Ana sayfa Uncategorized Sivilcelerinizden Kurtulmak İçin Efsanevi Çözüm!

Sivilcelerinizden Kurtulmak İçin Efsanevi Çözüm!

123
0

Sivilce Tedavisinde Devrim Yaratacak Sürece Girmeye Hazır mısınız?

 

Sivilceler özünde hepimizin bildiği gibi iltihaplı bir durumdur. Bakteriler, ciltte bir dizi iltihap ve hücresel aktivitenin tetiklenmesiyle sivilce sorunu sorunu yaratır. Sivilce oluşumunu engellemek ya da sivilcelerden kurtulmak bu sorunu yaşayan her insanın en büyük arzusudur. Ancak bedeninizi bir otomobil gibi düşünürseniz düşük kaliteli akaryakıtlarla mükemmel performansa ulaşamayacağınızı bilirsiniz. İrade sizin elinizdeyken zavallı bedeninize karşı adil davranmazsanız o da sizi cezalandırabilir. İşte sivilce de çoğu zaman beslenme alışkanlıklarınızın size verdiği bir çeşit cezadır. Parizyen, sivilce oluşumuna meydan okumanız ve sivilcelerinizden kurtulmanız için dikkat etmeniz gereken gıdaları sizin için derledi.

 

Şeker
Şekere yaşadığınız bu enflamasyonun (yangı veya iltihaplanma)  kurdu diyebiliriz. Sivilceli bir cilde sahip olmak istemiyorsanız şeker ihtiyacınızı meyve gibi işlenmemiş gıdalardan elde etmeye çalışmalısınız ve işlenmiş şeker ya da tatlandırıcılardan kesinlikle kaçınmalısınız. Eğer çok fazla tatlı ihtiyacı isterseniz çayınızın yanında minik bir parça bitter çikolata ile bunu çözmeye çalışmalısınız.

 

Süt

Çin tıbbı, süt ve yağlı süt ürünlerini mukus üretimini arttıran ve sindirimi engelleyen, en yoğun enflamasyonlu gıda grubu olarak görüyor. Sütün sivilce oluşumundaki tetikleyici özelliklerinden kurtulmak için badem sütü tüketmeyi deneyebilirsiniz. Peynir tüketimine gelince keçi peyniri tüketmeniz tavsiye ediliyor.

 

Buğday ve gluten
Buğdaydaki genetik modifikasyonlar, vücudun gluten depolamasına sebep olur. Gluten çoğu zaman bedeninize yarardan çok zarar veren bir protein türüdür. Mesela nadir görülen çölyak hastalarının glutenden uzak durmaları gerekmektedir. Bunun yanında çoğumuz glutenin şişme, gaz ve karın ağrılarına sebep olduğunu bilirken vücudumuzdaki genel iltipahanmaları tetiklediğinden habersiziz. Sivilce oluşumuna meyilli ya da sivilceli bir cilde sahip olanlar buğday ürünleri, gluten içeren gıdalardan uzak durmak zorundalar. Bu aynı zamanda beyaz ekmekten uzak durmanız anlamına geliyor. Onun yerine tam tahıllı ekmekleri, yulaf ürünlerini ya da kinoa tüketebilirsiniz.

 

Omega-6 yağ asitleri

Soya yağı, mısırözü yağı ve aspir yağında bulunan omega-6 yağ asitleri modern Batı diyetlerinde büyük miktarlarda bulunur ve karşılaştırılabilir miktarlarda omega-3 yağ asitleri ile dengelenmediklerinde iltihaplanmaya sebep olurlar. Güzel haberler şu ki;  ceviz, yabani pirinç, keten gibi şeyleri ilave ederek ve bu yağ asitlerini tüketmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca Somon gibi balıkları da ilave ederek dengeyi sağlamış olursunuz. Eğer Soya yağı gibi yağlar tüketiyorsanız bunları dengelemeye özen gösterin.

