Ana sayfa Kadın&Erkek Bilge Çiftlerin Kolayca Üstesinden Gelebilecekleri 13 Evlilik Sorunları ve Dikkat Etmeye Değer...

Bilge Çiftlerin Kolayca Üstesinden Gelebilecekleri 13 Evlilik Sorunları ve Dikkat Etmeye Değer Metodları

47
0

    Krizler tüm çiftlerin hayatında olur. Büyük veya küçük olabilirler. Bazı çiftler evlendikten 2-3 yıl sonra boşanırken, diğerleri uzun yıllar mutlu bir şekilde birlikte yaşıyorlar. Ve bunun şansla alakalı değil. Tüm mutlu çiftlerin anladığı basit bir kavram var: birlikte, aile hayatınızdaki herhangi bir problemle başa çıkabilirsiniz. 

      1.Fazla Kilolar

    Yeni evlenenlerin çoğu, düğünlerinden sonra önemli miktarda kilo alır. Glasgow Üniversitesi’nden bilim adamları araştırma yaptı ve yeni evli çiftlerin evlilik yaşamlarının ilk yılında yaklaşık 2-3 kilo aldığı sonucuna vardılar. Genellikle, evli insanlar bekar olanlardan 13 kilo daha fazladır. Sıklıkla, kilo alımı psikolojik rahatlık durumuna bağlıdır, çünkü eşler birbirlerine güvenirler ve bu nedenle kendilerini yemek konusunda çok sıkmazlar. 

    Ne yapılmalı?

    Birlikte kilo vermek göründüğünden daha kolaydır çünkü her zaman yanınızda daha sağlıklı bir yaşam tarzı için çabalayan bir kişi olacaktır.  Bununla birlikte, beslenme uzmanları erkeklerin daha hızlı kilo verdikleri ve bu durumun kadınlarda hayal kırıklığına yol açabileceği konusunda uyarmaktadır. Tekrar forma girmenin en iyi yolu bisiklete binmek, tırmanmak ve akşamları yürümektir.

      2. Çocukların doğumu finansal krize neden olur.

    Çocukların doğumu genç bir ailede maddi açıdan sorunlara yol açmaktadır. NerdWallet tarafından yapılan anketler, ebeveynlerin neredeyse her zaman çocuk sahibi olmaya hazır olmadığını ve bu durumun finansal durumlarına bağlı olmadığını göstermiştir.Hem orta sınıf hem de düşük gelirli aileler parasızlıkla karşı karşıyadır.

    Ne yapılmalı?

    İlk çocuğunuzun doğumundan çok önce para biriktirmeye başlayın ve gereksiz masraflardan kurtulun .Örneğin, ikinci el bir bebek arabası, beşik ve giysi satın almak daha ucuz olacaktır; bir bebek yürüteci, bebek taşıyıcı ve müzikli araba satın almak gerekli değildir.

      3. Kayınvalideyle çatışmalar

    Psikologlar, gelin-kayınvalide ve damat-kayınvalide arasındaki ilişkilerin oldukça çarpıcı olabileceğini ve hatta her iki tarafın sağlık durumuna zarar verebileceğini söylüyorlar.

    Gerginlik, özellikle kayınvalideler ve gelinler arasındaki ilişkide çok şiddetlidir. 1954’te yapılan araştırmalar, kayınvalidelerin gelininden tatmin olmadığını, gelinlerin de eşlerinin annelerine karşı olumsuz bir tutum sergilediğini göstermiştir. Japon bilim adamları, kayınvalideleriyle birlikte yaşayan gelinlerin iskemik kalp hastalığına yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfettiler.

    Ne yapılmalı?

    Kayınvalidenizle çatışmalardan kaçınmanın en iyi yolu ayrı yaşamaktır. Belki de ilk başta bağımsız olarak yaşamak maddi açıdan zor olabilir, ancak buna değer. Fakat, ayrı yaşama şansınız yoksa, eşinize annesiyle yaptığınız çatışmalarda ne kadar üzüldüğünüzü anlatabilirsiniz. 

      4. Daha farklı biçimde para harcamak

    İstatistiklere göre, boşanmanın ilk sebeplerinden biri para yüzünden çıkan çatışmalardır. Düğünden sonra kendi maaşınızla eşinizin maaşını birleştirmek çoğu çiftler için streslidir-özellikle, eşlerden biri diğerinden daha fazla kazanıyorsa. Ne yazık ki, farazi cömertlik nedeniyle, çiftler maddi konular hakkında konuşmaktan kaçınma eğilimindedir. 

    Ne yapılmalı?

