Ana sayfa Sağlık Mide Ağrısı ve Kabızlığı Durdurmanın 7 Etkili Yolu

Mide Ağrısı ve Kabızlığı Durdurmanın 7 Etkili Yolu

106
0


    Sindirim ağrısının 2 genel nedeni vardır. İlk olarak, endişe ve depresyon gibi duygusal problemlerdir. İkincisi, mideyi tahriş eden düzenli ilaç alımıdır. Bu, her birimizin potansiyel olarak bu tür sorunları yaşama riski altında olduğu anlamına gelir. Sürekli stres altında yaşıyoruz ve asıl nedeni tedavi etmek yerine semptomlarımızı ortadan kaldırmak için ağrı kesici almayı tercih ediyoruz.

Burada, Parizyen’de ağrılarınızı hafifletmek ve ağrı kesici almak yerine hazımsızlık ve kabızlıkla mücadele için alternatif yöntemler önermek istiyoruz. Ağrınız olursa, diyet rutininizi değiştirmek ve dolabı yararlı bitkilerle doldurmak gibi nasıl davranacağınızı öğrenin.

1. Acıyı hafifletmek için sıcak şeyler kullanın

    Sıcak baskı, irritabl bağırsak sendromundan yaşadığınız ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir. Hem elektrikli hem de kauçuk bir ısıtıcı (veya sıcak su torbası) işinize yarayacaktır. Asla doğrudan cildinize koymayın – yanmayı önlemek için bir kıyafet tabakası olmalıdır.

    Eğer sıcak su torbanız yoksa eski bir sıcak kumaş ile de baskı yapabilirsiniz. Ayrıca kabızlık durumunda, Epsom tuzu ile ılık bir banyo yapabilirsiniz.

2. Karbonat iç

   Karbonat işe yarıyor çünkü asit reflü muamelesi yapabilen sodyum bikarbonat içerir. Mide asitlerini nötralize eder ve mide ekşimesi semptomlarını bir süre rahatlatır. 

1/4 çay kaşığı karbonat suya atıp iyice karıştırıldıktan sonra içilir. Sodayı diğer ilaçlarla en az 2 saat karıştırmamanız gerektiğini unutmayın. Vücudunuzun bazı şeyleri emme oranını yavaşlatır ve sırayla diğer hapların çalışma şeklini değiştirebilir. 

3. Düz yatmayın – başınızı daha yükseğe kaldırın.

    Mideniz ağrıyorsa, yatakta düz yatmak en iyi seçenek değildir. Bu pozisyonda, boğazınız ve karnınız aynı seviyededir ve mide asitleri kolayca akıp mide yanmasına neden olabilir. Uyumadığınızda yatakta oturun ya da gece boyunca çok yüksek bir yastık kullanın. 

4. BRAT diyetini deneyin.

    BRAT muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir. Bütün bu yiyeceklerin ortak bir yönü var: sindirim için yumuşak ve kolaylar.

    Eğer mide bulantısı, kusma, ishal ve hazımsızlık semptomları yaşarsanız, önce bir süre yiyecek yemeyi bırakmalısınız. Daha sonra küçük miktarlarda BRAT ürünlerini yemeye başlayabilirsiniz. Bol miktarda sıvı almayı unutmayın – tercihen su, tavuk suyu ve elma suyu. Denenecek diğer yumuşak yiyecekler kraker, haşlanmış patates, yulaf ezmesi ve bitkisel çaylardır.

5. Lif bakımından zengin yiyecekleri yiyin

    Lif, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir. Ne kadar çok lif yerseniz, dışkı daha yumuşak olur ve vücudumuz kabızlığı önleyerek daha kolay geçebilir.

    Kilit nokta, yemek planınıza yavaşça lif eklemek – şişkinliği ve gazı en aza indirecektir. En iyi lif kaynakları meyve, sebzeler, tam tahıllı ekmek ve tahıl ve kuru fasulyedir. Son 2 tanesi çözünürdür ve tüketilen gıdanın mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatmaya çalışır. İshal varsa, çözünür lif tek seçeneğinizdir.

6. Probiyotikler ve prebiyotikler alın.

    Prebiyotikler, sindirilemeyen yiyeceklerin parçalarıdır. Örneğin, meyve ve sebze derileri. Probiyotikler, fermantasyon işlemi sırasında yoğurt gibi gıdalarda oluşan canlı bakterilerdir.

Probiyotiklerin bağırsaklarınızda yaşamaları beklenir, ancak çevremiz, sağlıksız yaşam tarzları ve antibiyotiklerimiz  probiyotiklerin miktarını azaltır. Sindirimimiz için çok önemlidirler ve karın ağrısı, şişkinlik ve ishal gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olurlar. Probiyotik satın alabilir ve doktorunuz tarafından önerilen dozda alabilir ya da Kombucha gibi daha fazla fermente yiyecekleri yiyebilirsiniz.

7. Karnınızı bitkisel çaylarla yatıştırın

Rezene, nane, zencefil ve papatya

    Bu kolay bulunabilen şifalı bitkiler, midenin ağrısını hafifletmek, güzel bir çay demlemek için mükemmeldir. Nane, doğal bir ağrı kesicidir ve yapraklarındaki mentol sayesinde mide bulantısına yardımcı olarak kabul edilir. Rezene safra akışını uyarır, zencefil ağzınızda görünen tükürüğü düzenler ve papatya kas spazmlarını gevşetir. Her şey sizin iyiliğiniz için birlikte iyi çalışır.

Papatya çiçeği ve kurutulmuş zencefil

    Sağlık açısından gerçekten büyülü bir çiçek olan papatya, ibuprofen veya aspirin ile benzer etkileri olduğu söylenir. İshal, irritabl bağırsak sendromuna yardımcı olur. Zencefil de mide bulantısı giderici özellikleri ile tanınır. Besinlerin emilimini arttırır ve sindirim enzimlerini serbest bırakır. 1.278 gebe kadının yaptığı bir araştırma, zencefilin kusma ve bulantı semptomlarını derinden azalttığını kanıtladı. Bu çayı en az 10 dakika boyunca demlediğinizden emin olun.

    Sürekli sindirim ağrıları ve mide ağrısının yanlış giden bir şeyin işareti olduğunu unutmayın. Doktorunuza danışın ve bağırsaklarınızın gerçekten sizi yönetmesine izin vermeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here