Ana sayfa Kadın&Erkek İyi Bir İlişkinin 9 Püf Noktası

İyi Bir İlişkinin 9 Püf Noktası

145
0

    Hiçbir ilişki her zaman mükemmel yürümez. Fakat sağlıklı bir ilişkide, her iki insan da çoğu zaman ilişki hakkında kendisini iyi hisseder. Harika bir ilişki, ikinizin de çaba göstermeye istekli olmanızı gerektirir. Sağlıklı bir ilişki kurmak için bazı ipuçları:

      1. Kendisine ait zamanı olmasına izin verin

    Biliyoruz ki birlikteyken harika vakit geçiriyorsunuz ama tüm vaktinizi birlikte geçirmek pek iyi değil. İlişki dışında kendi arkadaşlarınızla buluşun ve ilgi alanlarınızın olmasını sağlayın.

      2. Ne istediğinizi sorun

    Zamanla, sevgiliniz sizi o kadar iyi tanıdığını varsayıyorsunuz ki, istediklerinizi sorması gerekmediğini düşünüyorsunuz. Bu varsayımı yaptığımızda ne olur? Beklentiler en kısa sürede suya düşer. Bu karşılanmayan beklentiler, ilişkinin uygunluğunu sorgulamamızı sağlayabilir. “Ne istediğinizi sormanın” duygusallıktan cinsel isteklere kadar her şeye uzandığını unutmayın.

       3.  “Günün nasıl geçti” diye sormayın

    Uzun bir günün sonunda, zihinsel olarak yaşamlarımızı ve dolayısıyla ilişkimizi kontrol etme eğilimindeyiz. “Günün nasıldı?” sorusuna güveniriz. Genel olarak, “İyi, senin nasıldı?” Gibi sıkıcı bir cevap gelecektir. Bu, aranızdaki iletişimi geliştirmeye yardımcı olmaz hatta  bunun yerine zarar bile verebilir.

    Bunun yerine, “Bugün seni gülümseten ne oldu?” Veya “Gününüzün en zorlu kısmı neydi?” Gibi sorular sormaya çalışın.

      4. Anlamaya çalışın 

    Söylemesi kolay, uygulamada zordur. Tartışmalar, eşimizin haklı olduğunu düşündüğünde ya da fikrimizi değiştirmeyi amaçladığını anladığımızda hızla kavgaya dönüşür. Bir tartışmada, başkalarının görüşlerimizi kabul etmelerini beklemek yerine karşınızdakinin bakış açısını anlamayı seçin. 

      5. İletişim kurun

    Eşinizle duygularınız hakkında konuşun. Sorular sorun ve cevaplarını dinleyin. Eğer üzgünseniz, söyleyin – eşinizin ne olduğunu anlamaya çalışmasını beklemeyin. Problemlerle konuşmak güven sağlar ve ilişkinizi güçlendirir. Ve bunların hepsi sorunlarınızla nasıl başa çıkacağınızla ilgili olmak zorunda değil – yaptıkları bir şey sizi mutlu ettiğinde onlara bunu söylemeyi unutmayın.

      6. Affedin ve sizi affetmesini isteyin

    Herkes hata yapar. Özür dilemeye istekli olun ve eşinizin özrünü kabul edin.

      7. Her şeyi konuşun

    Kafanızda ve kalbinizde olanları sır saklamak ya da paylaşmamak, eşinizin sizden uzak hissetmesine neden olacak ve paylaşılan bir hayatın gerçek faydasını göremeyeceksin. Konuşun ve duygularınızı ifade edin.

Hades goes crazy

      8. Küçük şeylere sinirlenmeyi bırakın

    Küçük meseleler, asla tartışma ve problem çözme aşamasına bile gelmemelidir. Büyük bir sorun değilse, bırakın ve tekrar konusunu açmayın.

zoidberg giving a compliment

      9. Eleştiride yapıcı olun

    Eşinizin bazı kusurlarına dikkat çekmek istediğinizde eleştirmek yerine, iyileştirmek için ne yapabileceklerini söyleyin. Ayrıca, eleştirinin etkilerini hafifletmek için küçük övgüler de kullanmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here