    Finans konusundaki uzmanlar maddi sorunları açık bir şekilde, utanmadan tartışmayı önerir. Önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor: paradan tasarruf mu edecek yoksa yatırım mı  yapacak? Gelecek yıl evinizi onarmayı mı, tatile çıkmayı mı planlıyorsunuz? Bu tür soruları cevaplamak, ailenizin maddi durumunu yıllar boyu belirlemenize yardımcı olacaktır.

       5. Eşinizin alışkanlıklarından rahatsız olursunuz

    Birkaç ay birlikte yaşadıktan sonra, alışkanlıkları sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Psikologlar bunun birçok ilişkide yaşandığından emin ve bu durum sevginizin bittiği anlamına gelmiyor. Şaşırtıcı bir şekilde, ilk etapta sizi eşinize çeken alışkanlıklar bir süre sonra sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Spor sevgisi, okuma tutkusu, arkadaşlar arasında popülerlik – bunların hepsi en rahatsız edici alışkanlıklar listesinde. 

    Ne yapılmalı?

   Kendinize, eşinizin onu eşsiz kılan alışkanlıkların bunlar olduğunu hatırlatmaya devam edin. Ne de olsa, kısmen bu alışkanlıklardan dolayı bu insana aşık oldunuz. Küçük şeyler yüzünden sık sık sinirleniyorsanız, işinize ve arkadaşlarınıza daha fazla ilgi gösterin. 

      6. Önemli tarihleri unutmak

    Eşinizin unutkanlığı sizi üzebilir, çünkü bazen bu durum kişisel hakaret olarak algılanır. Sevgili eşiniz düğün gününüzü, sevgili anneannenizin doğum gününü veya ilk öpücüğünüzü nasıl unutabilir? Sevgili eşiniz düğün gününüzü veya ilk öpücüğünüzü nasıl unutabilir? Mükemmel insanlar bile iş yoğunluğundan veya doğal eksiklikten dolayı unutabiliyorlar . Ayrıca bu tarihler eşiniz için aslında o kadar önemli olmayabilir çünkü hayatlarındaki en önemli şey ilişkinizdir takvimdeki işaretler değil.

     Ne yapılmalı?

    Eşinize aile hayatındaki önemli tarihleri ve olayları hatırlatın. Hayal kırıklığı uğramamanıza  yardımcı olur ve eşiniz eksiklikleri için utanç verici hissetmez. 

      7. Sıkılabilirsin

    Evliliğinizin ilk yılı her zaman sihirli bir balayı gibi olmuyor. Er ya da geç, beklentilere rağmen, çiçeklerin sayısı, romantik akşamlar ve hoş sohbetler azalmaya başlar ve eşleri sıkıcı bir rutine sokar. Bu hayal kırıklığı, her iki tarafın artan beklentileri ile ve yaşam tecrübesi eksikliğiyle açıklanabilir. Fakat çoğu çift, ilişkilerinde bu tür değişikliklerle başa çıkmayı başarır. 

    Ne yapılmalı?

    Evli insanların öncelikleri yeni aşık olan insanlardan farklıdır. Artık ortak bir eviniz belki de çocuklarınız var. Tüm bu şeyler yüzünden, çiftler romantik bir randevuya gitmeyi veya etkinlikler düzenlemeyi önceden konuşmaları gerekir. Psikologlar, bunun olağan bir durum olduğunu iddia eder – aile hayatı, belli bir programa bağlı kalmak ve görevleri dağıtmakla ilgilidir. Davetlere, romantik akşam yemeğine veya filmlere gitmeyi planlayın – bu ilişkinizdeki heyecanı sürdürmenize yardımcı olacaktır.

      8. Sürekli birlikte olmak sıkıcı bir durumdur

    Çiftlerin tüm boş zamanlarını birlikte geçirmeleri gerektiğine dair bir fikir var. Fakat, bazı çiftler, bu tür hayatı birkaç yıl yaşadıktan sonra rahatsız olurlar. 

    Ne yapılmalı?

    Her iki partnerin de diğerinin ilgisini çekmeyen hobileri olmalıdır. Hafta sonunu ayrı ayrı geçirirseniz, kötü bir şey olmaz – bu yalnızca ilişkinizi güçlendirmeye katkıda bulunur. 

      9. Kötü arkadaşlar

    Yeni evliler sadece yeni akrabalar kazanmaz, aynı zamanda arkadaş da kazanırlar. Sıklıkla, her iki eşin de arkadaşları yeni ailede hoş karşılanmıyor. Yeni bir evlilikte, arkadaşlar aile hayatında çok fazla yer kaplar ve eşinizi kötü bir şekilde etkiliyor gibi görünebilir. 

