Modern Kadınların Dijital Platformu...
Mutlaka Bilinmesi Gereken Moda Terimleri

Mutlaka Bilinmesi Gereken Moda Terimleri

  • Nisan 06, 2017
  • Yazar

Moda ile ister amatör ister profesyonel olarak ilgilenin muhakkak aşina olmanız gereken moda terimleri olacaktır. Modaya gönül veren, bu sektörde akademik kariyer yapmak isteyen ya da modayı yakından takip eden bir kadın olarak, arkadaş ortamlarında, modanın ön planda olduğu bazı davet ve topluluklarda kullanılan spesifik kelimeleri ne kadar biliyorsunuz. Muhakkak bilinmesi gereken bu moda terimleri hem kelime dağarcığınızı geliştirecek hem de arkadaş ortamlarınızda havalı kelimeler kullanarak dikkatleri üzerinize rahatça çekebileceksiniz.

En Çok Kullanılan Moda Terimleri Nelerdir?

Androjen (Androgyn):

Bu terim moda literatüründe cinsiyetsizliği ifade ediyor. Yani kadın ve erkek kıyafetleri tasarlanırken aynı kumaş türü, aynı kesim  ve modellerin kullanılması anlamına gelir. Aslında unisex olarak tabir ettiğimiz bir çok kıyafet androjendir.

Anvelop:

Bu moda terimi etek, elbise, gömlek, trenchcoat gibi kıyafetlerde iki parçanın düğme ya da başka bir bağlantı olmadan, birbirinin üzerine gelerek kapama yöntemidir. Özellikle geçtiğimiz yıl çok gözde olan anvelop eteklerle sıkça karşılaşmışızdır. Kruvaze tasarımlardan farkları iki parçanın birbirini kapaması için düğme ya da fermuar gibi tutturucu ürünler kullanılmaz. Çoğunlukla kendi kumaşından bir kuşak ya da belden tek düğme ile takılan bir kemer yardımı ile tutturulurlar.

Cool Chic:

Bakıldığında oldukça kadınsı ve şık görünen ancak üzerine aşırı düşünülmemiş, abartıdan sıyrılmış, sade şıklığın moda terimi olarak geçer bu literatürde cool chic. Kadınlar için birkaç dönem hariç neredeyse 1 asırdır favori olan ve sanırım sonsuza kadar favori olmaya devam edecek olan giyim tarzıdır.  

Dandy look:

Aslında bu moda terimi sizin konsepti nasıl uyguladığınızla alakalı. Kendinizi rezil de vezir de edebilirsiniz. Erkek arkadaşınız ya da eşinizin kıyafetlerini giyme fikrine sıcak bakıyorsanız bu tarz tam size göre. Dandy look erkek kıyafetleri ile feminen görünmeye denir. Bol beyaz bir erkek gömleği ile nasıl feminen görünebileceğini her kadın bilir.

Used look:

Kullanmış olduğunuz ürünün yeni olmasına rağmen uzun süredir kullanılıyormuş gibi görünmesi. Kısaca eskitme kıyafetler diyebiliriz. Eskitme mobilya gibi düşünebilirsiniz. Bu sene özellikle Zara tarzı markalarda bolca used look ürünler göreceksiniz. Yani bu ürünler bu yaz trend, akılınızda bulunsun.

High Heel:

Bu moda terimi daha çok ayakakbılar ile ilgili. Ayakkabılar bir kadının dolabının içişleri bakanı ise topuklu ayakkabılar kültür bakanıdır. High heel topuklu ayakkabıların kraliçe arısı anlamına gelir. Çok çok yüksek topuklu ayakkabılar için kullanılır ve yüksek topuklar gün geçtikçe yükselmeye devam ediyor.

Hoşunuza Gidebilecekler

2020 Çizme Modası

2020 Çizme Modası

Aralık 09, 2019
Bu Yılın Takı Modası

Bu Yılın Takı Modası

Ekim 16, 2019

Instagram

Kategorıler

×