Ana sayfa Uncategorized Parmak Çıtlatmak Gerçekten Zararlı mı!

Parmak Çıtlatmak Gerçekten Zararlı mı!

77
0

 

Bu konuda iki çeşit insan var: parmaklarını çıtlatanlar ve birisi parmaklarını çıtlattığında tuhaf hissedenler… Eğer siz ilk gruba dahilseniz, muhtemelen parmaklarınızı çıtlattığınızda birileri size bunun ne kadar sağlıksız olduğunu söylüyordur. Bu uyarılardan sonra parmak çıtlatmanın zararlarını merak etmiş olabilirsiniz, ancak eminiz ki tüm bu uyarılar sizi parmaklarınızı çıtlatmaktan vazgeçiremedi. Bu konuda tartışmalar yıllardır sürüyor ancak parmak çıtlatmanın zararlı olup olmadığına dair net cevaplar bulunmaya başlandı ve biz de Parizyen’de bu cevaplara yer vermeye karar verdik.

Parmaklarınızı Çıtlatmanın Sağlığınıza Nasıl Bir Etkisi Olduğunu Biliyor musunuz?

Yaşlandıkça bedeniniz de bir takım değişimlere uğrar. Yıllar geçtikçe kaslarınızda krampların başladığını, eklemlerinizin ağrıdığını, merdiven inip çıkarken bacaklarınızın yorulduğunu fark etmişsinizdir. Zaman zaman parmaklarınızı çıtlattığınızda bir gerilme, akabinde de rahatlama hissedersiniz. Peki bunun anlamı ne?

İşte bilimsel cevabı:  Vücudunuzdaki kemikler eklem yerlerinizde bir araya gelirler. Bu eklemler  ligamentlerle (eklemlerin arasındaki bağlar) birbirine bağlanırlar. Parmaklarınızı hareket ettirebilmeniz, bükülmelerini sağlamak için bu iki kemiğin arasında minik bir boşluk vardır. Siz parmaklarınızı çıtlattığınızda bu sistem sayesinde parmaklarınız zarar görmez. Parmaklarınızı çıtlattığınızda kemiklerinizi uzatıyorsunuz ve bu da eklemlerinizdeki basıncı düşürüyor.

Peki Çıtlama Sesi Nereden Geliyor?

Eklemlerimizde karbondioksit, oksijen ve azot gibi gazlar içeren bir sıvı vardır. Derzde basınç düştüğünde, bu gazlar dışa itilir. Çıtlamayla salınan gaz kabarcığı, yüksek sesle duyduğunuz çıtlama sesini çıkarır. Bu ses çevrenizdeki bazı insanları rahatsız edebilir.

California Üniversitesi’nde bir radyolog olan Dr. Boutin’e göre, parmaklarınızı çıtlatmak eklemlerinizi uzatıyor. Parmaklarınızı çıtlattıktan sonra parmaklarınızda daha iyi bir hareket aralığı yakaladığınızı fark ettiğiniz oldu mu? Buradan da anlaşılacağı gibi parmaklarınızı çıtlatmak, eklemlerinizdeki basıncın düşmesini ve parmaklarınızın daha rahat ve esnek olmasını sağlar.

Peki Parmak Çıtlatmak Sağlığınız İçin Zararlı mı?

Cevabı çok net, hayır! Alberta Üniversitesinden Dr. Greg Kawchuk, insanların parmak çıtlanmayı kötü bir alışkanlık gibi algıladığını söylüyor. Oysa parmak çıtlatmanın,iltihaplanmaya ya da parkinson’a sebebiyet verebileceğine dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca araştırmalar parmak çıtlatmanın eklem dejenerasyonunu azalttığını göstermektedir.

Artık annenizi ya da size bu alışkanlığın zararlı olduğunu söyleyen arkadaşınızı arayıp haksız olduklarını söyleyebilirsiniz.  = )

Bazı çıtlama sesine tahammül edemese de sizler sağlık açısından bakıldığında parmaklarınızı çıtlatmakta serbestsiniz!

Kaynaklar: PLOS One, CNN World 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here