Modern Kadınların Dijital Platformu...
Fi’yi Sıradan Dizilerden Ayıran Özellikler

Fi’yi Sıradan Dizilerden Ayıran Özellikler

  • Nisan 11, 2017
  • Yazar

1 Nisan’da Ay Yapım’ın şaka gibi bir dizisi ile karşılaştık. Şaka gibi çünkü Türkiye’de bugüne kadar yayınlanan dizilere senaryosu, yayınlanma şekli, merak uyandırıcılığı ve oyuncu kadro ile fark atıyor! Fi, Türkiye’nin Netflix’i diyebileceğimiz Puhutv’de yayınlanıyor. Puhutv’ye de online bir televizyon kanalı diyebiliriz. Aslında daha çok Ay Yapım’a ait dizilerin yayınlandığı bir platform.

 

Dizi Azra Kohen’in geçtiğimiz yıllarda bestseller listesinden düşmeyen kitap serisi Fi, Çi, Pi serisinden senaryolaştırılmış. Dizi senaryolarında kısır bir döngünün içine giren yapım şirketleri son dönemlerde kendilerini çok fazla tekrar ediyor ya da yurt dışında çok izlenen dizileri Türkçe senaryolaştırarak adeta bir kısır döngünün içinde debelenip duruyordu. İyi dizler çıkmadı mı? Haklarını yememek lazım! Tabii ki Vatanım Sensin, İçerde gibi son dönemlerde izleyicinin dikkatini çekmeyi başaran yapımlar var. Ancak Fi’yi onlardan ayıran özellik en başta online bir dizi olması ve reklamları ile fazlaca merak uyandırmış olması. Bunun yanında Fi, Çi, Pi serisinin zaten ülkemizde de ciddi bir okur kitlesi vardı. Kitapları beğenmeyenler olsa da beğenenlerin sayısı da ciddi rakamlara tekabül edebilir. Bu kadar çok ilgi gören bir kitap olan Fi’nin senaryolaştırılarak, dizi izleyicilerinin beğenisine sunulması tabii ki yapımcılara başarıyı da beraberinde getirdi.

 

Bunun dışında yine Fi’yi sıradan Türk dizilerinden ayıran en büyük özelliklerden birisi de alışageldiğimiz senaryoların dışında olması ve özellikle Türk kadınlarının bu dizide, “gelemem, yapamam, edemem” tarzında triplere bürünmemesi diyebilirsiz. E tabi bunda dizinin içerisinde cinsellikten, küfürlere kadar her şey sansürsüz!  Başrol oyuncularından Ozan Güven ve Özge Özpirinçci arasında geçen sevişme sahnesinin rahatlığına biz bile şaşırdık açıkçası. Dolayısıyla dizi hem senaryo anlamında hem de oyuncuların rahatlığı anlamında izleyici şaşırttı. Ayrıca Ozan Güven’in oynamış olduğu Can Manay karakteri ile bütünleşmesi ve izleyicinin bu adamın geçmişinde neler gizli olduğunu merak etmesi de cabası. Gizemi sadece millet olarak biz sevmeyiz, gizem tüm dünyada ilgi uyandırır ve sevilir. Mesela dizide Berrak Tüzünataç’ın canlandırdığı magazin muhabiri  de Türk dizilerinde yer alan ilk lezbiyen kadın karakteri. Eş cinsellerin de toplum içerisindeki varlığına cesurca yer verildiği için yapımcıları ayrıca kutlamak gerekir. Mehmet Günsür’ün yakışıklılığına, Serenay Sarıkaya’nın ve Berrak Tüzünataç’ın  güzelliklerine ve yine rolleri ile uyumlarına değinmiyoruz bile. Oyuncuların dizideki karakterlere cuk oturmuş olması zaten onu diğer dizilerden ayıran en önemli etmenlerden bir diğier!

 

Dizide geçmişinde ne olduğu henüz belli olmayan bir tedavi görmüş, hem televizyon programı yapımcısı hem de özel bir üniversitede profesör olan Can Manay’ın karşı komşusunun sevgilisi olan Duru’ya hastalıklı şekilde gösterdiği ilgiyi ve Can’ın çevresinde dönen sansasyonel olayları izledik şuana kadar yayınlanan 3 bölümünde. Bakalım bizi daha ne süprizler bekliyor…

 

Fi’nin 4. Bölümü Ne Zaman Yayınlanacak?

 

İzleyici merakla Fi’nin 4. bölümünün ne zaman yayınlanacağını bekliyor. İnternet trendleri de bunun büyük merak konusu olduğunu gösteriyor. Fi’nin 4. bölümünün ne zaman yayınlanacağına dair henüz yapım şirketinden resmi bir açıklama gelmesi ancak Serenay Sarıkaya’nın atmış olduğu bir tweet sanki ortalama 1 ay kadar bekleyeceğimizi işaret ediyor… Belki de bir pazarlama taktiği olarak izleyiciyi heyecanlandırmak adına atılmış bir tweet de olabilir ancak ilk 3 bölümün bir anda yayınlanmasından 4. bölüm için bir süre beklememiz gerektiği anlaşılıyordu. Fi’nin 4. bölümünün ne zaman yayınlanacağı şimdilik merak konusu. Tabii en büyük merak konularından birisi de dizinin gelecek bölümlerinde neler olacağı ve başrol karakteri olan Can Manay’ın geçmişinde akıl hastanesinden ne sebeple yattığı, ne tedavisi gördüğü…

Instagram

Kategorıler

×