Modern Kadınların Dijital Platformu...
Sağlıklı Saçlar İçin Son Derece Etkili 13 Bakım Tavsiyesi

Sağlıklı Saçlar İçin Son Derece Etkili 13 Bakım Tavsiyesi

      1. Saçınızı Dış Etkenlerden Koruyun

    Saçınızı daima güneşten, rüzgardan ve yağmurdan koruyun. Aşırı güneş, ısı, kirlilik, vb tarzı şeyler saçlarımızın sağlıklı olmasına katkıda bulunmamaktadır. Bunlar kir birikmesine, saçların ve saç derisinin kurumasına, saç derisindeki enfeksiyonlara duyarlılığın artmasına neden olabilir. Saçınızı bir şemsiye veya şapka ile koruyun. 

      2. Saçlarınız Islakken Daha Dikkatli Olun

    Islak saçlar çok kırılgandır ve kolayca kırılır. Islandığında, saç kökleri zarar görebilir. Şampuanlanırken saçlarınıza ve saç köklerinize çok sert davranmayın. Çünkü kırılma orada başlar. Ayrıca duştan hemen sonra saçı taramaktan kaçının. 

      3. Saç Kremini Düzenli Kullanın

    Saç kremleri doğru şekilde kullanılmalı. Saç kreminin içeriği saç kökünün içine girmesi  için formüle edilmiştir. Onlar saç derisi için değildir. Saç derinizden yaklaşık 5 cm uzağa bakım yapmaya başlayın. Saç derisiyle kremin çok fazla temas etmesi, saç derinizi aşırı derecede yağlı olmasına neden olur.

      5. Aynı Özelliklerde Şampuan ve Saç Kremi Kullanın

    Benzer bir formüle sahip olduğu gibi aynı özelliklerde şampuan ve saç kremi seçin. Bunlar belirli bir saç tipi ve belirli bir amaç için yapılmıştır. İki ayrı ürün yerine tek bir tip kullandığınızda daha iyi sonuçlar verir.

      6. Saçlara Aşırı Isı Uygulamayın

    Saçınızın üzerinde ısı kullanmaktan kaçının. Isı, saçınızdaki nem içeriğini azaltır ve kuru bir hale getirir. Aşırı uygulandığında, saçınızı da yakabilir. Ütü, maşa ve düzleştiriciyi yalnızca gerekirse kullanın ve daha öncesinde saç koruyucu kullanın!

      7. Saçınızı Sıkı Bağlamaktan Kaçının

    Saçınızı aşırı sıkı bir şekilde toplamaktan kaçının. Sıkıca toplamak saçınızı gergin bir şekilde geriye çeker ve bu da sürtünmeyi artırır. Bu kırılmaya neden olabilir. Ayrıca bu durum bazen baş ağrılarına bile sebep olabilir.

      8. Yatmadan Önce Sıkıca Örmeyin

    Uyuduğunuzda, dağınıklığı ve kabarmayı önlemek için saçınızı gevşek bir şekilde örün, yan örgü daha iyi bir seçenektir olabilir. Saçlarınızı açık bırakmak düğümler yaratma eğilimindedir, bu da sabahları saçlarınızı çekiştirmeye ve taramanız gerektiği anlamına gelir. Aşırı fırçalama, saçın kırılmasıyla sonuçlanabilir.

      9. Saten Yastık Kılıfını Seçin

    Saten yastık örtüleri üzerinde uyumanın sürtünmeden dolayı saç kırılmasını azalttığı bilinmektedir. Pamuk ve diğer malzemeler oldukça pürüzlüdür. Bundan dolayı da saçlarınızda daha fazla sürtünmeye neden olurlar.

how-to-maintain-healthy-hair-the-hacks-youve-been-missing-out-on-2

      10. Saçınızı Dikkatlice Kurutun

    Saçları kuruturken asla ovalamayın. Saçınızı daha hızlı kurutabilirsiniz, ancak kırılan ve düşen saç miktarı da ikiye katlanır. 

      11. Saç Derisini Sıkça Yağlayın

    Saçınızı olabildiğince sık yağlayın ve yağdan kurtulmak şampuan kullanın. Saç derisini yağlamak saçınıza iyi gelecektir. Ama çok miktarda yağ sürmeyin. Saçınızdan damlayan yağlar,daha fazla şampuan kullanmanıza neden olacaktır.

Shiny-Mane-revised-2

      12. Soğuk Su Saçlara İyi Gelir

    Saçınızı yıkamak için soğuk su kullanın. Sıcak su saçları şekillendirme yöntemlerinde olduğu gibi etkiliyor. Soğuk su deyince donmanız gerekmiyor, isterseniz suyu oda sıcaklığında kullanabilirsiniz.

Healthy-Eating

      13. Sağlıklı Beslenin

    Yediğiniz yemekler saçınıza da yansıyor. Ne kadar sağlıklı olursanız saçınız o kadar iyi görünür. Eğer gerçekten güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız doğru beslenmeniz şarttır. Vitamin, demir ve protein gibi bazı besinler saç uzaması ve sağlı için çok önemlidir. Diyetteyken yeterince bu besinlerden alamıyorsanız, takviyeleri düşünmeniz gerekir. Saçlar için yapılan iyi bir diyet, sağlıklı olmaya hevesinizi de arttıracaktır.

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×