Modern Kadınların Dijital Platformu...
Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı 8 Kış Sebzesi

Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı 8 Kış Sebzesi

  • Ağustos 25, 2017
  • Yazar

Kilo Vermeye Yardımcı Kış Sebzeleri

Yazın eğlencesi ve tembelliğinden sonra kış aylarına girdiğimizde sağlıklı beslenme ya da kilo vermek üzere bir takım diyet programlarına başlarız. Avakado gibi yararlı sebze ve meyveleri arar ancak kış aylarında olduğumuz için kolaylıkla temin edemeyiz. Peki Kış aylarında neler yemeliyiz. Diyetlerimizde kilo vermemize yardımcı olacak sebzeler nelerdir. Diyetimizi nelerle şenlendirebiliriz? Parizyen olarak Kış aylarında beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye karar verirseniz, özellikle tüketmeniz gereken ve size hızlı kilo verdiren sebzeleri ve etkilerini sizinle paylaşmaya karar verdik. 

Evet, Kış ayları karlı, yağışlı ve soğuk olabilir ancak tüm bu kötü hava koşullarına rağmen, taptaze ve doğal sebzeler ile beslenmek mümkündür. Üstelikte bazı Kış sebzelerinin düşük kalorili ve yüksek proteinli olması da sağlıklı beslenme ve hızlı kilo vermek için bir avantajdır. Kış sebzelerinde lif oranı yüksektir ve bu da sindirimi kolaylaştırarak hızlı kilo vermeye yardımcı olan bir diğer özellikleridir.

Sizinle bu sebzeleri paylaşmadan önce altını çizmek isteriz ki sağlıklı beslenme ve kilo verme alışkanlıkları kişiden kişiye değişir ve bir diyet yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bir uzman doktor ile görüşerek metabolizmanıza ve sağlığınıza uygun diyeti belirlemeli, doğru besinleri tüketmelisiniz. Şimdi hep birlikte hızlı kilo vermenize yardımcı olacak 8 kış sebzesinin özelliklerine bakalım:  

1. Narenciye

hizli-kilo-verdiren-yiyecekler1

Turunçgilleri  yazlık kokteyl meyveleri olarak hayal etseniz de Kasım’dan Şubat ayına kadar en taze halinde bulabileceğiniz kış meyveleridir. Turunçgiller kalori bakımından düşük C vitamini bakımından yüksek performans sergilerler. Atırştırmak için yenilen bir mandalina ya da portokal hem hızlı kilo vermenize yardımcı olur hem de soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.

2. Kara Lahana 

hizli-kilo-verdiren-sebzeler2

Kara lahana daha az sıcak iklimlerde yetişir. Bugün özellikle Karadeniz bölgesinde vazgeçilmez bir besin maddesi olan kara lahana C ve A vitamini ile yüklüdür. Ayrıca kalp rahatsızlıklıklarına iyi gelen potasyum ve B6 vitamini kaynağıdır. Kara lahana tüketerek hem kilo verebilir hem de sağlıklı yaşayabilirsiniz. 

3. Nar

hizli-kilo-verdiren-sebzeler3


Nar genellikle Ocak ayında bolca bulunabilen bir meyvedir. Temizlemek ve kabuğunu ayıklamak zor olsa da aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır. Kalorisi düşük, elektrolit potasyum seviyesi yüksektir. Nar tüketmek egzersiz öncesi ve sonrası önerilir çünkü ter atmaya yardımcıdır. 

4. Brüksel Lahanası

hizli-kilo-verdiren-sebzeler4

Brüksel lahanası Eylül’den Mart’a kadar tüketebileceğiniz en sağlıklı ve kolay bulunan kış sebzesidir. C vitamini ve folat bakımından yüksek değere sahip olan Brüksel lahanası aynı zamanda düşük kaloriye sahiptir. Salatalarda ya da haşlayarak yemeklerde kullanabileceğiniz Brüksel lahanası sayesinde hızlı kilo verebilir ayrıca da sağlıklı beslenirsiniz.

5. Bal Kabağı

hizli-kilo-verdiren-sebzeler5

Bal kabağı, sonbahar aylarında hasat edilmesine rağmen, Mart  sonuna kadar temin edilebilir. Buradan uzun çmürlü bir sebze olduğu açıkça anlaşılıyor. Lif bakımından zengin olan bal kabağını tüketerek hızlı kilo verme diyetinize ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmenize katkıda bulunabilirsiniz.

6. Rezene

hizli-kilo-verdiren-sebzeler6

Rezene tam olarak bir kış sebzesidir. Tekstüre olarak kerevize benzeyen bir sebzedir. Taze rezeneyi özellikle salatalarda kullanabilirsiniz, pişirildiğinde faydalarını kaybedecektir. Faydalarına gelecek olursak; Lif bakımından yüksek ve kalorisi düşüktür. Ayrıca rezene tohumlarının mide ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. 

7. Şalgam

hizli-kilo-verdiren-sebzeler7

Şalgam türleri ve soğan Ekim ayından Mart ayına kadar kolayca temin edilebilir.İkisi de C vitamini açısından büyük kaynaklardır. Ayrıca protein açısından şaşırtıcı derecede zengin sebzelerdir. Karbonhidrat oranları da oldukça düşüktür.  Tüm bu sebeplerle hızlı kilo vermenize ve sağlıklı beslenmenize ciddi oranda katkı sağlarlar.

8. Çarkıfelek Meyvesi

hizli-kilo-verdiren-sebzeler8

İşte her gün süper markette görmediğiniz bir şey. Çarkıfelek meyvesi genellikle kışla ilişkili olmasa da, Ocak ve Şubat aylarında sezonu olduğu biliniyor.  Evet maalesef bulunması biraz zor ancak imkansız değil. Tohumlarını yememeye dikkat edin. C vitamini oranı en yüksek meyvelerdendir. Sizi hem soğuk algınlıklarına karşı koruyacağı gibi hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

Bir diyet yapmak istiyorsanız ayrıca daha önce yazdığımız Vücut tipinize göre doğru beslenme başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Instagram

Kategorıler

×