Modern Kadınların Dijital Platformu...
Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

  • Nisan 09, 2017
  • Yazar

Saçlarınızın Daha Hızlı Uzamasına Yardımcı Olacak 10 Doğal Yöntem

Hayatınız boyunca istediğiniz uzunlukta saçlara sahip olamadınız mı? Eğer kısa ve orta boy saçlara sahipseniz ve saçlarınızın hızla uzamasını istiyorsanız bu 18 doğal yolu izleyebilirsiniz.

Saçlarınızın olağanın dışında hızla uzamasını sağlamak için henüz kısa bir yol bulunamadı. Her şey genel sağlığınızdan, beslenmenizden ve genlerinizden geçiyor. Ancak bunun yanında belirli beslenme şekilleri, bitkisel ürünler ve bazı vitaminler yardımı ile saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Şimdi saçlarımızı adeta Rapunzel’inkilere benzetmenin yollarına bir göz atalım!

hizli-sac-uzatan-yiyecekler1.Saç sağlığına fadalı besinler ile beslenin!

Clever Clinic’te çalışan bir dermatolog  Wilma Bergfeld, saç foliküllerinin daha hızlı ve doğal yolla büyümesine yardımcı olan en önemli iki kimyasal elementlerin çinko ve demir olduğunu söylüyor. Çinko ve demirin en yoğun olduğu besinlerden olan kırmızı eti haftada en az iki kez tüketmenizi öneriyor. Vejeteryanlar ise kırmızın etin yerini mercimek ve soya fasulyesi gibi besinler ile doldurabilir. Ayrıca vücudunuzun demir ve çinko emilimini arttırmak için de portakal gibi yoğun C vitamini içeren meyveler de saçlarınızın uzamasını destekler.

Hızla uzayan saçlara sahip olmak isteyen kadınlar çinko ve demirin yanında beslenme alışkanlıklarına bolca D vitamini eklemeyi de ihmal etmemeli. D vitamininin saç uzamasına ciddi oranda etki ettiği zaten kanıtlanmış gerçekler arasındadır. Bununla birlikte D vitamini içeren yiyecekler de çok sınırlı sayıdadır. Siz de saç sağlığınız için D vitamini etkisinden yararlanmak istiyorsanız, güneş ışığından bolca yararlanmayı deneyebilirsiniz. Güneşi bulmadığınız yerde eczanelerden temin edebileceğiniz D vitamini takviyelerini de kullanabilirsiniz.

Omega-3  içeren besinler de saçlarınızı hem besliyor hem de hızlı uzamasına yardımcı oluyor. Özellikle Somon gibi yağlı balıklar tüketerek  omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Eğer balık tüketimiyle başınız hoş değilse, doktor tavsiyesi üzerine alacağınız omega-3 takviyeleri ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Son olarak da yumurta ile saçlarınıza hayat verebilirsiniz. Günde en azından 1 yumurta tüketebilirsiniz ki yumurta bol miktarda B vitamini ve kolin kaynağıdır. Ayrıca yumurta D vitamini ve protein açısından da zengin bir gıda olup saç uzaması için hayati önem taşır. 

2.Saç sağlığınız için su için!

Su içmek yalnızca su ihtiyacını karşılamakla kalmaz aynı zamanda vücudunuzdaki toksinleri hızlı bir şekilde dışarıya atmanıza yardımcı olur. Toksinlerin atılması da saçınızın uzamasına yardım eden faktörlerdendir. Düzenli olarak günde 8 bardak su tüketmek hem vücudunuzdaki toksinleri temizlemeye hem de saçlarınızın uzamasına yardımcı olacaktır.

sac-nasil-hizli-uzar13.Saçlarınızı sık yıkamayın!

Ter, ısı, nem ve hava kirliliği yüzünden saçlarımız çok çabuk kirlenip yağlanıyor ve biz de her gün veya iki günde bir saçlarımızı yıkamak zorunda kalıyoruz ancak bu yanlış bir uygulamadır. Saçlarınızı her gün şampuanlamak, saçınızda olması gereken doğal yağları arındırır ayrıca saçlarınızın yapısına zarar verir ve uzamayı güçleştirir. Ayrıca saçlarınızı her gün yıkamak daha çabuk yağlanmalarına yol açar! Haftada 3 kez şampuanlamak en idealidir.

