olumsuz Etkileri, önümüzdeki günlerde yataktan kalkmanız için sizi motive edebilir. 

      1. Kilo Almak

    Aşırı uyuma vücudunuzun yağ depolaması üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bir araştırma, çok fazla uyumanın etkisinin kilo alımı üzerinde ne kadar güçlü olduğunu gösterdi: 6 yıllık bir süre boyunca, 10+ saat uyuyanlar, 7-8 saat uyuyanlara göre obez olma ihtimali % 21 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

    Daha da önemlisi, diyet ve egzersizin aşırı uyku ve kilo alımı arasındaki bağlantı yoktur. Yani, uyumak spor salonundaki tüm çalışmanızı iptal ediyor olabilir.

      2. Baş Ağrıları

    Çok fazla uyumak baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. “Hafta sonu başağrısı” olarak bilinen bu olgunun, serotonin gibi, önemli nörotransmiterlerin seviyelerinde bozulmadan kaynaklandığı düşünülmektedir.

      3. Sırt Ağrısı

    Sırt ağrılarınız varsa, çok uzun süre uyumak durumu daha da kötüleştirebilir. Uzun süre yatmak sırt ağrılarını arttırır. Doktor, sırt ağrısı çeken kişilerin gün içinde aktif olmalarını tavsiye eder ve uyumak, egzersiz için harcadığınız zamanı sınırlayabilir.

      4. Erken Yaşlanma

    Aşırı uyku aslında beyninizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur! Özellikle yaşlı erişkinlerde çok fazla uyumanın, beyni 2 yıl kadar yaşlandırdığı gösterilmiştir. Bu durum zayıf konsantrasyon ve hafıza ile sonuçlanır ve temel günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizi etkiler; ve zihinsel dejeneratif bozukluklar riskini artırabilir.

      5. Kalp Hastalığı ve Diyabet

    Araştırmalar, gece 9-11 saat uyumanın kalp hastalığı riskini% 28’e kadar artırabileceğini göstermiştir. Ek olarak, aşırı uyku, kalp komplikasyonlarından ölme riskinizi% 34 artırır. Çok fazla uyumak kan şekerinizi artırabilir. Monoton yaşam tarzı ve kilo alımı ile birlikte, Tip II Diyabet için yüksek risk altındasınızdır. 

      6. Depresyon

    Uyku bozuklukları ve depresyon sıklıkla el ele giderken, aşırı uyumanın iyileşme süreci üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Genel olarak, 10 saatten fazla uyuyan insanlar zihinsel sağlık ve ruh hali testlerinde puanları normal miktarlarda uyuyanlara göre daha düşüktür. Depresyon belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olmak için sağlıklı uyku düzenlerinin oluşturulması önerilir.

      7. Yorgunluk

    Yatakta geçirilen daha uzun süre daha sık uyanma ve genel olarak daha az huzurlu uyku ile ilişkilidir. Buna karşılık, gün içerisindeki yorgunluk hayatınızın tüm yönleri üzerinde olumsuz etkileri vardır: ruh halinizi düşürmek, yetenekleri zayıflatmak ve hatta kaza geçirme riskinizi arttırmak.

      8. Verimliliği Azaltma

    Hormonların salgılanması – üreme ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere – uykudan uyanmamızı büyük ölçüde etkiler. İn vitro fertilizasyon tedavisi uygulanırken uyuyan kadınların, orta derecede uyuyanlara göre gebe kalma olasılıkları % 43 daha azdır. Etkisi, 6 saatten az uyumak olduğu kadar yüksektir.

      9. Ölüm

    Epidemiyolojik çalışmalar aşırı uyuma ve erken ölüm arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermiştir. İlişkinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, birçok araştırmacı, kalp hastalığı, diyabet ve obezite riskini arttırıcı faktörleri işaret etmektedir.

Instagram

Kategorıler

×