Modern Kadınların Dijital Platformu...
Sosyal Sorumluluk İçeren Sanatsal Bir Tiyatro Meselesi, Yolcular!

Sosyal Sorumluluk İçeren Sanatsal Bir Tiyatro Meselesi, Yolcular!

  • Nisan 08, 2017
  • Yazar

Türkiye’de yakın geçmişe kadar hak ettiği  popülariteyi yakalayamayan tiyatro oyunları. Son yıllarda eskisine oranla çok daha fazla ilgi görmeye başladı. Tiyatro oyunculuğuna gönül verenlerin sayısı ile birlikte izleyici kitlesinin de hızla arttığını söylemek yanlış olmaz. Biz de Parizyen olarak tiyatrosever okurlarımız için sahnelenecek olan yeni oyunlara sıklıkla yer vermeye özen göstereceğiz.

Tiyatro meraklısı olup bugünlerde seyredecek farklı oyunlar arayanlar için, tam zamanlı beyaz yaka bir çalışan olmasına rağmen  tiyatroya gönül veren, yetenekleri ile çokça adından söz ettireceğine inandığımız kadın oyunculardan  Güner Canan Uğur ile 20 – 21 Nisan’ da sergilenecek olan, Koç Üniversitesi Mezunları Derneği ve Sadri Alışık Kültür Merkezi iş birliği ile sahnelenen, Sam Bobrick’in yazdığı, Simge Geren’in yönettiği “Yolcular” isimli oyun ve tiyatro hakkında sohbet ettik. Yoğun iş temposu arasında bize vakit ayırdığı için çok da başını ağrıtmadık ama bol sanat aşkı ve sosyal sorumluluk içeren keyifli bir sohbet oldu.

Tiyatroya ne zaman başladın?

Lise yıllarımda tiyatro ile fazlaca ilgilenmeye başladım ve Robert Kolej’de sahnelenen 8 tane oyunda severek rol aldım. 1 tanesi Türkçe, kalan 7 tanesi ingilizce oyunlardı ve liseden sonra ta ki bu yıla kadar bir daha oyunculuk deneyimim olmadı.

Tiyatro oyunculuğunu bu kadar sevmiş olmana rağmen neden devam etmedin?

Aslında üniversitede tiyatro eğitimi almayı çok istedim hatta bazı üniversitelere başvurdum fakat o yıllarda toplumun tiyatroyu ne kadar takdir ettiğinden, kariyer hedeflerimle çakışıp çakışmayacağından ve sadece tiyatro oyunculuğu ile hayatımı ne kadar  idame ettirip ettiremeyeceğimden emin olamadığım için bu kararımdan vazgeçmek zorunda kaldım. Ancak tiyatro içimde o günlerden bu yana bir uhde olarak kalmıştı.

Peki Türkiye’de toplumun tiyatroya bakışını nasıl değerlendiriyorsun?

Hala hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum ama yakın çevreme bakınca eskiye oranla daha çok kişinin tiyatro programı yaptığına şahit oluyorum. Bir de son yıllarda, büyük salonlardaki büyük oyunların dışında küçük tiyatro toplulukları da çok ön plana çıktı. Bu gelişmeleri görmek bana oldukça fazla heyecan veriyor.

O halde İlk profesyonel oyunculuk deneyimin “Yolcular” ile olacak diyebilir miyiz?

Aslında buna da amatör diyebiliriz… (Mütevazilik yapıyor ama biliyoruz ki ilk profesyonel adımı attı aslında.)

Aynı zamanda tam zamanlı çalışan  bir beyaz yaka olarak tiyatro gibi çok fazla özveri gerektiren bir işe nasıl zaman ayırabiliyorsun? (Canan’ın aynı zamanda farklı spor dalları ile de ilgilendiğini duyduk ve bu soruyu “çok isterim ama ayıracak vaktim yok “ diyenler için özellikle sorduk)

Bunu kendimi deşarj etmek için de yapıyorum aslında. Yorucu değil, aksine rahatlatıcı oluyor benim için. Tiyatro benim enerji harcadığım değil, enerji depoladığım bir alan oldu.  Çok tatlı insanlarla tanıştım, benim gibi benzer işlerde çalışıp tiyatroya gönül veren. Hayatın zaruri ve olağan akışının içinde kendime özel bir zaman ayırmak için, kendimi keşfetmek için kısacası kendim için tiyatro yolculuğuma yeniden başladım.

