Modern Kadınların Dijital Platformu...
Yazın Ayakkabı Seçiminde Yapılan 10 Hata!

Yazın Ayakkabı Seçiminde Yapılan 10 Hata!

  • Temmuz 22, 2017
  • Yazar

Yazlık Ayakkabı Seçerken Sağlığınıza Dikkat Ediyor musunuz?

 

Yaz aylarında ayakkabı mağazalarının rafları rengarenk ayakkabılar ile gözlerimizi ve gönüllerimizi doyurmaya devam ediyor. Fiyat, renk ve model açısından herkesin zevkine hitap edecek kadar yaz ayakkabısı seçeneği var. Özellikle biz kadınların ayakkabı tutkusu inkar edilemez ve yaz ayları belki de en çok ayakkabı satın aldığımız aylar. Güzel görünmek, tarzımızı yaratmak için aldığımız ayakkabıların tasarımları kadar sağlıklı olup olmadıklarına da dikkat ediyor muyuz acaba?

Ayakkabı seçiminde özellikle yaz mevsiminde sağlığa, rahatlığa ve ayak hijyenine dikkat etmelisiniz. Parizyen olarak ayakkabılarınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için derleyip, doğru seçin yapmanıza yardımcı olmaya karar verdik.

 

1. Çok Dar Tabana Sahip Ayakkabılar

dar-tabanli-ayakkabilar

Tabanları çok dar olan ayakkabıları giymek hem çirkin bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olacak hem de bacak eklemlerinizin deformasyonuna sebep olabilir.  Bunun yanında başparmaklarınızda bünyonların ortaya çıkmasına da sebebiyet verebilir.  Dar tabanlı ayakkabılar sıklıkla batan ayak tırnaklarına ve nasırlara da neden olur.

 

2. Ayağınıza Oturmayan Tabanlar

dolgu-topuklar

Ayakkabınızın tabanı ayağınızın tabanı ile uyum içerisinde olmadığında ayağınızın eğrisi ve ayakkabının eğrisi uyuşmayacaktır. Sonuç olarak ayaklarınız ayakkabının tüm tabanına oturmayacak, topuk kısmının en dış noktasına ve parmaklarınızın olduğunu noktaya ağırlığınız binecektir. Bu tarz ayakkabılar kan dolaşımınızı yavaşlatır, aşırı terleme ve bacak ağrılarını karşınıza çıkarır.

 

3. Tabanları Uzun Ayakkabılar ve Parmak Arası Sandaletler

uzun-tabanlar

Aşırı uzun tabanlara sahip olan ayakkabılar genellikle parmak arası modellerdir. Bu tarz ayakkabılarda parmak uçları ile ayakkabının ön kenarı arasında boşluk konfor için uzun tutulmuştur. Normal mesafe en fazla 0,4 inç olmalıdır. Bu, ayağın ayakkabı içerisindeki serbestlik sınırını oluşturur. Kenar boşluğu çok büyük olduğunda, yürüme, garip ve güvensiz hale gelir. Bununla birlikte doku ve eklem hastalıklarını provoke edebilecek bir durum. Üstelik bu tarz ayakkabılar kullanırken genellikle bir yere tırmanma hissi yaşarsınız.

 

4. Kısa Tabanlı Ayakkabılar

kisa-taban

Sandaletlerde taban çok kısa olduğunda, ayakları ayak parmağınızla sürekli desteklemeniz gerekir. Bu, kasların her zaman gergin kalması ve  ayağının yükünün düzensiz olarak dağıldığını gösterir. Düşme ve yaralanma riskinizi arttırırlar. Yeni sandaletler satın alırken ayak numaranıza uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

 

5. Gevşek Ayakkabılar

genis-ayakkabilar

Ayakkabılarınız çok gevşek olduğunda, ayağınızdan düşmelerini engelleyen tek şey parmaklarınızdır. Sonuç olarak bu tarz durumlarda  bacak kasları aşırı iş görür, bu da çirkin bir yürüyüş şekline sahip olmanızı sağlar. Ayrıca, bu gibi ayakkabı giymek, parmak ve eklem deformasyonlarına, kallus görünümüne ve diz ve sırt ağrılarına neden olabilir.

 

6. Büyük Ayakkabılar

buyuk-ayakkabilar

Çok büyük ayakkabı giydiğinizde, bacağınızı her kaldırdığınızda ayakkabıların düşmesini önlemek için kaslarınızı gerginleştirirsiniz. Bu, kolayca takılmanızı ve dengenizi kaybetmenizi sağlayabilir. Boyu çok büyük olan ayakkabılar da dar olanlar gibi ayaklarınızda nasır oluşumuna sebebiyet verecektir.  

 

7. Doğal Olmayan Malzemelerden Yapılmış Ayakkabılar

suni-deri-ayakkabilar

Yaz aylarında özellikle deri veya kanvas gibi doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar giymenizi öneriyoruz. Sıcak havalarda suni deri ayakkabılar giymek sağlığınız için tehlikeli olabilir, çünkü yüksek sıcaklıklar çeşitli kimyasal bileşenlerin deriyle etkileşime girmesine neden olur. Ayaklarınız sıcaktan kavrulur, terler, ayak kokusuna sebebiyet verir. Ayrıca, bu gibi ayakkabılar kötü ayak ventilasyonuna, mantar enfeksiyonlarına, sürtünme ve lezyonlara neden olabilir.

 

8. Rugan Ayakkabılar

rugan-ayakkabilar

Yılın en sıcak günlerinde, uzun süreli olarak rugan ayakkabılar giymekten kaçının. Bu tür ayakkabıların hava sirkülasyonu ve nem emme konusunda iyi bir sicili yoktur. Dahası, bu ayakkabılar mekanik hasar ve sıcaklık değişikliklerine karşı hassastırlar. Rugan ayakkabılar yaz aylarında ayak sıcaklığınızı  77 ° C’ın üzerine çıkartırlar.

 

9. Kapalı Ayakkabıları Çorapsız Giymek

corapsiz-ayakkabi-giymek

Yaz aylarında, kapalı ayakkabı giyerken çorap kullanmaz, çıplak ayakla kapalı ayakkabıları giyerseniz, ayaklarınız aşırı terleyecektir. Bu terleme hem ayaklarınızda mantar oluşumuna sebep olabilirken hem de ayak kokusu ile karşı karşıya kalmanızı sağlayacaktır. Normal çoraplar kullanamıyorsanız mutlaka ayakkabınızın içine babet çorabı giymeyi deneyin.

 

10. Babet Giymek

babetin-zararlari

Düz tabanlı ayakkabıları günde 1-2 saatten fazla giymek sağlığınıza zarar verebilir. Babet gibi ayakkabılar topukların yürüyüş yüzeyine olan etkisini yumuşatmak için tasarlanmamıştır, bu da iskeletinizin her adımda bir mikro travma aldığı anlamına gelir. Bir diğer dezavantaj ise bacaklarınızın sürekli bir gerginlik halini alması ve burun burkulması ve diğer yaralanmaların riskini arttırmasıdır. Ayrıca, vücut ağırlığı ayak boyunca eşit dağılmaz. Ortopedik tabanlıkları kullanarak bu zararlı etkileri büyük oranda azaltabilirsiniz.Gündelik ayakkabı kullanımı için en iyi tercihiniz 0.8-1.5 inçlik bir topuk ile şekillerindeki ayakkabılar olmalıdır.

Instagram

Kategorıler

×