Modern Kadınların Dijital Platformu...
SİZİ 1 AYDA DAHA FİT KILABİLECEK 7 DİYET

SİZİ 1 AYDA DAHA FİT KILABİLECEK 7 DİYET

     Bildiğiniz üzere ortalıkta bahsi geçen birçok diyet çeşiti var fakat hepsi etkili olamayabiliyor hatta bazıları sağlığımıza bile kötü yönde etki edebiliyor.Size en uygun olan sağlıklı ve etkili diyetleri görebilmeniz adına bu makaleyi okumanızı öneririz.

Parizyen sizler için bilimsel olarak etkin olduğu kanıtlanan 8 diyeti ortaya çıkardı.

7. Döngüsel Diyet

Döngüsel diyetin, aniden uzun süre yeteri kadar kalori almamızı gerektiren diğer diyetlerle hiçbir ortak yanı yoktur.Aksine, bu diyeti icat eden insanlar, bu tür yöntemlerin vücudumuzu şok ettiğini, enerji tasarrufu sağladığını ve metabolizmamızı yavaşlattığını iddia ediyorlar.

Diyetimizin Başlıca Özellikleri Şunlardır

     Döngüsel bir diyet için standart format 5-6 günlük düşük karbonhidrat diyeti ve 1-2 günlük yüksek karbonhidrat yemektir.Avustralyalı bilim adamları, uzun ve kısıtlayıcı diyetlerin adaptif termojeneze yol açtığını düşünüyor.Bunun anlamı ise vücudun açlıktan ölmek için tüm süreçlerini yavaşlattığıdır.Döngüsel bir diyet ise termojenez sürecinden kaçınmanızı sağlar ve vücudunuz aktif olarak kalorileri yakmaya devam eder.En uygun olan yöntem 2 haftalık bölgesel diyet yöntemidir.Bu yöntemle pazartesiden çarşambaya, düzenli kalorilerin %30-40 oranında azaldığı sıkı bir diyetiniz; ve perşembe-cumartesi arası, kalori miktarının aynı oranda arttığı “rahatlatıcı” günleriniz olacaktır, pazar günü ise diyetinizin geçiş günü olacaktır.

Olası Yan Etkiler

Kalp hastalığı olan insanlar için glukoz seviyesi son derece düşük.uğundan bu diyetin yanında aktif güç ve kardiyo egzersizi yapmak kesinlikle yasaktır.Aynı zamanda bu diyet, böbrek, karaciğer veya sindirim sorunları olan kişilere tavsiye edilmez.

6.PERRICONE DİYETİ

Bu diyetin mucidi Nicholas Perricone, Amerikalı bir beslenme uzmanı ve dermatologdur.Diyetleri, yaşlanmayı yavaşlatan balık yağları sayesinde cildinizi zinde tutmanıza ve vücudunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

Diyetin Ana Özellikleri

Bu diyette, büyük miktarda balık, protein, meyve ve sebze yemenize izin verilirken soslar, tatlılar, alkol ve hamur işleri gibi ürünleri kendinizden uzak tutmanız gerekmektedir.Bu diyette size İzin verilen ürünleri belirli bir sırada tüketmek çok önemlidir.İlk önce protein içeren yiyecekleri, sonra lifleri ve ardından karbonhidrat içeren yiyecekleri (meyveler) yemeniz gerekir.Bu düzen, yağ birikimine katkıda bulunan şeker emilim sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.Bu yöntem için isterseniz 3 günlük bir deneme süreci uygulayabilir isteğinize göre 1 aya uzatabilirsiniz.Aynı zamanda diyetin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

5 : PALEOLİTİK DİYET

Bu diyete Paleo diyeti veya taş çağı diyeti de denir.Bu diyet Amerikalı beslenme uzmanı Loren Cordain tarafından tasarlanmıştır.Paleolitik dönemde insanlar tarafından mevcut olduğu veya tükettiği tahmin edilen gıdaların tüketilmesini gerektirir.

Diyetin Ana Özellikleri

Bu diyeti uygularsanız, işlenmemiş et, sebze, meyve, kuruyemiş, bal, çilek, mantar ve balık gibi besinlere odaklanmalısınız ve bunun yanında süt ürünleri, tahıllar, şeker, tuz, baklagiller, tatlılar vb. İşlenmiş yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız.Çünkü Cordian’a göre, bu ürünler insanların genetik yapılarıyla çelişen sağlık sorunlarına neden oluyor.Bunların yanı sıra Paleolitik diyetin gerçekten kilo vermeye yardımcı olduğunu kanıtlayan bir çalışma var.

Diyetin Yan Etkileri

*Eğer süt ürünleri, tahıllar ve bakliyat tüketmeyi bırakırsanız, bu kalsiyum, demir ve magnezyum eksikliğine neden olabilir.*Çok miktarda et ve doymuş yağ kardiyovasküler sistem problemlerine neden olabilir.*Diyet oldukça tartışmalıdır, bu nedenle sadece kısa süreli paleolitik bir diyeti izlemeniz önerilir.

4 : Tim Ferris Diyeti

Yazar, bu diyetin 1 ayda 9 kilo vermenize yardımcı olabileceğini iddia ediyor ve bunlar boş vaatler değil.Tim formda olmak için kendi yöntemini kullandı.Bu program ise 4 basit kuraldan oluşmaktadır.

