Modern Kadınların Dijital Platformu...
Hormonları Dengeleyen Yağlar

Hormonları Dengeleyen Yağlar

 • Nisan 06, 2017
 • Yazar

Günümüz şartlarında doğal beslenme oldukça zorlaştı. Doğal beslenmeden uzaklaşınca vücudumuzun da dengeleri değişmeye ve rahatsızlıklar oluşmaya başladı. Parizyen farkı ile sizin için araştırdık ve hormonları dengeleyen yağlar hakkında edindiğimiz bilgileri siz parizyenliler için paylaştık. Bakalım Hormonları dengeleyen yağlar nelermiş.

Hormonları Dengeleyen 7 Esansiyel Bitki Yağı ve Faydaları

Hem kadın hem de erkekler hormonal dengesizlikten etkilenirler. Semptomları kilo alımı, yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, ruhsal değişim ve doğurganlık sorunlarını içerebilir. Vücuttaki hormon dengesizlikleri tedavi edilmediğinde kanser veya diyabet gibi hastalıklara neden olabilirler. Sizin için hormon dengesizliğini tedavi edici özelliğe sahip 7 bitki yağını derledik.

İşte hormon dengesizliğini düzenleyen için yedi bitki yağı:

 1. Kekik Yağı

Araştırmalar, kekik yağının progesteron dengeleyici yararlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Progesteron üretimini iyileştirerek vücuda yarar. Birçok erkek ve kadın progesteron bakımından düşüktür. Bu hormandaki düşük seviyeler kısırlık, regl bozuklukları ve depresyon ile beraber vücudun diğer hormon dengesizliklerini olumsuz etkiler. Özellikle regl gecikmesi, regl sancıları gibi sorunlar ile karşılaştığınızda kekik yağı kullanımı sizi mükemmel seviyede rahatlatacaktır.

 1. Adaçayı Yağı

2014’de yapılan bir araştırma, adaçayı yağı teneffüsünün, kortizol seviyelerini yüzde 36 düşürme ve tiroid hormonu seviyelerini iyileştirme kabiliyetine sahip olduğunu bulmuştur. Araştırmacılar “adaçayı yağının kortizol düşürücü olarak istatistiksel olarak önemli bir etkiye sahip olduğunu ve ruhsal durumun iyileştirilmesi için anti-depresan etki yaptığını” belirtiyor.

 1. Sandal Ağacı Yağı

Sandal ağacı yağı, hem erkeklerde hem de kadınlarda testosteron düzeylerini dengelemek için çok etkilidir. Vücudun hormon seviyelerini iyileştirmesine yardım etmek için, evde yapılmış bir deodoranta veya ev yapımı bir losyona eklenerek kullanılabilir. Sandal ağacı yağına, libido iyileştirmek için çalışan doğal afrodizyak da denir. Buradan yola çıkarak, karşı cinste afrodizyak etkisi yaratacak bir koku arıyorsanız sand alağacı yağından yapacağınız basit bir  losyon kullanarak bu etkiyi yaratabileceğinizi de söyleyebiliriz.

 1. Lavanta Yağı

Lavanta yağının vücudun hormonları dengelemesine yardımcı olma becerisi de dahil olmak üzere birçok faydalı özelliği vardır. Bu yağ aynı zamanda menstrüel semptomlarla ilişkili karın kramplarından (regl dönemi sancıları) muzdarip olanlar için ağrı kesici özelliği sunar. Ayrıca PMS Dönemindeki (regl öncesi dönem) hormon dengesizliğinin bir belirtisi de belirgin bir sebep olmamasına rağmen duygusal ruh hali veya depresyondur. Lavanta yağının stres ve depresyon duygularını azalttığı gösterilmiştir.

 1. Limon Yağı

Yumurtalıklar hem östrojen hem de progesteronu üretir. Bu hormonlar dengelenmediğinde, vücut regl dönemi öncesi ruh hali, kısırlık ve regl sancısı, düzensiz regl  gibi semptomları deneyimleyebilir. Hollanda’daki bir araştırma, limon kabuğundaki bileşiklerin, karaciğer kolesterolünü düşürerek karaciğer işlevlerini – hormon regülasyonu da dahil- iyileştirebileceğini buldu. Limon yağı, hormonları dengelemek için doğal bir yeteneğe sahip olan  bileşenler içerir.

 1. Mersin Ağacı Yağı

Yaklaşık 20 milyon Amerikalı’nın tiroit hastalığının bir takım semptomlarını taşıdığı tahmin edilmektedir, ancak hastaların yüzde 60’ı  bu bozukluğun farkında bile değildir. Tiroit vücuttaki metabolizma ve vücut sıcaklığı gibi önemli fonksiyonları kontrol eder. Mersin ağacı yağı, tiroidin aktivitesini taklit edebilmektedir. Çalışmalar, mersin ağacı yağının yumurtalıkların yanı sıra tiroit ile alakalı hormonal bozuklukları dengeleyebileceğini ve normale döndürebileceğini göstermektedir.

 1. Fesleğen Yağı

Böbrek üstü bezleri, günlük stresle baş etmenizden sorumludur. Ayrıca kortizol böbrek üstü bezleri tarafından üretilir. Fesleğen yağı hem fiziksel hem de duygusal strese karşı vücudun doğal tepkisini arttırır. Bir çalışmada, araştırmacılar günlük fesleğen ekstraktlarının erkeklerde ve kadınlarda stres belirtileri üzerindeki etkilerini inceledi. Altı hafta sonra, katılımcıların yüzde 39’u uyku sorunları, yorgunluk ve unutkanlık gibi genel stres belirtilerinde azalma gösterdiğini söyledi.

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

 • Hindistancevizi yağını bu  yağlar ile karıştırın ve tüm vücudunuza uygulayın. Bu işlem yağın cildiniz tarafından emilmesini sağlar.
 • Küvetinizi ılık su ile doldurup, ¼ bardak epsom tuzun nam-ı diğer İngiliz tuzunu (magnezyum sülfat) , 3 damla adaçayı yağı ve 2 damla lavanta yağını ekleyip bir süre bu suda kalın.
 • Yine hormon dengesini sağlamak için, lavanta yağı ve adaçayı yağını karıştırarak bunu masaj yağı olarak kullanabilirsiniz.
Kaynaklar: Natural Living Ideas, Dr. Axe, NCBI, BioMed Central, American Thyroid Association

Hoşunuza Gidebilecekler

Instagram

Kategorıler

×