Modern Kadınların Dijital Platformu...
Sırt Ağrılarına Sebep Olan 8 Yanlış Duruş Şekli

Sırt Ağrılarına Sebep Olan 8 Yanlış Duruş Şekli

  • Temmuz 31, 2017
  • Yazar

Sırt Ağrılarınızdan Kurtulmak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Evet, Omurga iskelet sistemimizin en önemli parçasıdır. Çünkü tam anlamıyla vücudumuzun bel kemiğini oluşturur. Omurgaya verilen en küçük zarar, bizi amansız ağrılara ve çözüm bulunamaz hastalıklara itebilir. Her yaşta omurga sağlığımızı düşünmek zorundayız. Tam da bunun için Parizyen Sağlıklı Yaşam editörleri sırt ve bel ağrılarından korunmanız ve omurganıza iyi bakmanız için dikkat etmeniz gereken duruş bozukluklarını sizin için bir araya getirdi.

Ağır Eşyaları Yükseğe Yerleştirirken Dikkat Etmelisiniz!

Sirt-agrisi1

Bir eşyayı yükseğe yerleştirmek ya da oradan almak için uzandığınızda omurganız da uzuyor. O anda yerleştirdiğiniz eşyanın ağırlığı üzerinize çökse omurga disklerinizde nasıl bir etki yaratacağını düşünmeye çalışın! Balonun üzerine bir tuğla atmakla eş değer. Elbette ki diskleriniz balon gibi patlamaz ama bu eylemi sürekli tekrarladığınızda zarar görür ve zamanla ağrılı sorunlara yol açarlar.

Eşyalarınızı yerden yüksek bir yere yerleştirirken, bu işi uzanarak yapmaktansa bir taburenin üzerine çıkarak rahatça yerleştirmeyi denemelisiniz. İdeal olan ağırlığın göğsünüz ile aynı seviyede olmasıdır. Böylece omurganızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Sırt Çantasını Taşırken Omurganıza Zarar Verebilirsiniz!

sirt-agrisi-2

Sırt çantalarını günümüzde sadece öğrenciler kullanıyor. Ergonomik olmaları tercih edilmeleri için iyi bir sebep. Ayrıca sırt çantası modasını da göz ardı edemeyiz. Sırt çantası kullanmaya alıştığımız bugünlerde, çantalarımızın boyutu elverdikçe onları eşya ile doldurmaktan da kaçınmıyoruz. Ağır sırt çantaları ve yanlış taşıma şekilleri de omurganıza zarar veren diğer sebeplerden birisi. Sırt ağrılarının mağduru olmamak için, sırt çantalarınızı fazla yüklememeye ve onları iki kolunuza geçirecek şekilde taşımaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca geniş ve yumuşak kayışları olan çantaları tercih etmelisiniz ki boynunuzdaki ve sırtınızdaki basıncı düşürsünler.

Kim Düşünür Ayakkabı Bağlamanın Omurgayı Zedeleyebileceğini?

sirt-agrisi-3

Eğilerek yaptığımız her şey, intervertebral disklerimize zarar verebilir. Sürekli baskı altında kalan diskler omurgadan ayrılır ve düzleşir. Ayrıca bu duruş ağrıyı bir bölgede sıkıştırıp tıkayabilir. Omurgamızdaki bu incinme sadece uyku esnasında rahatlayabilir. Bu yüzdendir ki gün içerisinde sırtımızı ve omurgamızdaki sansasyonları izlemeli ve zaman zaman onu dinlendirmeliyiz. Ayakkabılarınızı eğilerek bağlamaktansa oturduktan sonra ayağınızı yukarı çekerek bağcıklarınızı bağlamayı deneyebilirsiniz.

Temizlik Doğru Yapılmazsa Sağlığınıza Nasıl Zarar Verir?

sirt-agrisi-4

Her gün olmasa bile, en azından haftada bir kez yerleri temizlemeye kalkıyor ve omurgamıza vahşice zarar verdiğimizi fark etmiyoruz bile. Özellikle ev hanımları bunu daha da sık yapıyorlar. Eğilerek yerleri sildiğinizde  hem bacaklarınız, hem kollarınız hem de sırtınıza yük biniyor ve omurganız ciddi zarar görüyor. Sırt ve bel sağlığınızı korumak için yerleri eğilerek bir bez ile silmek yerine saplı bir paspas ya da fırça ile temizlemelisiniz.

Alışveriş Yapmak Pek Güzel! Peki Taşıması da Güzel mi?

sirt-agrisi-5

Özellikle süpermarket alışverişleri haftalık ya da aylık olarak yapıldığında taşımamız gereken poşetler normalden daha ağır olabiliyor. Özellikle alışveriş sonrası birçok poşet yerine büyük ebattaki tek poşetleri taşımak yine omurgamıza zarar veren eylemlerden biri. Öncelikle ağır nesneleri kaldırırken dizlerinizi bükerek kaldırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ağırdan kastımızı birçok kadın için 5 kg’dan fazla birçok erkek için de 11 kg’dan fazla olarak nitelendirebiliriz.Ayrıca market alışverişlerinizden sonra tek ve ağır poşetler yerine ağırlığı 2 eşit parçaya bölebileceğiniz 2 veya daha fazla poşet kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Araba Lastiği Değiştirirken Omurganızı Zorlamayın!

sirt-agrisi-6

Unutmayın ki her iki araba sahibinden birisi yanlış lastik değiştirme işlemi sebebi ile sırt ve bel ağrılarına maruz kalmakta, omurgasına zarar vermektedir. Lastiğinizi yerinden çıkartmak için bijon anahtarına yaslanarak yüklenmemelisiniz. Bunun yerine lastiğin yanına oturarak  gözlerinizi aracın çamurluğu ile aynı seviyede tutarken lastiği çıkarmayı denemelisiniz.

Bulaşık Yıkamak Hiç de Masum Olmayabilir!

sirt-agrisi-7

Bulaşıkları elde yıkarken genellikle kollarımız gergin, bedenimiz bükülmüş bir pozisyonda duruyoruz. Bu duruş göğüs kafesimizdeki Yıkarken, genellikle gergin kollarla yarım bükülmüş bir pozisyonda duruyoruz. Bu nedenle göğüs kafesi seviyesindeki intervertebral disklerimiz hızla aşınır ve bu da omuz küreklerimiz arasında şiddetli ağrılara sebep olur.Bükülmüş bir pozisyonda bulaşık yıkamaktanda tek dizinizin altına bir tabure ya da sandalye koyarak dik bir duruş elde edebilirsiniz. Bu şekilde omurganızdaki basıncı ve oluşabilecek sorunları hafifletirsiniz.

Dişlerimizi Fırçalarken de mi Omurgamız Tehdit Altında?

sirt-agrisi-8

Ne zaman ayakta uzun süre dursak omurgamıza yüklenen basınç uzun süre yapılan yürüyüşten sonra oluşandan daha yüksek olur.  Her gün saatlerce ayakta duruyorsanız omurganızdaki baskıyı hafifletecek bir yol bulmalısınız. Dişlerinizi fırçalarken aldığınız yanlış pozisyonlardan kurtulmak için bir elinizi duvara ya da lavaboya destekleyebilirsiniz. Böylece sırtınızdaki basınç azalacaktır.

Unutmayın, bedeninizi mutlu ederseniz o da sizi üzmeyecektir!

Instagram

Kategorıler

×