Modern Kadınların Dijital Platformu...
Sağlıklı Mor Sebzeler

Sağlıklı Mor Sebzeler

  • Nisan 04, 2017
  • Yazar

Sağlıklı Beslenmede Yeni Trend Mor Sebzeler

2000’lerle birlikte tüm dünyada etkisini göstermeye başlayan sağlıklı yaşam trendi, yeni akımlar yaratmaya devam ediyor. Yeni trend mor sebzeler. Önümüzdeki yıllarda adını daha sık duyacağımız bu trendi inceledik.

Görünen o ki, önümüzdeki yıllarda tabaklarımız adeta mor bir cennete dönüşecek. Dünyanın en ünlü sağlıklı besin marketi olarak kabul edilen Whole Foods’un beslenme uzmanlarından oluşan danışma kurulunun yayımladığı bir makaleye göre yeni beslenme trendi mor gıdalar olacak. Üstelik Whole Foods’a bağlı bulunan 465 markette yapılan araştırmalar görsteriyor ki, beslenme alışkanlıklarını mor sebzeler ile değiştiren müşterilerin yüzde 85’i beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmiş durumdadırlar.

Mor Gıdalar Vitamin Deposu

Yiyeceklerin mor rengi sadece estetik görünüme değil direkt olarak içerdiği antioksidan oranını da işaret ediyor. Kanser, kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik hastalıklar Aizheimer gibi çağımızın önemli rahatsızlıklarıyla mücadelede mor sebzelerin ve dolayısıyla antioksidan oranı yüksek beslenmenin direkt faydası bulunuyor. Obezite, diyabet ve reflü gibi beslenme bozukluğuna bağlı hastalıkların da bu tip gıdalarla dengelenebileceği söyleniyor.

Vitamin Deposu Olan Başlıca Mor Sebzeler

Mor patates: Son dönemde özellikle de Instagram’da  patlama yapan ve “ube” adı verilen tatlı patates türü de dünya çapında 2017’nin en çok ithal edilen zirai gıda ürünü oldu bile! Ube ile yapılan tatlılar, dondurmalar ve tarifler şimdiden internetin çok tıklanan içeriklerinden bazılarına dönüştüler.

Mor mısır: Mor yiyecekler sadece tatlı patatesle sınırlı değil elbette. Mor mısırda bulunması çok zor olmasına rağmen oldukça rağbet görüyor. Sadece Peru’da yetişen bu ilginç mısır, dünyanın en yoğun antioksidan içeriğine sahip gıdalardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Acai mersini: Son dönemin en revaçta olan mor gıdalarından. İçeriğindeki farklı asit dengesi sayesinde özellikle yağ yakımı konusunda akla gelen ilk gıdalardan olan Acai mersini, sporcuların da yoğun tükettiği bir besin kaynağı. Sıradan yaban mersinine oranla yüzde 60 daha yüksek antioksidan içeren bu meyve kan dolaşımını hızlandırma etkisine de sahip. Yani kalp ve damar hastalıklarında destekleyici gıda olarak tercih edilmesi süpriz değil.

Mor kuşkonmaz: İtalya’da yetişen mor kuşkonmaz da bir başka sağlıklı besin. İçeriğinde çok yüksek miktarda B vitamini bulunması sebebiyle cildinize, saçlarınıza ve tırnaklarınıza doğal doping yapan bu şahane yiyecek aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenliyor. Bağışıklık sisteminin gelişimi için de önerilen bu besin; A, C ve K vitaminleri bakımından zengin.

Kara piriç: Direkt mor renkte olmasa da bu gıda trendine uygun bir başka yiyecek de kara pirinç elbette. Son dönemde özellikle de sporcu beslenmesinde dikkat çeken esmer pirinçten daha zor bulunan bu pirinç türünün marifetleri saymakla bitmiyor. İçeriğindeki demir ve E vitamini oranı tüm besinler arasında en yüksek seviyede olan bu pirincin yaşlanma etkileri ve kalp rahatsızlıklarına karşı da oldukça faydalı olduğu biliniyor. İçeriğindeki antioksidan oranı ise esmer pirincin tamı tamına 6 katı kadar.

Mor erik: Mor rengi ile büyüleyici olan erik de pek çok açıdan sağlık deposu olarak kabul ediliyor. Tam bir C vitamini deposu olan Mor erik aynı zamanda yüksek oranda potasyum ve demir içeriyor ve doğal bir lif kaynağı olarak da dikkat çekiyor. İçeriğindeki demir sayısının ıspanaktan 3 kat fazla olduğunun altını çizelim!
Mor Havuç: Mor havuç son dönemin en trend sağlıklı atıştırmalığı olarak dikkat çekiyor. Beta karoten, A vitamini ve antioksidan içeriği tavan yapan bu lezzetli besin sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi olarak diyetinizde yer bulabilir.

Anlayacağınız üzere mor beslenme için için alternatif çok fazla. Sağlığın ve vitaminin yeni rengi olarak kabul edilen mor, sofranızda kendine ne kadar yer bulursa yaşam kalitenizi de o denli arttıracaktır. Mor sebzelerle dolu sofralar görmeye hazırız!

Instagram

Kategorıler

×