Ana sayfa Güzellik Bebeksi ve Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın Sırları

Bebeksi ve Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın Sırları

192
0

Amerika’nın ünlü Estetik Cerrahi uzmanlarından olan Anthony Youn, ülkesinde aynı zamanda ameliyatsız gençleşme üzerine de bir ekol… Dr. Anthony Youn,  bebeksi ve genç bir cilde sahip olmanın sırlarını paylaştı bize de size bu sırları iletmek düştü. Üstelik bu sırlar elinizin altında bulunan ve neredeyse sudan ucuz malzemelerle elde edebileceğiniz maskelerden oluşuyor. Dr. Anthony Youn alfa hidroksi asitlerin pürüzsüz ve daha genç görünen bir cilde etkilerini şöyle anlatıyor;

“Popüler kozmetik markalarının en büyük çalışmaları gençleşme ve pürüzsüz bir cilde sahip olma üzerine şekilleniyor. Estetik cerrahi bu süreç için en kısa yol olsa da doğal yollarla bebeksi bir cilde sahip olmak ve daha genç görünmek mümkün. Daha bebeksi ve pürüzsüz bir cilt için tasarlanan en pahalı kremlerin genelde bileşenleri içerisinde Alfa Hidroksi Asit bulunuyor. Çünkü alfa hidroksi asitler cildin yenilenmesi, pürüzsüzleşmesi ve gençleşmesi için çalışırlar. Yüzlerce lira vererek alabileceğiniz bu kremlerin etkilerini kendi imkanlarınızla yapacağınız krem ya da maskelerde bulmanız da mümkün.

Alfa hidroksi asitler  bazı gıdaların özünde  bulunan doğal asitlerden oluşur. 3 çeşit alfa hidroksi  asit bulunur. Bunlar; glikolik asit, laktik asit ve meyve asitleridir. Bu asitler cildin yenilenmesine, ölü hücrelerden arınmasına ve deri altındaki daha genç ve pürüzsüz olan tabakanın ortaya çıkmasına yarar. Aynı zamanda yeni hücre üretimine de katkıda bulunabilirler.

Alfa Hidroksi Asitler Nasıl Çalışır?

Genç yaşlarımızda cildin yenilenme süresi ortalama altı ila sekiz hafta sürer. 20’li yaşlarımızdaki bu cilt hücrelerinin çalışması ve kendini yenilemesi daha bebeksi bir cilde sahip olmamıza ve daha canlı bir cilt görünümü kazanmamıza sebep olur. Ancak yaşlandıkça cilt hücrelerinin çalışması yavaşlar, ölü hücrelerimiz cilt yüzeyimizde birikir, bu da cildin daha kuru görünmesine, sarkık ve yaşlı görünmesine sebep olur.

Alfa Hidroksi Asitlerin kullanıldığı peeling kremleri ölü hücrelerin temizlenmesine ve hücrelerin aktif olarak çalışmasına sebep olabilir. Bu eksfoliye etkili  peeling kremleri, cildinizin yüzeyinde kalan ölü hücreleri temizler ve cildinizin alt tabasında kalan hücrelerin çalışması, yenilenmesi için onlara sinyaller gönderirler. Şimdi alfa hidroksi asitlerin çeşitlerine ve  onları doğal yollarla nasıl temin edebileceğinize bakalım.

Glikolik Asit:

Alfa Hidroksi Asitlerin  en güçlüsü  glikolik asittir ve en çok şeker kamışı, şeker pancarı, üzüm gibi sebze ve meyvelerin  içerisinde bulunur. Glikolik asit, büyük markalı cilt bakım ürünlerinde kullanılan en yaygın alfa hidrolik asit çeşididir.

Laktik Asit:

Laktik asit süt ve süt ürünlerinde bulunan bir asit çeşididir ve ölü hücrelerden arınmanın en nazik yoludur. Eski Mısır’daki kadınlar’ın güzellik için kullandıkları süt banyolarını bilmeyen yoktur. Güzelliklerine düşkün Eski Mısır’lı bu kadınlar bebeksi ve pürüzsüz bir cilt için sık sık süt banyosu yaparlardı.  Efsaneye göre Kleopatra’nın güzellik kaynağı da süt banyosu değil midir?

Meyve Asitleri:

Cilt güzelliği için kullanılan meyve asitleri genellikle turunçgiller sınıfına giren meyvelerden elde edilir. Alfa hidroksi asitlerin bu çeşidi, evde kendin yap maske ya da kremlerinizde kullanabileceğiniz ve bulunması en kolay asitlerdir.

İpucu: En iyi sonuçları elde etmek için alfa hidroksi asit oranı yüzde 7 ve daha fazla olan ürünleri kullanın. Doğal sonuç olarak öncelikle cildinizin hafifçe pullanmasına ve dökülmesine sebep olacaklardır ancak bu ölü hücrelerinizden arındığınız, daha pürüzsüz ve bebeksi bir cilde sahip olma yolunda ilerlediğinizin göstergesidir. Tabii öncelikle alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğinizi test etmenizi öneriyoruz.

Alfa Hidroksi Asit Maskesi Tarifi:

Bu maske, portakal ve limon suları ve yoğurttan elde edilen bir maskedir. Yoğurt ve turunçgillerin kullanılmasından ötürü hem meyve asitlerinden aldığı yüksek orandaki C vitamini hem de yoğurttan aldığı  laktik asitlerin bir araya gelmesi ile etkisini 2 kat görebileceğiniz mükemmel bir güzellik sırrıdır!

İçindekiler:

3 çorba kaşığı portakal suyu

2 çorba kaşığı limon suyu

¾ fincan doğal yoğurt

Nasıl Yapılır?

Malzemeleri iyice birbirine karıştırmalı ve kremsi bir hale geldiğinde yüzümüze uygulamalıyız. Maskeyi ortalama 20 dakika ya da kuruyana kadar bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Cildinizin daha yumuşak ve pürüzsüz olduğunu hissedeceksiniz. Bebeksi ciltler için haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Alfa Hidroksi Asit Peeling Maskesi

İçindekiler:

1 su bardağı süt tozu

¼ fincan mısır nişastası

Birkaç damla kendi seçeceğiniz esansiyel yağ  (lavanta iyi bir seçim olabilir)

Malzemeleri büyük bir kapta karıştırın. Karışımı, sıcak su küvete boşaltın ve kendinizi bu suyun içine bırakın. Bu banyo hem ölü hücrelerinizi temizlerken hem de cildinizi pürüzsüz bir yapıya kavuşturacaktır. 20-30 dakikalık bu banyodan sonra kendinizi bir Mısır tanrıçası gibi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here