Ana sayfa Uncategorized Depresyondan Nasıl Kurtulursunuz?

Depresyondan Nasıl Kurtulursunuz?

100
0

Depresyon çağımızın hastalıklarından birisi ve etkileri de insanlar üzerinde oldukça olumsuz. Ölüme kadar sürükleyebilen çok ciddi bir süreçten bahsediyoruz. Depresyonun zihinsel olduğu kadar fiziksel bir hastalık olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü stres ve üzüntü tüm bağışıklık sisteminizi yakından ilgilendiriyor. Genelde hastalıkları zihinsel ve bedensel olarak ikiye ayırırız ancak ruhun ve bedeninin birbirini ne kadar etkilediğini öğrendikçe, bu ayrım anlamını yavaş yavaş yitiriyor. Gerçek şu ki fiziksel bedeninizde olan biten her şeyin zihninize büyük bir etkisi var! Zihninize nasıl etki etmek istiyorsunuz? Bu konuda oldukça geniş bir seçim hakkınız var. Yaşam kalitenizi kendiniz belirlemeye ve seçimlerinizle zihinsel sağlığınıza katkıda bulunmaya ne dersiniz?

 Depresyonu Tedavi Eden 9 Besin!

Bugün sizinle depresyon hastalarının tüketmesi gereken 9 besini paylaşacağız. Bu besinler ki depresyon üzerindeki  etkileri  medikal ilaçlardan çok daha ileri seviyede.

Yeşil Çay Depresyona Girme Riskini Azaltıyor

Bu aslında yeni bir bilgi değil. İnsanlar binlerce yıldır depresyona karşı yeşil çay kullanıyor. Araştırmalara göre, yeşil çaydaki polifenoller, beynin dopamin üretimini arttırıyor ve böylece   mutlu nörotransmitter meydana geliyor.  Yeşil çaydaki bu polifenoller, ayrıca insülin direnci arttırmak için de çalışırlar. Her gün ortalama 4 fincan yeşil çay içerseniz depresyona girme riskiniz içmeyenlere göre yüzde 50 daha düşük olur.

Bademin Depresyon Tedavisindeki Etkisi

100 gram badem, 268 mg magnezyum içeriyor. Magnezyumun depresyon tedavisinde harikalar yarattığını söyleyebiliriz. Migren sorununu da hafifletme etkisi biliniyor ve bademin depresyon tedavisindeki etkisi uzmanlar tarafından kabul ediliyor.

Ta 1968’de yapılan bilimsel araştırmalarda vücuttaki magnezyum seviyelerinin yenilenerek artmasının insanları depresyon ve migrenden koruduğu onaylanmış. 19-30 yaş arasındaki kadınlar ve erkekler, sırasıyla 310 mg ve 400 mg magnezyuma ihtiyaç duyarlar. 31 yaş üstü erkeklerde 420 mg, kadınlarda ise 320 mg magnezyuma ihtiyaç vardır. Her gün bir avuç bir avuç badem yemek vücudunuzun magnezyum ihtiyacını karşılayacak, sizi depresyon ve migrenden koruyacaktır!

Somon Ağır Deprosyana Çare Oluyor

Somondaki omega-3 yağ asitleri, ağır depresyonlardan bile kurtulmanıza yardımcı olma özelliği taşır. Omega-3’ler hücre zarlarını yumuşatır ve mutlu edici bir hormon  olan serotonin’in beyine iletilmesini kolaylaştırır. Ancak çiftlik üretimi somonlardan ziyade doğal ortamında avlanan somonları tüketmeniz gerekir. 1 porsiyonluk bütün bir somondan 1 gram omega-3 elde edebilirsiniz.

Çikolata Sizi Depresyondan Kurtarıyor

Herkesin bitter çikolataya ihtiyacı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Araştırmalarda, bitter çikolata içerisindeki kakaonun, beyninizin serotonin ve dopamin düzeylerini arttırdığını bulundu. Bitter çikolata aynı zamanda, kortizol seviyenizi ve  stres nörotransmitterini de azaltır. Vücudunuza bu faydaları sağlayabilmesi için günde ortalama 40 gram bitter çikolata tüketmeniz yeterlidir.

Doğru Meyve ve Sebze Tüketimi Sizi Depresyondan Nasıl Korur?

Depresyondan korunmak ve içinde bulunduğunuz bu kötü sıkıntılı ruh halini atlatmak için meyve ve sebze tüketimi de çok önemli. Bakın doğru sebze ve meyve tüketimi depresyona nasıl çare oluyor?

Avokado

Omega-3’ün balık çeşitleri dışında en çok hangi besinden elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Evet avokado da zengin bir omega-3 kaynağıdır. Üstelik avokado aynı zamanda, 100 gramında 485 mg potasyum da içermektedir. Bu açıdan harika bir besin, çünkü yüksek bir potasyumun  depresyon ve stres belirtilerini hafiflettiği biliniyor .Bir yetişkin her gün 4.700 mg potasyumu tüketmelidir. Atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz avokado ile bu ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Muz

Muz, beyinde bir serotonin çeşidi olan  5-HTP’ye dönüşen besin triptofanları  içerir. 5-HTP sırasıyla serotonin ve melatonin gibi pozitif nörotransmitterlere dönüştürülür. Muz ayrıca magnezyum ve potasyum içerir. Günde 2-3 muz yiyerek depresyon etkilerinden kurtulabilirsiniz!

Yaban Mersini

Yaban mersini herkes tarafından sevilen bir tada sahip olmasa da inanın tüketmeye değecek kadar önemli bir besin kaynağıdır. Öncelikle yaban mersini yüksek  antioksidan özelliğine sahiptir. Bu da  oksidatif stresin azaltıldığı anlamına gelir ki oksidatif stres depresyonun en önemli sebebidir. Yaban mersini ayrıca beyninizin yeni mutlu hücreler geliştirmesine yardımcı olur.

Ispanak

Tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler  arasında, ıspanak en yüksek folik asit oranına sahip olandır. Bu depresyon hastaları için harika bir haber olmalı çünkü folik asit eksikliğinin depresyon eğilimini arttırdığı biliniyor. Folik asit aynı zamanda beyninizin, serotonin ve dopamin seviyesini de kolayca yükseltir. Bunların yanında ıspanak antidepresan özelliğine sahiptir ve aynı zamanda yüksek oranda magnezyum da içerir. Magnezyumun depresyona nasıl etki ettiğini açıklamıştık.

Kuşkonmaz

Folik asit oranı yüksek olan diğer bir yiyecek de kuşkonmazdır. Hemen herkes tarafından sevilen bu  sebze, aynı zamanda vücudunuzun triptofan dönüşümüne yardımcı olarak zihinsel sağlığı geliştiren B vitamini bakımından da oldukça zengindir. Unutmayın, triptofan vücudunuzun serotonin ve melatonin üretimine katkıda bulunan çok önemli bir amino asittir!

Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek, yan etkileri olan kimyasal ilaçlar kullanmadan da depresyondan kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tükettiğiniz gıdalara dikkat etmek…

 

Kaynaklar: Mayo Clinic, Psychology Today, Global Healing Center, MentalHealthDaily.com, GoFitLife.ca, CAMH

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here