4.Saçlarınızı Başınızı Aşağıya Çevirerek Fırçalayın!

Ölü saçların dökülmesi saç derinizdeki kan dolaşımını arttırır ve böylece daha çabuk uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Boş vakitlerinizde saçlarınızı öne eğerek, 1 – 2 dakika fırçalamak buna yardımcı olacaktır.

5.Stresten uzak durun!

Stres ve depresyon sadece sağlığınıza zarar vermekle kalmaz, saç büyümesine de olumsuz etki eder, saçlarınızın güçsüzleşmesine ve dökülmesine yol açar. Nefes egzersizleri, meditasyon ve diğer gevşeme teknikleri ile stresle mücadele edebilirsiniz. Bu stresle başa çıkma yolları, zihninizi yatıştırmaya, kaslarınızı ve sinirleri rahatlatmaya ve kendinizi huzurlu ve rahat hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca yedi ila sekiz saatlik derin bir uyku, stres ile başa çıkmanın bir diğer yoludur. Çeşitli araştırmalara göre, büyüme hormonları uyku esnasında serbest bırakılarak cildin ve saçın yenilenmesini sağlamaktadır.

sac-icin-sifali-bitkiler6.Saçlarınızın uzaması için bitkilerden yardım alın!

Örneğin; biberiye, adaçayı, dulavrat otu, ısırgan otu, at kuyruğu otu gibi bazı bitkiler saç büyümesine yardımcı olur. Saçlarınıza bakım yapmak  için bu bitkilerden faydalandığınızda, saç dökülmelerini iyileştirmeye yardımcı olur, saçlarınızın doğal olarak daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlarlar. Özellikle biberiye yağı kullanmak, saç foliküllerini uyarıp ve saçınıza parlaklık katmak ve saçlarınızın hızlı uzamasını sağlamak  için iyi bir yöntemdir.Yeşil çay da saç büyümesini artırmaya yarayan polifenoller ve anti-inflamatuar içerir.

7.Düzenli olarak kırıklarınızı aldırın!

Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız, düzenli olarak kırıklarınızı aldırmak için kuaföre gitmekten kaçınmayın. Ünlü bir saç stilisti olan Michael Duenas, kırıklarınızdan kurtulduğunuzda saçlarınızın sağlıklı bir görünüme kavuşacağını ve saçınızın daha hızlı uzayacağının altını çiziyor.

8.Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç kremi kullanın!

Saçlarınızı yumuşak ve nemli tutmaya yarayan, hacim oluşturan ve saçlarınızı onarıcı özelliği olan bir saç kremi bulun ve her şampuanlama işleminden sonra muhakkak saçlarınıza bu kremi uygulayın.

9.İpek yastık kılıfı kullanın!

Daha iyi bir uyku ve daha sağlıklı saçlar için ipek bir yastık kılıfını edinin. New York’taki Spring Dermatoloji kliniğinde  çalışan uzaman bir doktor olan Jesleen Ahluwalia ipeğin saçlarınız için daha iyi olduğunu düşünüyor çünkü ipek saçların takılmasına ve kopmasına engel oluyor. Bu, saçlarınızdaki  kırılmaların daha az, saçlarınızın daha güçlü olacağı anlamına gelir.

10.Saçlarınızı asla kalın ve büyük bir havluya sarmayın!

Bunun nedeni, saçlarınızın havlu dokusundaki elyaflara yakalanması nedeniyle saç kırılmasının muhtemel olmasıdır. Çoğu kadın saçlarını bu şekilde kocaman havlulara sarıp beklediği için saç dökülmesi sorunu yaşayabilir. Bu nedenle,saçınıza sarılmak için ideal olan havlular, süper ince ve yumuşak mikrofiber saç havlularıdır.

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×