Peki Yolcular’dan söz edecek olursak; oyunun aslında bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu duyduk. Yolcular’ın sosyal sorumluluk hikayesi nasıl şekillendi? Oyunun oynanma amacı sosyal sorumluluk projesi miydi?

Ben bu hikayeye biraz geç katıldım açıkçası. Benden önceki kısmı özetleyecek olursam; bu 2 yıldır yapılan bir proje. Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin bir girişimi. Oyuncu kadrosunda yer alan en tanınmış kişi, Türk Sineması denilince akla gelen ilk isimlerden olan rahmetli Sadri Alışık’ın kendisi gibi oyuncu olan torunu Sadri Alışık. Kendisi de Koç Üniversitesi mezunu ve dedesinin adını taşıyan bir sanat okulları var.

Sadri Alışık’ın da içinde bulunduğu Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği’nden bir grup tiyatrosever bu projeyi geçen yıl başlattı. İlk defa geçtiğimiz yıl yapılan bir çalışma ve bu yıl ikincisi yapılıyor. Aslında baştan beri bu grubun ilk amacı bağış toplamak. 22 tane oyuncu var. Bu oyuncuların içinde hem tiyatro ve sanat sevgisinden ötürü hem de sosyal bir sorumluluğa hizmet ettiği için oynayanlar bulunuyor.

Senin Yolcular kadrosunda yer alma amacın bu sosyal sorumluluk projesine katkıda bulunmak mıydı?

Benim amacım, yıllardır içimde uhde kaldığını belirttiğim tiyatro aşkını yeniden alevlendirmekti aslında. Bunun için bir süredir eğitim alıyor ve çalışmalar yapıyordum. Ancak bu projenin içinde yer almamda aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olmasının da katkısı büyük oldu diyebilirim.

Peki Yolcular’dan elde edilen bağışla nasıl bir sosyal sorumluluk yürütülecek?

Bilet satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri programına bağışlanıyor.  Anadoludan gelip Koç Üniversitesinde burslu okumak isteyen öğrencilerin eğitimi için kullanılıyor, bu öğrencilere burs olarak veriliyor.

Yolcuların hikayesi nedir? Bize ne anlatacak?

Ana dili İngilizce olan bir oyun ancak biz Türkçe oynuyoruz. Tiyatro oyunu bir otobüs terminalinde geçiyor. Terminalde otobüs bekleyen insanların ilginç hayat hikayelerine tanık oluyorsunuz. 8 ayrı skeçten oluşuyor. Bu skeçlerin ortak noktası, çağımız insanlarının içinde bulunduğu buhranlar. Yalnızlığa , yozlaşmaya, duyarsızlaşmaya değiniyoruz. Her ne kadar oyun Amerika’da geçse de günümüz Türkiye’sinden de kesitler bulabilirsiniz oyunun içinde.

Farklı skeçlerde farklı konular mizahi bir dille ele alnıyor. Tam olarak komedi oynuyoruz denilemez daha çok trajikomik anlar var. Güldürürken düşündüren bir oyun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Yolcular,Nerelerde Sahnelenecek, İstanbul dışında da sahnelenecek mi?

Şimdilik sadece İstanbul’da, 20 Nisan’da Profilo Kültür Merkezi’nde, 21 Nisan’da Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü Sevgi Gönül Oditoryumu’nda sahnelenecek.

Biletler için bağış tutarları ve nereden temin edilebileceği hakkında da bilgi verir misin?

Aslında biletler minimum 35 TL’den başlayıp sizin katkıda bulunmak istediğiniz tutara kadar temin edilebiliyor. Gişelerden temin edilebilir ya da sizin aracılığınız ile bilet temini sağlayabiliriz.

Bu güzel sohbetin için teşekkür etmeden önce son söz olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Son söz dedin de aklıma geldi: “Her son bir başlangıçtır” aslında… Umarım Parizyen’e yeniden konuk olma şansım olur. Seninle sohbet etmek her zamanki gibi çok keyifliydi…

yolcu-tiyatro-oyunu-bileti

Instagram

Kategorıler

×