    Ne yapılmalı?

   Eşinizin, arkadaşınız olmayan bir arkadaşı olmasını hoş karşılayın. Bu düşünceyi kabul etmek zor olabilir ama eşinizin diğer insanlarla iletişim kurması çok ilgi çekici olabilir. Maryland Üniversitesi’nde profesör olan Geoffrey Greif, arkadaşların aile içinde iyi ilişkiler kurabilmek için önemli olduğundan emin. Bu, yalnızca sıradan arkadaşlar değil, aynı zamanda eşinizin yıllarca onları tanıyan çocukluk arkadaşlarını da kapsıyor. 

    Sizin hoşlanmadığınız bir arkadaşının kişiliğini eleştirmeyin – (eğer varsa) hareketlerini  eleştirin. Onların da arkadaşı olmaya çalışın ya da en azından onlara karşı tutumunuzu değiştirmeye çalışın; İlk izlenimin çoğu zaman yanlış olabileceğini unutmayın.

      10. Farklı uyku düzeniniz olabilir

.

    70’lerde, bilim adamları sirkadiyen ritimlerini öğrendiler ve sabahın erken saatlerinde uyanan, aktif ve enerji dolu domuzlar olduğunu buldular. Tersine, akşamları daha aktif olan baykuşlar da vardı. Ya bu iki grup bir aile kurmaya karar verirse? Bu birleşme bazı rahatsızlıklara neden olabilir ve hatta birinin sağlığı için kötü olabilir.

     Ne yapılmalı?

    Farklı biyolojik ritimler, her iki insan da uzlaşma yolunu bulmayı başarabildiği sürece, hiçbir şekilde mutlu bir evliliği bozamaz. Örneğin, eşiniz uyurken, aile için faydalı olacak birçok görevi yapabilirsiniz.

      11.Evdeki görevlerin eşit dağılmaması

    21. yüzyılda yaşıyor olmamıza rağmen, çalışmanın cinsiyete göre değişmesine ilişkin klişeler hâlâ birçok ailede var – bir kadın bir evin rahatlığını korumalı (bütün gün çalışıyor olsa bile) erkek ise evin geçimini sağlamalı. Bu tür pozisyonlar hakaret ve çatışmalara yol açabilir. 

    Ne yapmalı?

    Evlenmeden önce ev işlerinin bölünmesi ile ilgili soruları konuşun. Ve tabiki bulaşık makinesini alırken gelişmişlik açısından en iyisini almaya çalışın ve ekmek yapma makineleri birçok ev sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, faturalar için otomatik ödemeyi kullanmaya başlarsanız, başka bir elektrik faturası ödeme konusundaki tartışmalar ortaya çıkmayacaktır. Aynı zamanda eski kalıp yargılar çoktan kaybolmaya başlamış ve kadınlar büyük şirketleri yönetirken, erkekler genellikle çocuklarıyla evde kalmak için babalık izni almaktadır. 

      12. Küçük şeylerden tartışma başlaması

    Psikologlar krizlerin her evlilikte olduğunu iddia eder – eşlerin memnuniyetsizliği doruğa çıktığı zaman krizler olabilir. Fakat, krizlerde de avantajlar var – size ilişkiyi tazeleme şansı verir. 

    Ne yapmalı?

    Eşinizi değiştirmeye çalışmayın; Bu tür girişimler sadece bir öfke dalgalanmasına neden olur. Ne yazık ki, birbirine yakın insanlar birbirlerine daha fazla zarar verebilirler çünkü birbirlerini savunmasız noktaları bilirler. Bu nedenle, eşinizin hislerine saygı duymak ve sabırlı olmak, evliliğinizi krizden kurtaracak şeylerdir.  

      13. Eşinizin diğer kızlara gözünü dikmesi 

   Eşiniz başkasına ilgi göstermeye mi başladı? Çılgın bir skandalın nedeni mi olmalı yoksa bu tür eylemler fark edilmemiş gibi mi yapmalı? Bazı insanlar eşinin diğer kadınlara bakmasına endişe duymasının kaygı sorunu olduğunu iddia ederken, diğer insanlar bir ilişkide yaklaşmakta olan krize işaret olduğundan emin. Pek çok erkek farklı bir görüşe sahip – değerlendirici bakışın kötü bir şey olmadığını ve bu bakışların eşlerini aldatma isteği ile ilgisi olmadığını iddia ederler.

    Ne yapmalı?

    Sessiz kalmayın ve eşinize bu durumdaki memnuniyetsizliğinizi dile getirin. Belki de gerçekten kötü bir şey düşünmedi ve sebebi, kendinizden kuşku duymanızda  yatıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here