Ana sayfa Sağlık 8 Saatten Fazla Uyuyanların Karşılaşabileceği 6 Sorun

8 Saatten Fazla Uyuyanların Karşılaşabileceği 6 Sorun

36
0


   Sağlıklı bir yaşam tarzı izlemek isteyen herkes, güvenli ve sağlam olmak için en az 8 saat uyumamız gerektiğini biliyor. Ancak pek çok insan bundan daha fazla uyumanın önerilmeyeceğini bilmiyor. Her iki durumda da, çok fazla ya da az uyku, sağlığımıza zarar verebilir.

   Parizyen size uzun süre uyumamaktan kaçınmanız için bilimsel olarak 6 nedeni listeledi.

     6. Kilo alımı ile ilgili sorunlar

   Farklı çalışmalar, hem kısa hem de uzun uyku sürelerinin diyabet ve obezite ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu durum kesin değil ama doktorlar bizim yapmamız gerekenden daha az hareket ettiğimizi iddia ediyor, bu yüzden kilo alıyoruz. Çok geç uyandığımızda fiziksel aktiviteler için zamanımız olmuyor.

     5. Depresif düzensizlik

   Depresif bozukluklardan muzdarip insanlar da uyku bozuklukları yaşarlar. Bazen, çeşitli bozukluk türlerinde insanlar normalden daha fazla uyurlar. Bu bir kısır döngüdür çünkü uzun süre uyumak umutsuzluğa ve halsizliğe neden oluyor. Daha fazla uyursunuz ve sabahları yatağınızdan ayrılmak istemezsiniz, hayat sizi heyecanlandırmaz ve bu belirtiler depresyona neden olur.

     4. Kalp hastalığı

   Çok uzun süre uyursanız, sadece değerli saatlerinizi kaybetmezsiniz, aynı zamanda kalp hastalığına yakalanabilirsiniz. Günümüzde kalp sorunları en yaygın ölüm nedenleri arasındadır ve gece 8 saatten fazla uyumak, kalp krizini % 34 artırır.

   Dahası, araştırmalar kadınların erkeklerden daha uzun süre uyuma olasılıklarının daha yüksek olduğunu kanıtlamaktadır, bu yüzden aşırı uyku ve kalp hastalığı arasında yakın bir bağlantı olduğunu akılda tutmak gerekir.

     3. Baş ağrısı

   Uykusuzluk baş ağrısına neden olur, fakat aynı zamanda çok uzun uyuduğumuzda da olur. Hafta sonları ve tatillerde bile fazla yatmamalıyız. Aksi takdirde, korkunç bir baş ağrısı ile uyanabiliriz.

   Mesele şu ki aşırı uyku, beyindeki nörotransmiterlerimizi ve serotonin seviyemizi etkiler.

     2. Hafıza sorunları

   Bir çalışmaya göre, uzun uyku beynin çalışmasını etkiler. Dahası, genellikle geceleri uyanırsanız, yeterince derin bir uykuya dalamayabilirsiniz, bu nedenle uyanırsınız.

   Bu da beynimizin bilişsel işlevlerini, ayrıntılara odaklanma ve hatırlama yeteneğini etkiler.

     1. Uykusuzluk

   Şaşırtıcı gelebilir ama bazen uykusuzluk, aktivite ve uyku ile birlikte sağlıksız alışkanlıklardan kaynaklanır. Örneğin, bilgisayarın başında çok oturmaktan dolayı geç yatarsanız ve ertesi gün daha uzun süre uyumaya karar verirseniz, uykusuzluk çekebilirsiniz. 2 saat vücudunuzun saatini karıştırmak için yeterli olacaktır, böylece uyku ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

           Nasıl daha az (ve daha iyi) uyuyabilirim?

   Vücudunuzun 7-8 saat içinde tamamen iyileşmesini sağlamak için aşağıdaki uyku kurallarına uymaya çalışın:

Sağlıklı yemek yiyin.

Alkol alımını azaltın.

Egzersiz yapın.

Kafeinli içecekler ve büyük öğünler tüketmeyin.

Yatak odanızın sessiz, karanlık ve dinlendirici olduğundan emin olun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here