 

Alkol
Alkol tüketiyorsanız kırmızı şarap tercih etmelisiniz. Kırmızı şarap içeriğindeki resveratrol antioksidan özelliğine sahiptir. Gel gelelim diğer alkol çeşitlerinin vücudunuza yararı değil sadece zararı dokunacaktır. Alkol karaciğer, pankreas gibi organlarınızı tahrip eder ve özellikle karaciğerdeki sorunlar cildinizde iltihaplanmaya sebep olur.

 

Stres

Stresli olduğumuz zaman, bedenlerimiz daha fazla kortizol ve testosteron üretir ve bunların her ikisi de cildinizin sebum üretimini arttırır.  ve kopmalara neden olabilir. Ayrıca, stresliyken uyku düzenimiz bozulur, sağlığımıza daha az dikkat ederiz ve bu süreçte cildimizde aknelerle, gözlerimizin altındaki morluklarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Stresinizi yönetebilmek için çeşitli meditasyon yöntemlerine başvurabilir ya da profesyonel destek alabilirsiniz.

 

Egzersiz
Egzersizin sizi mutlu edeceğini cebinizde tutarsanız, egzersiz sırasında vücudunuzun terlemesi cildiniz üzerinde olumlu etkilere yol açacaktır. Terleme vücudumuzdaki elektrolitleri dengeler, cildinize kan akışını hızlandırır, cildinizi ısıtır ve gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur. Egzersiz yaparken makyajınızın tamamen temizlenmiş olmasına özen gösterin. Egzersizden sonra her zaman cildinizi ılık su ile durulayın.

 

Hijyen
Bakteriler için ellerimizi, sabunlukları,  banyo, yüz ve saç havlularını, yastık kılıflarını laboratuvar ortamında inceleyebilseydiniz emin olun şok olurdunuz. Cildinizde sivilce oluşumunu engellemek ve sivilcelerinizden kurtulmak için bu ürünlerin hijyenik olmasına mümkün olduğu kadar özen göstermelisiniz. Peki kendinizi gözle görülmeyen bu bakterilerden nasıl koruyacaksınız?


Ellerinizi sık sık yıkayın.
Cilt bakımı yapmadığınız sürece yüzünüze dokunmayın.

Yatak odanızda  temiz çarşaflar özellikle temiz yastık kılıfları kullanın.
Telefon, iPad ve klavyenizi düzenli olarak doğal, anti-bakteriyel bir bezle temizleyin.
Her gece yatmadan önce yüzünüzü iyice yıkayın.

 

Sivilceli Ciltler için Cilt Bakımı Önerisi

 

Eğer sivilceli bir cilde sahipseniz cilt bakımı ürünlerinizi seçerken aşırı özen göstermelisiniz. Sivilcelerden kurtulmak isterken daha fazlası ile karşılaşma riskiniz söz konusu olabilir. Mümkün olduğunca kimyasal içeren kozmetik ürünlerden uzaklaşıp doğal ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Örneğin bazı bitkisel yağlar ile cilt bakımı yapabilirsiniz ancak bunu abartmamanız gerekir ki cildiniz fazla yağ çekip sebum üretimini arttırmasın. Bu bitkisel yağları doğal bir kil maskesine de ekleyebilirsiniz. Saf kil, doğal gül suyu ve birkaç damla kayısı yapı sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır.

 

Düzenli  cilt temizliği için nazik ve doğal bir yüz yıkama jeli ya da ev yapımı doğal bir sabun kullanmalısınız. Zeytinyağlı sabun bunun için idealdir. Kullandığınız cilt bakım ürünlerinde ne kadar az kimyasal, cildinize vereceği zarar da o kadar az olacaktır.

 

Son olarak daha önce tarifini başka bir yazımızda paylaştığımız Sivilceler İçin Bal Maskesi de cilt bakımınız için ideal bir seçim olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here