Diyetin Başlıca Özellikleri

İlk olarak, ekmek, pirinç, patates ve kızartılmış ürünler gibi karbonhidratlardan kaçının.3 grup vardır: protein, baklagiller ve sebzeler. Kahvaltıda, baklagil ve sebzeli yumurta yiyin, öğle yemeği için baklagil ve ıspanaklı pişmiş et yiyin ve akşam yemeğinde fasulye ve kuşkonmazlı haşlanmış tavuk göğsü yiyin.Üçüncüsü, soda, alkol, paketlenmiş meyve suyu, tatlı çay veya kahve gibi kalorileri içmeyin.Dördüncüsü, haftada bir gün izin alarak fast-food, tatlılar vb. Gibi en sevdiğiniz atıştırmalıkları yiyebilirsiniz.Bu numara vücudunuzu kandırmanıza yardımcı olur, böylece metabolizmanızı yavaşlatmaz ve yağ yakmaya devam eder.Bu kuralların yanı sıra diyetin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

3 : ATKINS DİYETİ

Bu yüksek protein, düşük karbonhidrat diyeti kardiyolog Robert Atkins tarafından geliştirilmiştir.

Diyetin Ana Fikri

Bu diyeti uygularsanız, tükettiğiniz karbonhidrat sayısını azaltmanız ve protein miktarını artırmanız gerekir.Diyet yumurta, derisiz tavuk, az yağlı balık ve deniz ürünleri, az yağlı süt ürünleri, sert peynir ile bunu sağlayabilirsiniz.Başlangıçta, meyve, şeker, baklagiller, tahıllar, fındık, makarna, tatlı hamur işleri veya alkol tüketmenize izin verilmez; ancak indüksiyon sona erdikten sonra, bu ürünlerden bazılarını yavaşça beslenme düzeninize geri ekleyebilirsiniz.Protein içeren yiyeceklerden istediğiniz kadar yiyebileceğiniz için bu diyet türünde açlık çekmezsiniz.Sonuç olarak, karbonhidrat eksikliği nedeniyle vücudunuz enerjiyi yağ rezervinizden çıkarmak zorundadır ve bu da hızlı bir şekilde kilo vermenize neden olacaktır.

Yan Etkileri 

Karbonhidrat eksikliği yaşayacağınız için, bu baş ağrısına, yorgunluğa, baş dönmesine ve kabızlığa neden olabilir.Dahası, belli hastalıklardan muzdarip olmanız durumunda diyet yasaktır.Bu yüzden bu diyete başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

2 : ORNISH DİYETİ

Dean Ornish, California Üniversitesi’nde Klinik Tıp Profesörü, kardiyoloji uzmanı ve Bill Clinton’ın kişisel hekim danışmanıdır.Bu diyette az yağ yüksek karbonhidrat yüklemesi amaçlanır.

Diyetin Ana Fikri

Bu yönteme göre menünüz% 10’dan fazla yağ içermemelidir. Ornish’in karbonhidrat, protein ve yağ oranı oldukça tartışmalı ; Diyetiniz % 10 yağ,% 15 ila% 20 protein ve% 70 ila% 75 iyi karbonhidrat içermelidir.Alkol, tüm kafein, avokado, tereyağı, fındık ve şeker kaynaklarını tüketmekten kaçınmalısınız.Fasulye, baklagiller, tahıllar, meyve ve sebzeler yemenize izin verilir.Ayrıca diğer diyetlerin aksine bu diyette yediğiniz et miktarını da azaltmanız istenir.Eğer et yemek istiyorsanız kırmızı et yerine yağsız tavuk eti tercih etmelisiniz.

Yan Etkileri

Diğer birçok diyete benzer şekilde, bu yöntem eleştirilmiştir.Örneğin, uygun bir menü tasarlayıp uygulayamazsanız, protein, B12 vitamini ve diğer faydalı maddelerin eksikliği oluşabilir.Bununla birlikte, diyet 40 yıldan uzun bir süredir uygulanmaktadır ve sağlıklı olduğu çoğu doktor tarafından onaylanmıştır.

1 : VOLUMETRİK DİYET

Bu diyet, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde beslenme bilimleri profesörü Barbara Rolls tarafından geliştirilmiştir.Diyetiyle ilgili temel fikir, yediğiniz yemek miktarını umursamamanız gerektiğidir.

Diyetin Başlıca Özellikleri

Rolls’e göre, belirli bir miktarda gıdadaki kalori miktarı olan gıdaların enerji yoğunluğunun farkında olmak, sağlıklı ve uzun süreli kilo kaybını sağlamanın anahtarıdır.Sağlıksız yemekten kaçınmak önemli değildir.Mesele şu ki, yüksek kalorili bir yemekten önce düşük kalorili bir ürünü yemelisiniz.Düşük kalorili yemeklerden kastımız çorba,sebze vs. böylece kendinizi yeteri kadar tok hissediyor olacaksınız.Farklı çalışmalar, sistemin çalıştığını ve menünüzün yoğunluğunun azaltılmasının insanların kilo vermelerine, formda kalmalarını sağladığını ve açlıklarını kontrol etmeyi öğrettiğini vurgulamaktadır.Bu çalışmalarda da bu diyet türünün insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır.

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×