Ana sayfa Kadın&Erkek Uyku Pozisyonunuz İlişkinizi Hakkında Ne Söylüyor!

Uyku Pozisyonunuz İlişkinizi Hakkında Ne Söylüyor!

214
0

Uyku Pozisyonunuza Bakarak İlişkinizi Nasıl Tanıyabilirsiniz!

Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali’nde yapılan araştırmalarda ilginç bir gerçek keşfedildi. Birbirini tutku ile seven çiftler arasındaki anlık duygu değişiklikleri uyku pozisyonlarını hemen etkiliyor. Burada önemli olan uyumadan önce sarılmaları ya da uyuduktan hemen sonra aldıkları pozisyon değil! Tüm gece boyunca süren uyku pozisyonu ve sabah nasıl uyandıkları önemlidir.

Profesör Richard Wiseman’ın (University of Hertfordshire) araştırması ve psikolog Corinne Sweet’in kitabından esinlenilerek Parizyen’de çiftlerin uyku pozisyonlarının, ilişkileri hakkında neler anlattığına dair eğlenceli bir yazı hazırladık. Uyku pozisyonunuzun ilişkiniz hakkında anlattıklarını öğrenince yaşamış olduğunuz aşkın derinliği hakkında daha fazla fikir sahibi olacaksınız!  

Balayı Pozisyonu

Bu pozisyon, birlikteliğinizin ilk zamanlarında ya da bir süre ayrı kalıp yeniden bir araya geldiğinizde çokça görülür. Eğer uyku pozisyonunuz balayı ise ya yeni bir ilişkiye başlamış ya da araya özlem girmiş demektir. Evli çiftlerde ise bu pozisyon genellikle heyecanın kaybedilmediği, hala ilk günkü gibi yaşandığı durumlarda ortaya çıkar.

Diyalog Pozisyonu

uyku-pozisyonu-2

Bu pozisyon, aralarındaki güçlü bağ hala devam eden, birlikte daha fazla vakit geçirmeyi isteyen ve birbirini özleyen çiftlerin uyku pozisyonudur. İletişimini her daim sıcak tutmak isteyen çiftlerin pozisyonudur. 

Hayalperest Pozisyonu

uyku-pozisyonu-3

Her iki taraf da sırt üstü yatar. Genellikle bir kişi sırt üstü yatarken, diğeri başını eşinin omzuna dayayıp onu daha bağımlı hale getirir. Uykuda bu pozisyonu alan çiftlerin  mükemmel kimyaları olur, ancak bazen birisi biraz rahatsız hissedebilir ama yine de aşırı sevgiden kaynaklanan bu pozisyonunu bozmamak için elinden geleni yapar. 

Sevgi Beşiği Pozisyonu

uyku-pozisyonu-4

Bu pozisyon çok daha da samimi olmasına rağmen, hayalperest pozisyona çok benzer. Sevgi beşiği pozisyonu, duygularını sürekli göstermekten korkmayan çiftler arasında çok yaygındır. Bu çiftler birbirlerine çok önem verirler. Ayrıca bu uyku pozisyonunun konumu gereği, ilişkide genelde erkeğin daha hakim olduğunu anlayabilirsiniz. 

Değer Veriyorum Pozisyonu

uyku-pozisyonu-5

Bu çiftler genellikle çok mutludurlar ve ilişkilerinden ciddi anlamda keyif alıyorlardır. Bu uyku pozisyonu çiftlerin birbirlerinin kişisel alanlarına saygısını yansıtıyor. Aynı zamanda sırtlarını birbirlerine değdirmeleri de eşlerinin varlığını hissetmelerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.  

Özgürlük Pozisyonu

uyku-pozisyonu-6

Özgürlük pozisyonunundan çiftlerin uyumadan önce tartıştıklarını ya da kavga ettiklerini anlayabilirsiniz. Bununla birlikte, alternatif bir açıklama daha var: Her iki eş de oldukça fazla ben merkezli ve kişisel alanlarına başkalarını dahil etmek istemeyen insanlar olabilir.  

Yatakların Kralı Pozisyonu

uyku-pozisyonu-7

Kendilerini yatağın her tarafına yayma eğilimi gösteren eşler genellikle partnerlerine duygularını göstermekten ziyade, kendilerini ifade etme ihtiyacını hisseden kişilerdir. İlişki içindeki davranışları genellikle bencildir ve bu uyku alışkanlıklarına da yansır. 

Kaşık Pozisyonu

uyku-pozisyonu-8

Bu pozisyon, ilişkinizde uyum ve tutkunun bir arada olduğunu gösterir. İlişkilerin ya da evliliklerin ilk birkaç yılında en popüler olan uyku pozisyonudur. Arka konumda uyuyan taraf ilişkide genellikle baskın konumdadır. Ön konumdaki kişi ise daha çok korunma ve şefkat duygusundan hoşlanır. 

Geniş Kaşık Pozisyonu

uyku-pozisyonu-9

Çiftler çok rahat bir pozisyon seçerler ve birbirlerine daha fazla özgürlük sağlarlar. Bu, en az iki yorumu olan en karmaşık pozisyonlardan biridir!


1. Bu uyku pozisyonu tutkunun olmadığı bir ilişkiyi temsil ediyor. Çiftlerden en az birisi bu şekilde hissediyor. Fiziksel bir temasa ihtiyaç duymuyor ya da eşinden memnun değil!

2. İkinci yorumda ise, sırtını dönen eşin, diğerini duygularını göstermeye teşvik etmek ve daha fazla dikkat çekmek istediğini söyleniyor.

Sarılan Bacak Pozisyonu

uyku-pozisyonu-10

Bu uyku pozisyonunda çiftler hem rahat uyumayı hem de birbirlerine temas  etmeyi önemsiyorlar. Bu şekilde uyuyan çiftler genellikle, uyum ve karşılıklı güveni ifade eder. Geceleri bile birbirlerini hissedecek küçük bir köprü oluşturmak ama eşlerine de özgürce bir alan tanımak isterler. 

Kaynak:dailymail, medicaldaily

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here