Modern Kadınların Dijital Platformu...
Sevgili ile Tartışmanın Doğru Yolu

Sevgili ile Tartışmanın Doğru Yolu

  • Ağustos 18, 2017
  • Yazar

Her Şeyin Bir Adabı Olduğu Gibi Sevgili İle Tartışmanın da Adabı Var

İlişki bir çorba ise tartışmalar da onun tuzu biberidir. Özellikle fazla romantik ya da tutkulu çiftlerin diğerlerine oranla biraz daha fazla kavga ettiğini söylemek yanlış olmaz. Sonuç olarak ikili ilişkilerin taraflarını homosaphienslerden insan olanlar oluşturuyor değil mi? E insanoğlunun da ruh haline bakarsak bir günü diğerini tutmaz! Evet tabii ki hepimiz insanız ve hayatımızda en çok değer verdiğimiz kişilerle bile zaman zaman aramızda soğuk rüzgarlar esebilir, fırtınalı kavgalar edebiliriz ve çaresizlik girdabına düşebiliriz. Ancak ilişkilerde tartışmak ya da daha ateşli kavgalara sürüklenmeyi çaresizlik olarak görmemeniz, en az hasarla tartışmaları uzlaşmaya bağlamanız için Parizyen sevgili ile tartışmanın kurallarını yazdı!

Elbette ki küçük sorunlardan doğan gereksiz çatışmaları önlemek  değerlidir ancak ancak bu küçük sorunları da minimum düzeye indirmek her zaman ilişkinizin daha sağlıklı bir boyuta geçmesine sebep olur. Her küçük sorunda kavga edeceğinize onunla nasıl başa çıkacağınıza bir bakalım:

Küsmek yerine konuşmayı deneyin!

Agresif veya pasif saldırgan olmak (partnerinizle etkileşime girmeyi reddetmek gibi) ilişkilerde kesinlikle  yıkıcı bir tavırdır.  Ancak tam tersi bir tavır sergilemek, yapıcı olmak ve etkileşimi başlatmak her zaman küçük sorunların üstesinden hızla gelmenize yardımcı olacaktır.

İyi Bir Başlangıç Yapın

Tartışmaya nasıl başlarsanız öyle bitecektir. Herhangi bir konuda kızgınsınız ve olası bir tartışma sizi bekliyor diyelim; öncelikle tartışma planınızı yapın. Nasıl başlayacağınızı belirleyip, sonunu öngörmeye çalışın! Tartışmanızı her zaman iletişime açık, samimi, nazik ve çözümcül olduğunuzu hissettirecek şekilde başlatın! Birden saldırırsanız, partneriniz da koruma kalkanlarını kaldıracak ve ikinizi de çok daha agresif bir ruh haline sürükleyecektir.

Onu ve tartışmanızı alevlendirmemek için suçlayıcı ya da utandırıcı tavırlardan ve sözcüklerden kaçınmalısınız. Partnerinizi suçlamak yerine anladığınızı ancak onun da sizin kişisel bakış açınızı anlamasını sağlayın. “Seni anlıyorum ki…” şeklinde başlayan cümleler her zaman ortamı yumuşatır.

Zeytin Dalı Uzatın

Herhangi bir tartışma anında frene basarak şiddetli bir kazadan kaçınmak için küçük fırsatlar olur. Bir tartışmanın ileri boyuta geçeceğini anladığınız anda partnerinize zeytin dalı uzatmayı deneyin. Haksız olduğunuz  kısımları kabul edin, gülümseyin ya da küçük bir espri yapın. Gülümsemek her zaman tarafları sakinleştirir!  Eğer tartışmanız çok şiddetli ise espri yapmak doğru bir seçenek olmayabilir. Bu durumda tartışmaya ara verip sakinleşmeyi önerin! Ara vermeyi ve daha sonra konuşmayı o önerirse tereddütsüz kabul edin!

Biraz Zaman Verin

Her sorunun tek bir tartışmada çözüleceğini düşünmek kolay iş ancak bazı sorunlar bir anda çözülemeyecek kadar büyük olabilir. Bu tarz durumlarda 20-30 dakikalık kısa bir ara verip soğuduktan sonra konuşmaya devam etmeniz yararlı olacaktır.

Ara verdiğinizde bu zamanı olumlu şekilde kullanmaya çalışın. Sizi rahatsız eden her şeyi beyninizde karman çorman edip bir güveç kıvamına getirmenize gerek yok. Bunun yerine onun olumlu taraflarını, ilişkinizin güzel anlarını düşünün. Takdirinizi kazandığı konulara içsel olarak öncelik verin. Tartışmaya ise pozitif ve daha az savunmacılıkta dönün!

Uzlaşmayı Düşünün

Uzlaşma, sağlıklı bir ilişkinin temelidir. Uzlaşma için adım atmak erkeğin ya da kadının görevidir gibi yanlış düşüncelerden arınmalısınız. Uzlaşmaya varmak, her iki tarafın da görüşlerini, duygularını dikkate alma ve ihtiyaçlarını karşılamanın bir yolunu bulmakla olur.  Bunu partnerinize söylemenin bazı iyi yöntemleri vardır:  “Sence orta yolu nasıl bulabiliriz?” Ya da “Bunun senin suçun olmadığını biliyorum, ortak bir nokta bulalım.”

Düşünceli, empatik ve sevecen bir şekilde tartışmayı öğrendiğinizde, küçük sorunların artık o kadar da önemli olmadığını göreceksiniz. Küçük şeyler tartışma sebebi olmaktan çıkacak, iletişim kurmanın tatlı bir yolu haline gelecek!

Eğer durum çok daha ciddi ise ve ilişkiniz sallantıdaysa Bitme Evresindeki İlişkinizi Nasıl Kurtarırsınız başlıklı yazımız tam size göre! Okumadan geçmemenizi öneriyoruz.

Unutmayın, her şeyin başı konuşabilmek!

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×